סרטן המעי הגס

המנגנונים המולקולאריים של גידולים בסרטן המעי הגס משפיעים על ההישרדות

מחקר חדש זיהה קבוצות משנה של סרטן המעי הגס בשלב III לפי מוטציות בגנים BRAFי (V600E) ו-KRAS ולפי ססטוס MMR

02.03.2015, 10:38
סרטן המעי הגס (צילום: אילוסטרציה)

סיווג הסוגים השונים של סרטן המעי הגס (colon cancer) לקבוצות משנה מובהקות לפי ביטוי הסמנים המולקולאריים עשוי לספק תובנות על תוצאות המחלה בהתאם לשלביה.

החוקרים ביצעו מערכים מבוססי-PCRי (polymerase chain reaction) כדי לאתר מוטציות בגנים BRAFי (V600E) ו-KRAS בקרב 2,720 דגימות מגידולים של המעי הגס בשלב III, שנאספו באופן פרוספקטיבי ממטופלים המשתתפים במחקר על כימותרפיה משלימה.

גידולים עם מנגנון תקין או פגום של תיקון טעויות בדנ"א (mismatch repair, MMR) זוהו לפי איתור החלבונים MLH1, MSH2 ו-MSH6 ולפי מתילציה של הפרומוטור לגן MLH1. הממצאים אושרו בעזרת דגימות מגידולים של 783 מטופלים אחרים עם מחלה בשלב III. החוקרים העריכו את הקשרים בין קבוצות המשנה המולקולאריות של הגידולים ובין שיעורי ההישרדות ללא מחלה במשך 5 שנים.

החוקרים חילקו את הגידולים לחמש קבוצות משנה על בסיס סטטוס ה-MMR ואיתור מוטציות בגנים BRAF או KRAS. שלוש קבוצות משנה היו עם מנגנון MMR תקין:
1) מוטציות ב-BRAFי (6.9%);
2) מוטציות ב-KRASי (35%);
3) גידולים ללא מוטציות ב-BRAF או KRASי (49%).

שתי קבוצות משנה היו עם מנגנון MMR פגום:
4) סרטן ספורדי (6.8%), עם מוטציה ב-BRAF ו/או היפרמתילציה של MLH1 ,  5) סרטן תורשתי (familial, 2.6%), ללא מוטציה ב-BRAF וללא היפרמתילציה.

מבין הגידולים עם מנגנון MMR תקין, הגידולים עם מוטציה ב-BRAF נטו יותר להיות בחלקים הפרוקסימליים של המעי (76%), בדרגה גבוהה (high-grade, 44%), בשלב 2Nי (59%) ובקרב נשים (59%), בהשוואה לגידולים ללא מוטציות בגנים BRAF או KRASי (33%, 19%, 41% ו-42%, בהתאמה).

שיעורי ההישרדות ללא מחלה במשך 5 שנים היו נמוכים יותר, באופן מובהק, בקרב מטופלים עם גידולים עם מנגנון MMR תקין ומוטציות בגן BRAF (יחס סיכון: 1.43) או KRASי (1.48), בהשוואה למטופלים עם מנגנון MMR תקין וללא מוטציות בגנים אלו.

שיעורי ההישרדות ללא מחלה בקרב מטופלים עם מחלה ספורדית או תורשתית ומנגנון MMR פגום היו דומים לאלו של מטופלים עם מנגנון MMR תקין וללא מוטציות בגנים BRAF או KRAS.

ההבדלים בשיעורי ההישרדות שנצפו, לפי סוגי המשנה של הגידולים, אושרו בעקבת מטופלים בלתי-תלויה.

במחקר זה זוהו קבוצות משנה של סרטן המעי הגס בשלב III לפי מוטציות בגנים BRAFי (V600E) ו-KRAS וססטוס MMR. הקבוצות השונות הגדימו הבדלים קליניים ופתולוגיים וכן הבדלים בהישרדות ללא מחלה. מטופלים עם מוטציות בגנים BRAF או KRAS היו עם הישרדות קצרה יותר מאשר מטופלים ללא מוטציות בגנים אלו, כאשר מטופלים ללא מוטציות אלו ועם מנגנון MMR תקין היו עם שיעורי הישרדות דומים לאלו של מטופלים עם מנגנון MMR פגום.

מקור:
Molecular Markers Identify Subtypes of Stage III Colon Cancer Associated With Patient Outcomes. Available from: Gastroenterology, January 2015 Volume 148, Issue 1, Pages 88–99.

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס,  colon cancer,  mismatch repair,  MMR,  BRAF,  V600E,  KRAS,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
02.03.2015, 22:06

מתי יזוהו הסמנים המולקולריים של סרטן הערמונית? הרי ברור שיש התנהגויות שונות ו-PSA לא מבדיל ביניהן.