חדשות

"איכילוב": החלנו להפעיל מערכת הדמיה חדשה בניתוחי אורתופדיה קלינית

לדברי בית החולים, תודות להפעלת מערכת O-ARM בניתוחים זעיר-פולשניים, משך הניתוח והכאב הכרוך בו פוחתים, כמו גם רמת הקרינה למטופל

מערכת O-Arm בפעולה במרכז הרפואי "איכילוב" (צילום: "איכילוב")

מערכת חדשנית בשם O-ARM, המספקת לרופא תמונה תלת-ממדית של הגידול הסרטני או האיבר הספציפי במהלך הניתוח, נכנסה לשימוש בימים אלו בחדר הניתוח של המרכז הארצי לאורתופדיה אונקולוגית, במרכז הרפואי "תל-אביב איכילוב".

בית החולים מסר אתמול (ג'), כי הטכנולוגיה המתקדמת מעניקה לרופא שיקוף בזמן אמת של הגידול, ברזולוציה מקסימלית ובמספר ממדים שונים. היא בעלת רמת קרינה נמוכה יותר ממערכות קודמות.

יתרונותיה הנוספים: היא מקצרת את משך הניתוח באופן משמעותי ולאחר הפעולה נראית ירידה דרמטית בכאבים. לרוב הם נעלמים לחלוטין בתוך 48-24 שעות לאחר הניתוח.

לעתים, מיקום הגידול הסרטני שאותו מנתחים נמצא באזורים אנטומיים מורכבים, מה שמצריך שימוש בכלים אורתופדיים (מקדחה, פטיש וכו') להחדרת המחט הצורבת את הגידול. כאשר מיקום נגע הוא למשל בחולייה בעמוד שדרה, אגן, או עצם השכמה - הניתוח הנדרש הוא גדול ומורכב מאוד. לכן, יש יתרון משמעותי לביצוע טיפול כירורגי בשיטה זעיר-פולשנית.

כעת, ניתוחים אלה יתאפשרו באמצעות התוכנה החדשנית, שהותאמה במיוחד בבית החולים עבור ניתוחים מסוג זה. המערכת מאפשרת גישה מדויקת לגידול, שימוש במגוון רחב של מכשירים שניתן לבצע איתם פעולות ניתוחיות בגישה זעיר פולשנית.

ד"ר אורטל סגל, רופא בכיר במערך הארצי לאורתופדיה אונקולוגית ב"איכילוב", מסר כי "שימוש בטכנולוגיות אלו מקטין את החתך הניתוחי מכיוון שבעזרת הניווט אין צורך בחשיפה גדולה לזיהוי הנגע. בנוסף יש ירידה משמעותית ברמה ובכמות הקרינה, בהשוואה לשיטות דומות כגון CT".

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  מערכת O-ARM,  הדמיה,  קרינה,  ניתוח זעיר פולשני,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות