חדשות

סיכון גבוה למחלת סרטן חדשה בחולים ששרדו סרטן ועברו השתלת איברים

כך מצאה מטה-אנליזה שערכו חוקרים בקנדה; לפי המחקר, נתרמי איברים שהחלימו ממחלת הסרטן מצויים בסיכון גבוה פי שניים לפתח מחלת סרטן מסוג אחר

ניתוח השתלת איברים (צילום: אילוסטרציה)

אנשים שחלו בסרטן ושרדו, אך כעבור זמן מה נאלצו לעבור השתלת איברים, נוטים במידה גדולה יותר ממושתלים אחרים לפתח ממחלת סרטן מסוג חדש ולתמותה מכך; כך עולה ממחקר חדש שפורסם בסוף השבוע בכתב העת Transplantation.

המחקר ניתח באמצעות מטה-אנליזה נתונים מ-33 מחקרים שנעשו ב-12 מדינות, בהשתתפות 400 אלף חולים ומושתלים, ובוצע על ידי צוות קנדי בראשות הרופא ד"ר סרג'יו אקונה, מבית החולים "סנט מייקל'ס" שבטורונטו.

מחקר קודם העלה, כי שורדי סרטן נמצאים בסיכון גבוה לחזרת מחלת הסרטן שעליה התגברו לאחר שעברו השתלה. הקשר בין שיעור גבוה יותר של מקרי מוות, חזרת סרטן קודם או הופעת סוג חדש של מחלת סרטן איננו תלוי באיזה איבר מושתל מדובר.

החוקרים ציינו, כי העלייה בגיל הממוצע של המושתלים פירושה שמספר נתרמי האיברים שקודם לכן היו חולי סרטן כלשהו צפוי לעלות בשנים הבאות. לפי המחקר, מקבלי האיברים הנתרמים שאצלם חזר הסרטן מצויים בסיכון גבוה פי 1.5 למוות כתוצאה מכך, בהשוואה לנתרם שלא היה בעברו חולה בסרטן. הם גם נמצתאים בסיכון גבוה פי שניים לפתח לאחר ההשתלה של האיבר הנתרם סוג חדש של מחלת סרטן.

הדיווח המלא בכתב העת Transplantation 

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן,  תרומת איברים,  תמותה,  מחקר,  קנדה,  השתלת איברים
תגובות