משרד הבריאות

משרד הבריאות הכניס את מיטות השיזוף לקבוצת החומרים המסרטנים

ועדה של משרד הבריאות עידכנה לראשונה מאז 2010 את רשימת החומרים המסרטנים, על סמך נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO)

מיטות שיזוף (צילום: אילוסטרציה)
מיטות שיזוף (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הפיץ אתמול (יום א') רשימה עדכנית של חומרים מסרטנים, לראשונה מאז 2010. הרשימה המעודכנת הוכנה על ידי תת-וועדה שבראשה עמדה ד"ר יהודית שחם, והיא הוכנה בסיוע ד"ר אלי שטרן, האחראי מאז 2008 על עדכונים תקופתיים אלו.

הרשימה מבוססת על נתונים שנאספים במרכז לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי.

השינויים הבולטים ביותר ברשימה העדכנית הם: חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת בתדרי הרדיו הוכללה בקבוצת החומרים 2B ("סרטן אפשרי") והחשיפה לקרינה על סגולה ממיטות שיזוף, הועלתה מקבוצה 2A ("קרוב לודאי מסרטן") לקבוצה 1 ("מסרטן ודאי"). כמו כן, עלה בדירוג זיהום אוויר בכלל וזיהום אוויר חלקיקי בפרט - לקבוצה 1 (מסרטן ודאי).

מטרת הפרסום היא ליידע את הציבור ואנשי מקצוע בתחום הבריאות, והיא נועדה גם להכווין את משרדי הממשלה הרלוונטיים לגבי חומרים או מתארי חשיפה, אותם יש לצמצם באמצעות כלים רגולטוריים.

לגבי הציבור הרחב, מדובר במידע לגבי חומרים שרצוי להימנע מכל מגע או שימוש בהם, או לעשות בהם שימוש מושכל כדי לצמצם את ממדי החשיפה המזיקים.

להורדת הרשימה המלאה בחלוקה לקבוצות לחצו כאן

ראוי להדגיש, כי האגודה למלחמה בסרטן בישראל הזהירה בעבר מפני חשיפת יתר לקרינה ממיטות שיזוף וקבעה כי שיזוף במיטות הפולטות קרינה אולטרה סגולה מסוכן באותה מידה כמו חשיפה לאור השמש. החשיפה עלולה להוביל לפגיעה בעיניים, להופעת כתמים על העור, לקמטים בגיל מוקדם, לנגעים קדם-סרטניים ולסיכון מוגבר למלנומה אלימה.

האגודה למלחמה בסרטן מנסה לאכוף איסור שימוש במיטות שיזוף, במיוחד לבני נוער מתחת לגיל 18. לפי האגודה, שימוש במיטות שיזוף עד גיל 35 מגביר את שיעור הסיכון למלנומה בכ-60%.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  מלנומה,  האגודה למלחמה בסרטן,  מיטות שיזוף,  רשימת חומרים מסרטנים,  חדשות,  קרינה בלתי מייננת
תגובות