סרטן עור

דרמוסקופיה ובדיקה במיקרוסקופ RCM מאפשרת זיהוי גבולות קרצינומת תא בסיס

בדיקת קרצינומות תאי בסיס (BCCs) ללא פיגמנטציה ועם גבולות מעורפלים בדרמוסקופיה ואחריה במיקרוסקופ קונפוקלי, הביאה לזיהוי מדויק של גבולות הגידול

סרטן עור, Basal Cell Carcinoma (צילום: אילוסטרציה)

כריתה כירורגית היא הטיפול האלקטיבי השכיח ביותר עבור קרצינומה של תאי בסיס (basal cell carcinoma - BCC). קיימות מספר גישות לא פולשניות לקביעה in vivo של גבולות הגידול, הדרושה כדי להשיג הסרה רדיקלית של כל הגידול.

מחקר זה הציע גישה חדשה לאיתור הגבולות הצדדיים של BCC, על ידי שילוב של דרמוסקופיה ומיקרוסקופ קונפוקלי (reflectance confocal microscopyי– RCM).

למחקר גויסו עשרה מטופלים עם נגעים עוריים החשודים כ- BCCs ללא פיגמנטציה, עם גבולות מעורפלים. כל ה-BCCs עברו קודם כל הערכה דרמוסקופית, והגבולות המעורפלים סומנו על ידי חתך שטחי ולאחר מכן נבחנו תחת RCM.

בדיקת RCM זיהתה מוקדי BCC מעבר לסימון הגבולות בשלושה מתוך 10 נגעים. בדיקה היסטולוגית אישרה את תוצאות ה-RCM, ואישרה כי קיימים מאפייני BCC מעבר לחתכים השטחיים שסומנו כגבולות, אשר מתאימים לשני BCCs שטחיים ונגע אחד אגרסיבי של morpheaformיBCC.

החוקרים מסכמים, כי הליך חדש זה מסייע בשיפור זיהוי הגבולות האמיתיים של BCC ללא פיגמנטציה, עם גבולות מעורפלים שנבדקו קלינית ובבדיקה דרמוסקופית, ועל ידי כך, הליך זה מסייע לבצע כריתה כירורגית שלמה של הנגע העורי.

מקור:
M. Venturini, G. Gualdi, A. Zanca, L. Lorenzi, G. Pellacani and P.G. Calzavara-Pinton; A new approach for presurgical margin assessment by reflectance confocal microscopy of basal cell carcinoma;British Journal of Dermatology,Volume 174, Issue 2, pages 380–385, February 2016

נושאים קשורים:  סרטן עור,  קרצינומה של תאי בסיס,  basal-cell carcinoma,  BCC,  כריתה כירורגית,  גבולות הגידול,  דרמוסקופיה,  מיקרוסקופ קונפוקלי,  מחקרים
תגובות