חדשות

הנהלת "הדסה": "המחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים מתפקדת עתה באופן מיטבי"

לאחר כחודשיים, הופסק תגבור הרופאים המומחים מ"שיבא" שהגיעו בחודשיים האחרונים לסייע בטיפול בילדים חולי סרטן במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה"; הנהלת המרכז הרפואי: "המחלקה מתפקדת עתה באופן מיטבי...אין עוד צורך בתמיכה היומיומית"

הפגנה הדורשת להעביר צוות הרופאים מ"הדסה" ל"שערי צדק" (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

החל מהיום (ג') הפסיקו הרופאים המומחים מהמרכז הרפואי "שיבא" - שהגיעו ברוטציה בחודשיים האחרונים לסייע לפעילות המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים ב"הדסה" - לתגבר את המחלקה. בעוד בית החולים מסר כי הדבר משקף את התבססות המחלקה, שנבנית מחדש לאחר עזיבתם של תשעה הרופאים שאיישו אותה, הורי ילדים המטופלים במחלקה טענו כי קיבלו הודעות בימים האחרונים כי התור שלהם לבדיקת מעקב נדחה מאוגוסט לנובמבר.

ההסדר בין הדסה לבין "שיבא" הופעל לפני כחודשיים, לאחר התפטרות ששה הרופאים הבכירים ושלושה המתמחים שחוללה את המשבר בתחום הטיפול בילדים חולי סרטן בירושלים, שטרם נמצא לו פתרון מלא. מנהל המרכז הרפואי "שיבא", פרופ' יצחק קרייס, נעתר לבקשת מנהל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, לשלוח למחלקה ההמטו-אונקולוגית צוותים רפואיים, ברוטציה, כדי לטפל בילדים המאושפזים.

בין היתר הגיע למחלקה כמה פעמים בשבוע פרופ' עמוס תורן, מנהל המערך להמטו-אונקולוגיה בבית החולים לילדים ב"שיבא", וזאת כדי לפקח מקרוב על הנעשה. ההסדר אמור היה להימשך כחודש אולם בהסכמת שני מנהלי בתי החולים הוחלט להאריכו בחודש נוסף על מנת לאפשר למחלקה להתאושש. הסדר זה הסתיים אתמול.

דוברות "הדסה" מסרה, כי "המחלקה מתפקדת עתה באופן מיטבי, לאחר שגויסו בשבועות האחרונים רופאים נוספים ואין עוד צורך בתמיכה היומיומית של רופאי שיבא המצוינים". כן הודיעה "הדסה" שכחלק מהחזרה לשגרה יזומנו הילדים החולים לבדיקות המעקב והמרפאה לבדיקות מעקב תחזור לפעילות מלאה.

עם זאת, ממשיכים רבים מהורי הילדים שהיו מאושפזים במחלקה ב"הדסה" לטעון שהטיפול הניתן עתה איננו מספק. הם התלוננו לתקשורת שהרופאים החדשים שגויסו "אינם בעלי ניסיון קליני משביע רצון ואינם מבינים דיים בגידולים נדירים כפי שהיו הרופאים המתפטרים". כמו כן, הוסיפו כי תורי מעקב נדחו מהחודש לנובמבר, וכי משרד זימון התורים של בית החולים מבהיר בכל הודעה טלפונית כזאת כי הסיבה היא התפטרות תשעה הרופאים מהמחלקה.בית החולים דחה את כל הטענות הללו.

רופאים מירושלים קוראים לפתור המצב בעיר

בתוך כך, אתמול פירסמו 102 רופאים מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו קראו לו להתערב במשבר המתמשך. במכתב נכתב: "אנו - רופאי ילדים ורופאי משפחה ממרפאות הקהילה ומבתי החולים - פונים אליך בזאת בקריאה דחופה לתיקון המצב החמור של היעדר מענה רפואי מספק לילדים חולי הסרטן בכל ירושלים וסביבתה. כרופאי ילדים, כולנו עמדנו במשך שנים רבות בקשר עם המחלקה ההמטו-אונקולוגית ב'הדסה', שהייתה היחידה בירושלים ובכל המרחב. כולנו היינו עדים לרמה המקצועית הגבוהה, למסירות ללא גבול, וליחס היוצא מן הכלל לילדים המטופלים ולמשפחותיהם, מצד הרופאים וכל צוות המחלקה.

"המצב הנוכחי הוא שהמענה הרפואי לילדים חולי סרטן ומחלות המטולוגיות אחרות בבירת ישראל ובסביבתה – אוכלוסייה של כמיליון נפש – נפגע קשות. המצב הזה לא צפוי להשתנות בעתיד הנראה לעין.

"אנו קוראים בזאת לך, ראש ממשלת ישראל, להידרש עוד היום לבעיה ולהורות על הקמת מחלקה המטו אונקולוגית לילדים נוספת בירושלים שתעסיק את 9 הרופאים (שהתפטרו מהדסה) ובכך לפתור את המצב ולא לאפשר פגיעה חמורה עד סכנת חיים בילדים החולים ביותר ובמשפחותיהם".

