חדשות

מרפאה חדשה ב"בילינסון" תטפל בגברים נשאי מוטציית BRCA

בראש המרפאה יעמוד ד"ר דוד מרגל; מחקרים העלו כי הגנים, המגבירים סיכון לסרטן שד ושחלות, גם מגבירים סיכון לסרטן ערמונית

ד"ר דוד מרגל, אורולוג ששב לישראל מהתמחות בכירורגיה אונקולוגית באוניברסיטת טורונטו שבקנדה, מונה למנהל מרפאה חדשה שנפתחה ב"בילינסון" לאבחון, איתור ומעקב אחר גברים שעלולים להיות נשאי המוטציה הגנטית BRCA. עד כה היה ידוע שהמוטציה מהווה גורם סיכון גנטי משמעותי לתחלואת סרטן שד ושחלה בקרב נשים. באחרונה הוברר שגם גברים נשאי BRCA מצויים בסיכון לסרטן ערמונית אגרסיבי.

מחקרים רב-לאומיים חדשים שהתפרסמו בשניים מכתבי העת המדעיים המובילים בתחום (Journal of Clinical Oncology ו-European Urology ) מצאו, כי גברים הנושאים מוטציה גנטית זו הם בעלי סיכון גבוה פי שניים או שלושה ללקות בסרטן הערמונית. לפי הממצאים, הסרטן שיופיע אצלם צפוי להיות אגרסיבי יותר מסרטן ערמונית רגיל וגם קטלני יותר.

לאור מידע זה הוחלט על פתיחת המרפאה הייעודית לגברים לשם זיהוי סוג הסרטן זה בשלב מוקדם ככל האפשר. בית החולים מסר כי מדובר במרפאה היחידה מסוגה בישראל.

ד"ר מרגל, שהתמחה בנושא זה בטורונטו, בשיתוף המכון לגנטיקה בבילינסון והיועצת ענבל קידר, מסרו כי במרפאה יתבצע בירור גנטי, בדיקת דם ל-PSA לנשאים, בדיקה רקטאלית ומעקב. בנוסף יבוצע מחקר בתחום.

המרפאה מיועדת לשתי קבוצות באוכלוסיית הגברים, ציין ד"ר מרגל, אלו שאובחנו כנשאים בעקבות מחלה של בת משפחה, וגברים עם קרובי משפחה נשאי BRCA (אם, אב, אחיות, סבתא) שעדיין לא אובחנו. במקרה זה הסיכון לנשאות הוא 50%.

בישראל כ-7,000 נשים רשומות כנשאיות של המוטציה, "ויש להניח שקיימות נשאיות רבות שאינן מאובחנות", הוסיף ד"ר מרגל. "קיימת חשיבות רבה בפיתוח מודעות לנושא הזה גם אצל גברים, כמו גם לביצוע הבדיקות הנחוצות, לאור הסיכון הרב הקיים בהופעת המחלה ובחומרתה".

נושאים קשורים:  חדשות,  מרפאת BRCA,  בדיקת דם PSA,  סרטן השחלות,  BRCA,  סרטן הערמונית,  ד"ר דוד מרגל,  המרכז הרפואי "רבין",  סרטן שד
תגובות