FDA

5 רופאים בארה"ב חשודים בקידום תרופה נגד כאבים בניגוד לחוק

הרופאים קיבלו תגמולים עבור קידום התרופה Subsys שמייצרת חברת תרופות קטנה מאריזונה; נמצאים לפני הליכים משמעתיים ומשפטיים

תעשיית התרופות (אילוסטרציה)

חמישה מבין 20 רופאים אמריקאים שקיבלו כסף מיצרנית משככי כאבים מאריזונה כדי שיקדמו את התרופות שלה בהרצאות וגם נהנו מכיסוי כל הוצאותיהם בעת נסיעות לחו"ל וארוחות במסעדות, ניצבים כעת לפני הליכים משמעתיים או משפטיים; כך דיווח ה"ניו יורק טיימס" בשבוע שעבר .

הדיווח מבוסס על נתונים שהגיעו ממסד נתונים פדראלי חדש, על תשלומים מחברות התרופות לרופאים בארה"ב. המאגר כולל את שמותיהם המלאים של המתוגמלים.

העיתון מסר, כי חברת Insys Therapeutics מאריזונה, המייצרת את משכך הכאב רב העוצמה Subsys שהיא תרופה ממכרת (והמותג היחיד בקו היצור שלה), שילמה במשך חמשת החודשים האחרונים של 2013 סך של 2.8 מיליון דולר לרופאים כדי שיקדמו את המוצר. הגם שמדובר בחברה קטנה, תקציב קידום המכירות שלה למוצר יחיד זה היה דומה לתקציבי השיווק של חברות גדולות עבור כמה ממוצריהן.

ה- Subsysי (Fentanyl) הוא תכשיר נרקוטי שבדרך כלל נעשה בו שימוש כאשר משככי כאבים אחרים אינם מספקים הקלה למטופל. התכשיר ניתן בתרסיס מתחת ללשון ואמור להקל על כאב בתוך 5 דקות בלבד. רושמים אותו רק כשמדובר במטופלים הסובלים מהתקפי כאב חדים במיוחד. התרופה יוצרת תלות ועלולה לגרום למצוקת נשימה וגם למוות אצל מי שאינם משתמשים במשככי-כאב באופן רגיל.

החברה נקטה בהליכי שיווק אגרסיביים במיוחד וקיבלה אישור לתרופה תוך הגבלות חמורות ביותר: רק לחולי סרטן שכבר נטלו או נוטלים משככי-כאב אופיואידים (Opioid painkillers) "סביב השעון". למרות זאת, ניתוח נתונים לגבי התכשיר העלה, כי רק 1% מהמרשמים לתרסיס הזה ניתנו בידי רופאים-מומחים למחלות סרטן.

ה"ניו-יורק טיימס" מסר, כי הרופאים שתוגמלו בסכומים הגבוהים ביותר בידי חברת התרופות מאריזונה היו: ד"ר ג'אדסון סומרוויל (Judson Somerville) מומחה לכאב מטקסס, לשעבר נשיא החברה לרפואת כאב בטקסס, שתוגמל ב-67 אלף דולר. זאת, כאשר היה תחת חקירה של המועצה הרפואית של מדינת טקסס. בדצמבר הורתה לו המועצה לחדול לרשום משככי כאב לאחר שנתגלה כי הסמיך עובדים במרפאתו לחתום על מרשמים שהוכנו מראש למטופלים. שלושה מהם מתו עקב מינון יתר של התרופה, לכאורה מאותו תכשיר שהרופא היה חתום על טופס המרשם שלו שהונפק למטופלים.

ד"ר גאווין אברבוך (Gavin Awerbuch), נוירולוג ממישיגן, קיבל מאותה חברה 56 אלף דולר. הוא נעצר באביב האחרון לאחר שהתביעה הפדראלית האשימה אותו בהונאת שירות Medicare ב-7 מיליון דולר כאשר הנפיק מרשמים לאותו משכך כאבים באופן לא ראוי מבחינה מקצועית – ולמטופל שכלל לא נזקק לתכשיר הזה. החברה מסרה כי מיד כשנודע על מעצרו – הוציאה אותו מרשימת מתוגמליה.

ד"ר סטיבן צ'אן (Chun) מסרטוגה שבפלורידה קיבל 45 אלף דולר וד"ר תומאס וויטן (Whitten) קיבל מהחברה 43 אלף דולר. ד"ר ג'רולד רוזנברג מרוד-איילנד השתתף בקידום התרופה – וספג בספטמבר נזיפה על הנפקת משככי כאב "באופן לא מתאים" לרופא. הסכום ששולם לו – כ-36 אלף דולר. ד"ר פול מדיסון מומחה כאב משיקגו תוגמל ב-33 אלף דולר. הסכום הממוצע שבו תוגמל רופא בקבוצה הזאת היה 30 אלף דולר.

כמה מהרופאים הללו אמרו כי דיברו בשבח התרופה – ועבור היצרנית שלה - כיוון שהאמינו במוצר.
בכמה מקרים בני משפחה של אותם רופאים מתוגמלים הועסקו כנציגי החברה או תועמלנים בשכר שלה.

לדיווח המלא ב"ניו יורק טיימס" לחצו כאן

נושאים קשורים:  FDA,  תעשיית התרופות,  ארה"ב,  תרופות לשיכוך כאבים,  שוחד,  Subsys,  Fentanyl,  חדשות
תגובות