חדשות

צוות מחקר הודיע על פיתוח בדיקת רוק מהירה לאבחון סרטן ריאות

הצוות, מאוניברסיטת UCLA, הודיע על החידוש בכנס השנתי של ההתאגדות האמריקנית לקידום המדע; לדברי החוקרים, הבדיקה תוצע לציבור בעוד שנתיים, ותוכל לאבחן סוגי סרטן נוספים

בדיקה גנטית (צילום: אילוסטרציה)

צוות מחקר בראשות פרופ' דיוויד וונג (Wong) מאוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג'לס (UCLA) הודיע בסוף השבוע בכנס השנתי של ההתאגדות האמריקנית לקידום המדע (AAAS) – אחד הארגונים המוערכים ביותר בעולם בתחום המדע - כי פיתח בדיקה אבחנתית חדשנית לסרטן המבוססת על נטילת דגימת רוק. הדיווח זכה להדים נרחבים בתקשורת הבינלאומית.

התוצאות שהושגו בניסוי הראשוני היו "כמעט מושלמות", מסר פרופסור וונג. והן התקבלו בתוך עשר דקות בלבד מרגע נטילת הדגימה. החוקרים כינו את החידוש "ביופסיה נוזלית". להערכתם, ה-FDA אמור להעניק את אישורו לטכנולוגיה בעוד כשנתיים. לקראת סוף השנה יחלו הניסויים הקליניים הנרחבים הנדרשים לשם כך.

לדברי פרופסור וונג, "חתימות גנטיות" בטיפת רוק מעידות על סיכון גבוה לנוכחות סרטן. מדובר ברכיבים של מולקולת ה-RNA-שליח שיש להם קשר ברור לגידול הסרטני. עוד נמסר בכנס, כי עלות הבדיקה שפותחה נעה סביב כ-22 דולר (כ-86 שקל).

כיום, אבחון סרטן נעשה באמצעות בדיקות דם או מח עצם, הדמיות CT ו-MRI, או מביופסיה הנלקחת מאזור הגידול עצמו.

פרופסור וונג מסר, כי ידוע שרסיסים של הגידול נעים בזרם הדם או בנוזלי הגוף – והטכנולוגיה שפותחה במעבדתו מיועדת לגלות אותם. "אבחון מוקדם של סרטן הוא עניין הכרחי כדי להעלות את שיעורי השרידות של החולה", ציין. כיום, תוצאות בדיקת דם לאבחון סרטן מתקבלות בדרך כלל לאחר שבועיים.

הניסוי שעליו דיווח פרופסור וונג נעשה בשלב זה לגבי סרטן ריאות, אולם להערכתו, עם השתכללות הטכנולוגיה בהמשך הפיתוח ניתן יהיה להרחיב את הבדיקה לסוגי סרטן נוספים בו-בזמן. לדבריו, ניתן יהיה ליישם את השיטה גם לגבי אבחון מוקדם של סרטן הלבלב.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן,  אבחון,  סרטן ריאות,  בדיקת רוק,  UCLA
תגובות