סרטן

טרומבוציטופניה קשורה בסיכון מוגבר לסרטן אצל חולי HIV מטופלים

לדברי החוקרים, דרושים מחקרים נוספים על מנת להבין אם התהליך הפתופיזיולוגי שעומד בבסיס הטרומבוציטופניה קשור בהתפתחות סרטן

04.09.2014, 11:45

במחקר עוקבה פרוספקטיבי בחנו חוקרים את הקשר בין ספירת טסיות לבין אירועים מוגדרי איידס וכאלו שאינם מוגדרים כאלה. משך המעקב היה עד לביקור האחרון במרפאה או עד למוות. מעל 12 אלף חולים הניבו קרוב ל-63 אלף שנות אדם של מעקב.

לחולים עם טרומבוציטופניה היה סיכון מוגבר קלות לאירועים מוגדרי איידס לעומת חולים עם ספירת טסיות תקינה. הסיכון למאורעות שאינם מוגדרי איידס היה מעל פי שניים גבוה יותר, כאשר מבין המאורעות שאינם מוגדרי איידס, הסיכון לחלות בסרטן - אך לא במחלה קרדיווסקולרית - היה גבוה משמעותית בחולים עם טרומבוציטופניה (יחס שיעור היארעות מתואם [aIRR]י; 2.20; רווח בר סמך 95%; 1.6-3.0).

החוקרים מסכמים, שאצל חולים עם טרומבוציטופניה היתה היארעות גבוהה יותר של מאורעות מוגדרי איידס וכאלו שלא, בפרט סרטן. החוקרים מציינים שדרושים מחקרים נוספים על מנת לבחון אם התהליך הפתופיזיולוגי שעומד בבסיס הטרומבוציטופניה קשור בהתפתחות סרטן אצל חולי HIV שמקבלים טיפול.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט
מקור:
Borges AH, Lundgren JD, Ridolfo A, et al. Thrombocytopenia is associated with an increased risk of cancer during treated HIV disease. AIDS. Published online. August 23rd 2014.

נושאים קשורים:  סרטן,  איידס,  HIV,  טרומבוציטופניה,  מחקר עוקבה,  ספירת טסיות,  מחקרים
תגובות