פרוגנוזה

הערכת הסיכון לסרטן השחלה לפני ניתוח תוך שימוש במודל ADNEX

מחקר מעלה, כי מודל ADNEX מבדיל היטב בין גידולים שפירים לממאירים ומציע אבחנה טובה בין 4 תתי סוגים של ממאירות שחלתית

25.11.2014, 09:05
צילום מיקרוסקופי של גידול בשחלה עם פוטנציאל נמוך לממאירות (מקור: ויקיפדיה)
צילום מיקרוסקופי של גידול בשחלה עם פוטנציאל נמוך לממאירות (מקור: ויקיפדיה)

סרטן השחלה היא הממאירות הגניקולוגית האגרסיבית ביותר. הישרדות לחמש שנים של החולות בסרטן זה היא 40%. הגורם החשוב ביותר להישרדות הוא שלב המחלה בזמן האבחנה. מאמצים מושקעים על מנת לפתח אמצעי סקר לאיתור המחלה בשלביה המוקדמים, אך נכון להיום אין אמצעי סקר יעיל למחלה זו.

גורם נוסף, פרט לשלב בעת האבחנה, שמשפיע על הפרוגנוזה הוא הפנייתה של האישה למרכז גניקו-אונקולוגי לביצוע אבחנה מדוייקת יותר, סטייג'ינג והערכה על ידי צוות רב דיסציפלינרי. בפועל, פעמים רבות, החולה מטופלת עד לשלב הניתוח על ידי כירורג כללי, קרוב לוודאי בשל האופי של המחלה שלא מאותרת עד לניתוח.

מטרת המחקר הייתה לפתח ולהציג מודל מנבא סיכון, בשלב טרום ניתוחי, על מנת להבחין בין גידול שפיר, גידול גבולי, גידול פולשני שלב 1, גידולים פולשניים שלב 2-4 וגידול שניוני גרורתי לשחלה.

במחקר לקחו חלק 24 מרכזי אולטראסאונד ב-10 מדינות. למחקר הוכנסו נשים עם מסה שחלתית (כולל מסות בחצוצרה או ליד השחלה) שעברו בדיקת אולטראסאונד לפני ניתוח. המודל פותח ועבר תיקוף בין השנים 1999-2012, במספר שלבים. נתוני האולטראסאונד הושוו לנתונים היסטולוגיים מהגידול וממצאים ניתוחיים.

מודל ADNEXי (Assessment of Different NEoplasias in the asneXa) כולל שלושה מנבאים קליניים ושישה מנבאים אולטראסונוגרפיים: גיל, רמת CA-125 בפלסמה, סוג המרכז הטיפולי (מרכז אונקולוגי לעומת בתי חולים אחרים), הקוטר המקסימלי של הממצא, יחס הרקמה הסולידית, מעל 10 לוקולים של ציסטות, מספר הבליטות הפפיפלריות, צללים אקוסטיים ומיימת.

השטח תחת העקומה (AUC) עבור האבחנה הקלאסית בין גידולים שפירים לממאירים היה 0.94 בתיקוף טמפורלי. השטח תחת העקומה עבור גידולים שפירים לעומת גבוליים היה 0.85; עבור גידול שפיר לעומת גידול סרטני שלב 1 - 0.92; עבור גידול שפיר לעומת סרטני שלב 2-4 - 0.99; ועבור גידול שפיר לעומת גידול שניוני גרורתי.- 0.95 השטח תחת העקומה בהשוואה של גידולים ממאירים מתתי סוגים שונים היה בין 0.71 ל-0.95.

הממצאים מראים, כי מודל ADNEX מבדיל היטב בין גידולים שפירים לממאירים ומציע אבחנה טובה בין 4 תתי סוגים של ממאירות שחלתית. השימוש ב-ADNEX הוא בעל פוטנציאל לשיפור מיון החולות וניהול החלטות נכון יותר, על מנת להפחית את התחלואה והתמותה הקשורה לממאירות שחלתית.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Van Calster B, Hoorde KV, Valentin L, et al. Evaluating the risk of ovarian cancer before surgery using the ADNEX model to differentiate between benign, borderline, early and advanced stage invasive, and secondary metastatic tumours: prospective multicentre diagnostic study. BMJ 2014;349:g5920

נושאים קשורים:  פרוגנוזה,  אבחנה,  סרטן שחלה,  גידולים,  ADNEX,  מחקרים
תגובות