חדשות

הנשיא אובמה הכריז על מיזם חדש לאיסוף דגימות דנ"א ממיליון אמריקאים

המטרה: פיתוח תרופות חדשות וטיפולים בהתאמה אישית; הנשיא האמריקאי הכריז על הפרויקט בפגישה עם מדענים ונציגי חברות, ובשלב זה כבר הועברו 125 מיליון דולר

כרומוזום X, גנטיקה (צילום: אילוסטרציה)
כרומוזום X, גנטיקה (צילום: אילוסטרציה)

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז בסוף השבוע על מיזם מחקר ביו-רפואי חדש בקנה מידה רחב, שבמרכזו איסוף נתונים גנטיים מ-1 מיליון אמריקאים לצרכי מחקר רפואי ולפיתוח תרופות חדשות וטיפולים בהתאמה אישית.

מנהל מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH), ד"ר פרנסיס קולינס, הודיע בהקשר זה כי המחקרים שיתבססו על מאגר המידע הגנטי החדש יסייעו לרופאים להחליט איזה טיפול יהיה המיטבי והמועיל ביותר עבור כל חולה.

בשלב זה הועמדה לרשות המיזם מקדמה על חשבון תקציב שנת 2015, בסך 215 מיליון דולר

המיזם החדש, ששמו הרשמי הוא "יוזמת הרפואה המדויקת" (Precision medicine initiative), יזכה בתקציב מיוחד. בשלב זה הועמדה לרשותו מקדמה על חשבון תקציב שנת 2015, בסך 215 מיליון דולר.

הנשיא הודיע על המיזם המדעי בפגישה בבית הלבן שבה אירח חוקרים, רופאים, בכירים מחברות תרופות וביוטכנולוגיה וארגוני חולים. "אפשרויות ללא גבולות" כינה הנשיא את היוזמה. "תוצריה עשויים להציל חיים, ליצור משרות חדשות ולקדם פיתוחן של תעשיות חדשות. אין זו גזירת גורל להיוולד עם מחלה מסוימת או תבנית גנטית שעושה אדם להיות פגיע. אפשר לתקן זאת וזה כוחן של התגליות המדעיות", אמר הנשיא.

על-פי התוכנית, יוקם קונסורציום מחקר שיאסוף מידע מקבוצה גדולה במיוחד באוכלוסייה – בכלל זה מידע מתוך תיקים רפואיים, בדיקות מעבדה, פרופיל גנטי של חולים, מידע מפורט על תזונה, דיאטה, וגם על צריכת טבק, אורח-חיים וסביבה.

"חיכינו לזה הרבה שנים, הרבה מאוד שנים, חלמנו על כך", אמר ד"ר חוזה בסלגה (Baselga), המנהל הרפואי הראשי של מרכז הסרטן "ממוריאל סלואן קטרינג" בניו-יורק. "המידע שיצטבר הוא בגדר מכרה זהב. כרייתו תאפשר לבנות את הגנום של גידולים מאירים של חולים, לזהות מוטציות שאחראיות לגידולים הממאירים ולהאיץ את השיפור שיושג בטיפול הרפואי שיינתן להם".

הסכום שנקבע כמקדמה כולל 130 מיליון דולר מתוך בקשת הנשיא לתקציב הפדרלי עבור הקונסורציום, ועוד 70 מיליון דולר עבור מכון הסרטן הלאומי – הזרוע הגדולה ביותר ב-NIH = לשם מחקר שיתמקד בגנים המעלים את הסיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים. כמו כן, יש כוונה להקדיש עוד 10 מיליון דולר ל-FDA כדי לפתח טכנולוגיות לאנליזה של הדנ"א – מה שישמש בסיס לזיהוי מיליוני הווריאנטים הגנטיים, שיועילו לרופאים באבחון מחלות או בזיהוי טיפולים להן. עוד 5 מיליון דולר מיועדים לפיתוח טכנולוגיית מידע רפואי מאובטח , לשימוש בלעדי של החוקרים והרופאים, כדי שיוכלו לשתף בו את עמיתיהם ולחלוק את פרטי המידע הדרוש לעבודתם.

בנוסף, יש כוונה להשתמש לצורך המיזם ב"בנקים הביולוגיים" הקיימים, שבהם אצור מידע רפואי-ביולוגי מפורט לגבי רקמות שנאספו מאז שנות ה-90.

נושאים קשורים:  חדשות,  גנום,  NIH,  FDA,  רפואה מותאמת אישית,  דנא
תגובות