חדשות

מערכת חדשה להקרנה בזמן ניתוח להסרת סרטן שד תופעל ב"שערי צדק"

המערכת, ששמה Intrabeam, מופעלת במהלך הניתוח ומשמידה בעזרת קרינה את שולי הגידול באופן מלא; חוסכת הגעה להקרנות במינונים גבוהים לאחר הניתוח

ד"ר משה כרמון ומערכת ה-IntraBeam (צילום: "שערי צדק")

מערכת חדשנית בשם Intrabeam, המאפשרת טיפול ממוקד בגידולים בשד תוך כדי ניתוח, תופעל בקרוב במרכז הרפואי "שערי צדק". בית החולים מסר, כי על ידי שימוש במערכת מתייתר הצורך בהקרנות לאחר הניתוח, ונמנעות כוויות ופגיעה ברקמות בריאות.

ד"ר משה כרמון, מנהל היחידה לכירורגיית השד ב"שערי צדק", מסר כי לאחר הוצאת הגידול במהלך הניתוח, ראש המכשיר מוחדר לחלל הניתוחי ובעזרת קרני רנטגן שעצמת קרינתן נמוכה מושמדים שולי הגידול באופן מלא. הטיפול יעיל ביותר, מסר, בשל הקירבה לגידול.

ד"ר משה כרמון: "המערכת החדשה חוסכת טיפולים ממושכים. חצי שעה של הקרנה בשלב האחרון של הניתוח מאפשרת חיסול שאריות מיקרוסקופיות של הגידול"

"מטרת הטיפול בגידולים סרטניים בכלל ובסרטן השד בפרט", הדגיש ד"ר כרמון, "היא להסיר את הגידול ולהגיע לגבולות נקיים סביבו. עד היום נעזרנו, לאחר הניתוח, בסדרת הקרנות חיצוניות הנמשכת מספר שבועות, על מנת להבטיח שהגידול לא יחזור ולא יתפשט. המערכת החדשה חוסכת את הטיפולים הממושכים. חצי שעה של הקרנה בשלב האחרון של הניתוח, מאפשרת חיסול שאריות מיקרוסקופיות של הגידול שבשולי החתך ומייתרת ברוב המקרים את הצורך בהקרנות המשך".

"מבחינת המטופלות מדובר ביתרון עצום", אמר ד"ר כרמון, "שכן 'תמורת' חצי שעה נוספת בחדר ניתוח הן חוסכות מעצמן את הצורך להגיע לסדרה ארוכה של הקרנות".

ד"ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה לאונקולוגיה גינקולוגית בבית החולים הירושלמי, הוסיפה: "אחד הקשיים העומדים בפני מטופלות שעברו ניתוח להסרת גידול מהשד הוא הצורך להגיע לטיפולי הקרנות רבים, המשבשים את שגרת החיים. על מנת להצליח לחדור את העור החיצוני עד השד, יש להגיע למינוני קרינה גבוהים, ועל כן יש לחלק את ההקרנות למספר פעמים כדי שלא לגרום כוויות למטופלות".

לדבריה, "בהקרנה התוך-ניתוחית בעזרת המערכת החדישה, היתרון הוא שההקרנה נעשית בתוך חלל השד תוך שימוש בקרינת רנטגן ממוקדת ולכן הקרנה אחת שוות-ערך למספר רב של הקרנות חיצוניות. יתרון נוסף של ההקרנה הממוקדת הוא במניעת נזק לאיברים חיוניים ליד השד. ההקרנה התוך-ניתוחית איננה פוגמת ברקמת העור סביב האזור המוקרן ואיננה גורמת נזק לאיברים פנימיים כמו הלב או הריאות, המצויים בסמוך לשד. אפשר לומר כי זהו טיפול מקסימאלי, במינימום של תופעות לוואי".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  סרטן שד,  ניתוח,  הקרנות,  מערכת IntraBeam,  ד"ר משה כרמון,  ד"ר אורה רוזנגרטן
תגובות
 
אנונימי/ת
18.01.2016, 18:56

בבי״ח בילינסון מבצעים את האינטרבים זה השנה השניה במטופלות מתאימות ורכשו כבר נסיון רב