חדשות

מחקר נוסף: שיעור מקרי הסרטן באזור חיפה גבוה מהממוצע הארצי

נתונים ראשונים ממחקר אפידמיולוגי שנעשה באוניברסיטת חיפה מאמתים את ממצאי משרד הבריאות בעבר, והובאו אתמול בכתבה ששודרה בערוץ 2 ושעסקה בנושא; הכתבה קשרה בין העומסים במחלקות האונקולוגיות ב"רמב"ם", לבין הסיכון הגבוה יותר לסוגי סרטן שונים במבוגרים באזור חיפה

מפעלים באזור מפרץ חיפה (צילום: אילוסטרציה)

כתבה ששודרה אתמול בחדשות ערוץ 2 טוענת, כי המחלקות האונקולוגיות בבית החולים "רמב"ם" קורסות תחת עומס המטופלים, בשל שיעור גבוה מהממוצע של חולי סרטן באזור.

"עלייה משמעותית בתחלואת סרטן באזור חיפה מביאה לכך שהמחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי רמב"ם קורסת בימים אלו תחת העומס", נאמר בכתבתו של חיים ריבלין, ששודרה אמש, "חולים מטופלים במסדרון. מדי יום מגיעים עתה 6-5 חולים חדשים, לעומת 5 מקרים חדשים של סרטן בשבוע קודם לכן", נאמר בה.

הרקע לכתבה הוא מחקר אפידמיולוגי חדש שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת חיפה. לפי המחקר, שיעור החולים בסרטן ריאות בחיפה גבוה ב-16% בקרב גברים וב-26% בקרב נשים, לעומת הממוצע בארץ. בלימפומה נרשמו 18% יותר מקרים בקרב נשים ו-19% יותר מקרים בקרב גברים בחיפה, לעומת שאר הארץ. יש באזור גם פי שניים יותר מקרים של אסתמה, לעומת הממוצע הארצי. שיעור התמותה ממחלות לב באזור גבוה ב-16.5% לעומת הממוצע הארצי.

בכתבה נמסר, כי בעוד שבמחלקות האונקולוגיות בארץ שיעור התפוסה הממוצע עומד על 85% - ברמב"ם הוא מגיע בימים אלה ל-150%. לפי הדיווח, מוקדי תחלואה מובהקים של סרטן, מחלות בדרכי הנשימה, סרטן דם ומחלות לב קשורים לאזורי מגורים שונים המצויים בקרבה למתחמי התעשיות המזהמות שבאזור.

האחות האחראית על המחלקה האונקולוגית, שלומית דובובי, אמרה למצלמה כי "במצב העומסים הכבדים הנוכחי, החולים זוכים למעשה לפחות ביקורי רופאים, לפחות טיפול – הכל ניתן להם במשורה".

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר בכתבה, כי "יש לכך (שיעורי החולים בסרטן, מערכת ד.א.) כנראה קשר לזיהום האוויר" וכי "הפליטות של מזהמים באזור חיפה הן הגבוהות ביותר בארץ". בעבר נסוג משרד הבריאות מקביעתו כי הזיהום מוביל לשיעור גבוה מהרגיל של מקרי סרטן בילדים, והודיע כי הנושא בבחינה.

מנהל המרכז הרפואי "רמב"ם", פרופסור רפי ביאר, דחה בראיון ששודר במסגרת הכתבה טענות של נציגי עמותות ציבוריות שונות, לפיהם רופאים "מסתירים את המצב האמיתי" בגלל תרומות של התעשיות המזהמות לבתי החולים בארץ.

לדבריו, "האוויר באזור חיפה יותר נקי מזה שבאזור תל-אביב ואין קשר בין הדעה המדעית בנושאים הקשורים לתחלואת הסרטן לבין מי שתורם את הכסף".

נושאים קשורים:  חדשות,  חיפה,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  פרופ' רפי ביאר,  זיהום אוויר,  שיעור תחלואה סרטן,  אוניברסיטת חיפה,  ערוץ 2
תגובות