חדשות

"שיבא": החל השימוש במערכת לייזר חדשה להסרת גידולים אורולוגיים

לדברי בית החולים, המערכת החדשה פועלת באמצעות לייזר חדשני, ובגישה המאפשרת את שימור הכליה, ניתוח ללא חתכים חיצוניים וחזרה מהירה לשגרת חיים

מערכת לייזר להסרת גידולים אורולוגיים ב"שיבא" (צילום: "שיבא")

המרכז הרפואי "שיבא" דיווח כי החל לעשות שימוש בטיפול זעיר-פולשני ראשון מסוגו להסרת גידולים במערכת השתן העליונה. המערכת החדשה פועלת באמצעות לייזר חדשני, ובגישה המאפשרת את שימור הכליה, ניתוח ללא חתכים חיצוניים וחזרה מהירה לשגרת חיים. בית החולים מסר כי זו הפעם הראשונה ששיטה ניתוחית זאת נעשית בישראל.

לפי הודעת בית החולים, גידולי מערכת השתן העליונה מטופלים באופן מסורתי על ידי כריתת מערכת השתן- הכליה והשופכן. טיפול זה חושף את המטופלים לסכנות הכרוכות באיבוד כליה. ברוב המקרים, דרגת הממאירות של גידולים אלו נמוכה ולכן טיפול רדיקלי מסוג זה אינו הכרחי.

בשנים האחרונות התברר גם, ששימור רקמת הכליה הוא בעל חשיבות מרבית, כיוון שחולים העוברים כריתת כליה סובלים מאשפוזים חוזרים בבית החולים, נוטים לפתח אי-ספיקת כליות עד כדי צורך בטיפולי דיאליזה וסובלים מתחלואה קרדיו-וסקולרית ומתוחלת חיים קצרה יותר. אצל חלק מן המטופלים, גידולים אלו עשויים להופיע בהמשך גם במערכת השתן הבודדת שנותרה.

המערך האורולוגי ב"שיבא" מסר, כי עתה הוכנס לשימוש לייזר רב-עוצמה וחדשני, המשמש לטיפול יעיל בגידולים אלו. רכישת המכשיר התאפשרה בזכות תרומתו של שמואל דונרשטיין, מנכ"ל ויו"ר חברת "רב-בריח תעשיות בע"מ", והודות למאמציו של פרופ’ יעקב רמון, מנהל המחלקה האורולוגית, ובעזרת רונית גבאי מהמכון לסקר רפואי ב"שיבא".

לדברי בית החולים, המערכת פעילה כיום במספר מצומצם של מרכזים מובילים בעולם. ייחודה של המערכת הוא בכך שהיא מאפשרת כריתה נרחבת של גידולים גדולים ויכולת שליטה מרבית על הדימומים. במכשיר משולבים שני סוגי לייזר באורכי גל שונים, המשלימים זה את זה. כמו כן, השימוש בטכנולוגיה זאת מצמצם את הצורך בניתוחים חוזרים לטיפול בסרטן.

לדברי בית החולים, מדובר בפריצת דרך המאפשרת טיפול מיטבי במחלת הסרטן, תוך שימור הכליה והימנעות מניתוח רדיקלי.

ד"ר ניר קליינמן, המוביל את הטיפולים בטכנולוגיה החדשנית הזאת במחלקה האורולוגית, השתלם לשם כך בארה"ב, בתת-התמחות ששמה דגש על תחומים אלו. מאז חזרתו לישראל הוא מטפל בשיטה הזאת יחד עם ד"ר הרי וינקלר, מנהל היחידה לכירורגיה אנדוסקופית.

נושאים קשורים:  חדשות,  גידולים,  לייזר,  הסרת גידולים,  סרטן,  חדשנות,  ניתוח זעיר פולשני
תגובות