חדשות

שר הבריאות הורה על הקמת ועדה שתבדוק הקדמת גיל הממוגרפיה

כיום נכללת בדיקת הממוגרפיה בסל הבריאות רק מגיל 50, ואחת לשנתיים, למעט לנשים בסיכון; הוועדה תבדוק את הקדמת גיל הבדיקה ל-40, כפי שמומלץ בארה"ב

תוצאות ממוגרפיה, סרטן שד (צילום: אילוסטרציה)

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אתמול (ג') על הקמת ועדת מומחים מקצועית, שתבחן אם להקדים את ביצוע בדיקות הממוגרפיה לצורך גילוי מוקדם של סרטן השד מגיל 50 לגיל 40. ליצמן הודיע על הקמת הוועדה בביקור במכון לאבחון ולבריאות השד בירושלים.

"ידיעות אחרונות", שדיווח היום על היוזמה, מסר כי ההערכה במערכת הבריאות היא, שהוועדה תמליץ על הקדמת גיל הממוגרפיה, והשר ישיג את התקציב הנדרש לכך.

האיגודים המקצועיים ברחבי העולם חלוקים בסוגיית הגיל המומלץ לביצוע בדיקות ממוגרפיה כבדיקות סקר

האיגודים המקצועיים ברחבי העולם חלוקים בסוגיית הגיל המומלץ לביצוע בדיקות ממוגרפיה כבדיקות סקר. באירופה מבצעים אותן החל מגיל 50, בעוד בארה"ב ההמלצה היא להתחיל בדיקות כבר בגיל 40 (ראו מחקר שנעשה בבריטניה בנושא).

על-פי הדיווח, הוצגו באחרונה לשר הבריאות נתונים בדבר היתרונות שבהקדמת הבדיקה כשגרה החל מגיל 40. בארץ כיום מבוצעות בדיקות הממוגרפיה באופן יזום אחת לשנתיים, החל מגיל 50. הבדיקה כלולה בסל הבריאות. עם זאת, נשים בסיכון גבוה עקב היסטוריה משפחתית של סרטן שד או סיבות רפואיות אחרות יכולות לעבור את הבדיקה כבר מגיל 40.

העיתון ציטט את יעל שפירא, מנכ"לית עמותת הנשים "אחת מתשע", שבירכה את יוזמת השר ומשרדו לקידום ההמלצה להקדמת הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד. היא ציינה, כי כ-25% מהנשים המאובחנות מדי שנה כחולות סרטן שד הן דווקא מתחת לגיל 50 ולכן מדיניות חדשה בנושא בדיקות הסקר היא הכרחית.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  ממוגרפיה,  סרטן שד,  ועדה,  בדיקת סקר,  "אחת מתשע"
תגובות
10.12.2015, 23:16

רק בשבועות האחרונים האיגוד האמריקאי שינה את מדיניותו בצורה המסכימה יותר עם ההנחיות האירופיות . כעת במקום התחלה בגיל 40 הומלץ על התחלה בגיל 45 כפעם בשנה וגם זאת לאחר דיון עם החולה על הסיכויים מול הסיכונים (פרוצדורות וניתוחים שלא יביאו להפחתת תחלואה). מגיל 50 יש הסכמה לתועלת בממגורפיה כפי שמומלץ בארץ. בכל מקרה חשוב להדגיש כי השיקולים אינם כלכליים אלא תועלת רפואית אמיתית מסקירה מוקדמת - דהיינו הפחתת התמותה מסרטן השד.

11.12.2015, 04:52

אני מסכימה לגמרי עם קודמי. אין הצדקה רפואית להקדמת גיל סקר ממוגרפי.