חדשות

מחקר ישראלי: רופאים אונקולוגים חווים פחות שחיקה מקצועית מרופאות בתחום

מחקר שנעשה במחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון מצא, כי רופאים אונקולוגים סבלו פחות משחיקה מקצועית כתוצאה מאופי העבודה לעומת רופאות, למרות שדיווחו על שיעורים גבוהים יותר של מצוקה וקושי להתמודד עם מות מטופלים

כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)
כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

רופאים גברים העוסקים בתחום האונקולוגיה חווים פחות שחיקה מקצועית כתוצאה מאופי העבודה, לעומת רופאות העוסקות באותו התחום; זאת, למרות שהם מדווחים יותר מרופאות על תגובה של מצוקה רגשית כתוצאה מהעבודה; כך עולה ממחקר חדש, שבוצע במחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בבאר-שבע.

המחקר מצא שיעורי שחיקה גבוהים יותר בקרב רופאות בתחום האונקולוגי, לצד שיעורים גבוהים יותר של מצוקה רגשית הקשורה למוות של מטופלי בקרב הגברים. לפי המחקר, אף על פי שבאופן כללי נשים דיווחו על יותר שחיקה, הן גם דיווחו על מצוקה רגשית ותגובות של צער על מות מטופלים רק ברמות שחיקה גבוהות יותר, בהשוואה לגברים.

שחיקה מקצועית היא סוגיה מרכזית בקרב אונקולוגים. מחקרים רבים תיעדו את שכיחותה. עם זאת, מעטים מהמחקרים ניסו לקבוע את הגורמים המשפיעים על רמות השחיקה הגבוהות. לדברי החוקרת הראשית, ד"ר ליאת גרנק, מגדר הוא משתנה חשוב, שיש לבחון בהקשר זה.

ממצאי המחקר פורסמו בחודש שעבר בכתב העת Cancer, והוא מבוסס על ראיונות עם 178 אונקולוגים בישראל וקנדה.

מחקר קודם של ד"ר גרנק קבע, שנשים העובדות בתחום האונקולוגי מרגישות יותר בנוח להביע את עצמן לגבי מוות של מטופל מאשר עמיתיהן הגברים. כמו כן גילתה, שאונקולוגים הרגישו יותר בנוח להיפתח מול נשים, בין אם מדובר בנשותיהם או בעמיתות, מאשר מול עמיתיהם הגברים.

ממצאים אלו הובילו למחקר הנוכחי ולקישור בין הבדלי מגדר, תגובה למוות של מטופל, למצוקה רגשית ולשחיקה.

ד"ר גרנק חוקרת את סוגית השחיקה לעומק ומציעה להתבונן בגורמי הלחץ המצטברים שאונקולוגים מתמודדים עמם על בסיס יום-יומי. "אונקולוגים יכולים להתמודד ביעילות עם מוות של מטופל כאשר הם לא מרגישים שחוקים מהאתגרים האחרים שעבודתם מציבה בפניהם", אמרה, "לכן, התערבויות צריכות לשאוף באופן הוליסטי לשיפור איכות החיים בעבודה, ובמהלך התהליך גם לשפר את איכות הטיפול במטופלים ובמשפחותיהם".

נושאים קשורים:  חדשות,  שחיקה מקצועית,  מוות,  התמודדות,  מצוקה,  מחקר,  אוניברסיטת בן גוריון
תגובות