חדשות

מעבדה חדשה לחקר המבנה המרחבי של הדנ"א בפקולטה לרפואה בגליל

את המעבדה מנהל ד"ר איתי און, המוביל גם את הקורס לאינפורמטיקה ביו-רפואית שתכליתו להכשיר את רופאי העתיד בפעילות בסביבה דיגיטלית

תא שמר, צילום במיקרוסקופ אלקטרונים (מקור: הפקולטה לרפואה בגליל)

בפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר-אילן הופעלה מעבדה חדשה לחקר המבנה המרחבי של ה-DNA, חשיבותו לגדילה ולהתפתחות גוף האדם ולאיתור מחלות. בראש המעבדה עומד ד"ר איתי און.

ד"ר און נשוי ואב ל-3 תושב הישוב הקהילתי צורית. הוא בעל תואר ראשון בביולוגיה, תואר שני בגנטיקה וד"ר לביוכימיה וביו-אינפורמטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

ד"ר איתי און (צילום: הפקולטה לרפואה בגליל)

ד"ר איתי און (צילום: הפקולטה לרפואה בגליל)

ד"ר און השתלם בארה"ב במעבדות "קולד ספרינג הארבור" בניו יורק וב"מכון קרנגי" בבולטימור. ב-2011 חזר לישראל כדי ללמד בפקולטה לרפואה בגליל. ד"ר און מרכז בה בין השאר את הקורס "אינפורמטיקה ביו-רפואית" לסטודנטים לרפואה.

ד"ר און: "קיים דמיון רב בין התהליכים הביוכימיים והמולקולריים המתרחשים בתא השמר ובתאי האדם"

"מהפכת המידע", ציין ד"ר און, "לא פסחה גם על עולם הרפואה ומשנה אותו מהיסוד. רופאי העתיד יפעלו בסביבה טכנולוגית מתקדמת שבה כמות המידע שיוכלו לאסוף היא ממש דמיונית. הם יצטרכו להתמודד גם עם חולים בעלי נגישות רבה לאינפורמציה רפואית, שאמינותה, לעתים, נמוכה. 'ד"ר גוגל' הפך ליועץ בכמעט בכל נושא רפואי. הרופאים לעתיד לומדים בקורס כיצד לפעול בסביבה דיגיטלית, כיצד לתעל את שפע המידע למתן רפואה טובה יותר, כיצד להתמודד עם מהפכת המידע הנגיש לכולם ברשת ואיך לעשות בו שימוש מושכל ונכון".

לפי הודעת הפקולטה לרפואה בגליל, היא הראשונה בארץ שהכניסה לתוכנית הלימודים שלה קורס ייעודי ב"אינפורמטיקה ביו-רפואית".

על המעבדה שהוא מנהל, הסביר ד"ר און, "אם ניתן היה למתוח את מולקולת ה-DNA המכילה את המידע הגנטי שבכל אחד מתאי גופנו, אורכה היה כשני מטר. במציאות, ה-DNA נמצא בתוך תא שגודלו נמדד במיליונית המטר. כדי להתאימה לגודל התא, מולקולת ה-DNA מקופלת במספר שלבים על-ידי חלבונים. בסוף התהליך המורכב, ה-DNA מסתדר במבנה מרחבי זעיר. המולקולה הנוצרת מה-DNA ומהחלבונים נקראת כרומטין וצורת התארגנותה במרחב מכונה 'ארגון על'".

ד"ר און הדגיש, כי בשלב זה רב הנסתר על הנגלה בהבנת התהליכים המולקולריים שאחראיים לארגון-העל של הכרומטין. בשנים האחרונות הסתבר כי יש לו תפקידי מפתח בגדילה ובהתפתחות התאים המרכיבים את הרקמות. המבנה המרחבי של הכרומטין משתנה במהלך ההתפתחות, ובתגובה לשינויים סביבתיים. מעט מאוד ידוע על אופי השינויים המתרחשים במבנה הכרומטין וכיצד הם נוצרים.

המבנה המרחבי של הכרומטין משתנה במהלך ההתפתחות, ובתגובה לשינויים סביבתיים

ידוע עם זאת, שפגמים בארגון-העל של הכרומטין מובילים להתפתחות מחלות שונות. בין השאר: הפגמים מסבירים מדוע יש עלייה בתדירות עוברים עם כרומוזום 21 נוסף (תסמונת דאון) בנשים אחרי גיל 35. כמו כן, ארגון-על לא תקין של הכרומטין בעובר גורם להופעת המחלה הגנטית הנדירה 'תסמונת קורנליה דה לאנגה'. החולים בה סובלים מפיגור שכלי. בשנים האחרונות התגלה כי לכשלים בארגון-העל של הכרומטין תרומה לא מבוטלת גם להתפתחות הסרטן.

המחקר שייעשה במעבדה יתמקד בניסיון להבין כיצד החלבונים מארגנים את מבנה הכרומטין בתאים במצב של בריאות ובחולי. עבודות המחקר נעשות בשיטות ביוכימיות, מיקרוסקופיות, גנטיות ומולקולריות ובמכשור מתקדם. שמרים המשמשים לאפיית לחם והכנת יין הם חומר הגלם במחקר הזה.

"לשמרים כמה תכונות חשובות ההופכות אותם למערכת מודל מצוינת", אמר ד"ר און, "הם יצורים חד-תאיים מיקרוסקופיים. קל לגדלם וניתן לעשות בהם מניפולציות שונות. קיים דמיון רב מאד בין התהליכים הביוכימיים והמולקולריים המתרחשים בתא השמר ובתאי האדם".

ד"ר און הביע תקווה שבעתיד ישמשו תוצאות המחקר לאבחון מוקדם ולריפוי בעיות פוריות ומחלות גנטיות. דגש מיוחד מושם במעבדה על חקר הסרטן במטרה לפתח את הדור החדש של תרופות נגד הסרטן במתכונת הרפואה המותאמת-אישית.

נושאים קשורים:  חדשות,  דנא,  DNA,  ד"ר איתי און,  הפקולטה לרפואה בגליל,  אוניברסיטת בר אילן,  כרומטין,  מחלות גנטיות
תגובות