מכתב הרופאים:

במכתב גם מצוינת מצוקת כוח האדם הרפואי באונקולוגיה ילדים בישראל. כיום מומחים בתחום הזה רק 44 רופאים, בעוד שמספר הילדים הנזקקים לטיפולים ובדיקות מתרחב. "מספר הרופאים המומחים בהמטו-אונקולוגיה ילדים בכל הארץ קטן מאוד, ותהליך הכשרתם של רופאים נוספים בתחום ייחודי זה ארוך למדי", נאמר במכתב לראש הממשלה.

שישה המומחים שעבדו בהדסה מצאו בינתיים משרות אחרות, בעיקר ברפואת ילדים וגם בתפקידים נוספים במרפאות קהילה ומוסדות אחרים בירושלים. רובם ממשיכים לעמוד בקשר רצוף עם משפחות מטופליהם לשעבר ב"הדסה", לפי הדיווחים בתקשורת. ד"ר איריס פריד נקלטה ב"שערי צדק" בתפקיד אחראית על השירות הפליאטיבי במסגרת רפואת ילדים ופרופ’ מיקי וינטרוב החל לעבוד בבית החולים השיקומי לילדים אלי"ן - כרופא ילדים.

בחודש שעבר דחה בג"צ עתירה שהגישו הורים לילדים החולים, והחליט שאין לחייב את המדינה לפתוח מחלקה נוספת ב"שערי צדק". מאז ממשיכים ההורים בפעולות מחאה מול בית ראש הממשלה.

לפני כשבוע הודיע משרד הבריאות כי הילדים חולי הסרטן הנוסעים מחוץ לירושלים לקבלת הטיפול האונקולוגי יקבלו החזרי נסיעות. הורי הילדים תיארו לתקשורת תמונת-מצב לפיה הם נאלצים להיטלטל שעות ארוכות בדרכים עם הילדים החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  משבר ב"הדסה",  המרכז הרפואי "הדסה",  המרכז הרפואי "שיבא",  מכתב,  ירושלים,  ראש הממשלה בנימין נתניהו
תגובות
אנונימי/ת
01.08.2017, 11:01

הודעת הדסה היא בסגנון הידוע:"לא היה כלום ,אין כלום ולא יהיה כלום" ...מישהוא שם חושב שכל הציבור מטומטם-אז לא-המחלקה כלל לא עובדת באופן מיטבי!!

אנונימי/ת
01.08.2017, 14:11

כאחד שחוזר כעת מהדסה- אינני יודע אם לבכות או לצחוק.

אנונימי/ת
01.08.2017, 21:18

מיטבי. דוחים מעקב של ילדים חולי סרטן ב3 חודשים.... לבכות

אנונימי/ת
03.08.2017, 04:54

מי שגרם לכל הטלטלה של הילדים החולים, של הצוותים ושל כל מערכת הבריאות הוא מיקי וינטראוב. הוא זה שצריך לשאת בתוצאות ומי שעמד מאחוריו - יהונתן הלוי. רוב הרופאים החתומים על במכתב הם רופאים של שערי צדק.
המחלקה בהדסה תקום ותתפקד אם יפסיקו להפריע. זה הזמן לעבודה קשה.
די, מספיק עם הזבל ששופכים התקשורת

לאנונימי מ -04:54
אם היית מזדהה אולי הייתי מאמין למוצא פיך ?!
מדוע אינך מטיל את האשמה החריפה ביותר(וזו לשון המעטה שלי) בשר הבריאות?
מדוע התעלם כל אותן חודשים מן המשבר הצפוי?
הרי היה ביכותו ואף מחובתו להתערב!
מדוע לא עשה את המוטל עליו: לפנות אל הגוף היציג של כלל הרופאים בישראל -להר'י ?
כבר היו דברים מעולם!!
הלשכה לאתיקה, האמורה להיות ידועה על קיומה לשר, היתה מרכיבה את שמות חברי וועדת הבדיקה שהשר היה ממנה!
תוך 4 - 6 שבועות ,בחשאיות , ללא הדלפות, ללא עיתונות, היו בידי השר המלצת מומחים מן הרמה העליונה כיצד לפתור את המחלוקת שבין שני רופאים בכירים!
חברי הר'י מצווים בהתאם לתקנון לקבל פסיקה זו!
אבל השר מתעלם מהר'י שנואת נפשו !
איך העז להתעלם מו הדרך לפתרון?
איך גרם במחדליו לטרגדיה הנוראה לילדים האוממללים ולהוריהם המיואשים? ?
איך? איך??
במדינה מתוקנת על השר היה להתפטר מיידית , או להיות מפוטר ע'י ראש הממשלה עקב מעילה מוסרית חמורה ביותר במילוי תפקידו כשר הבריאות !!
שימנה אותו לשר הדתות - שם אינו יכןל להזיק !
פרופ' תיאו דב גולן.

13.08.2017, 19:51

פרופ'.תיאו דב גולן- מכבד מאד את דבריך-נראה שהרב כאן מסתתר מפחד ומורא השלטונות.אכן נחרדתי מאד מהסאגה המחרידה שהודגמה לעינינו המשתאות בטרגדיה של הדסה.אותו ביח" שבו לפני שנים השתלמתי בתת-התמחות והייתי גאה להיות התוצר האיכותי שלו.השיטה שפעלה בטרגדיה הייתה שמה שלא עובד בכח עובד ביותר כח .הכי מדאיג היה שבעל הבית- השר במקרה זה יצא מאד מעודד מהצלחת אותה השיטה.-ראה כתוצאה ראשונה ההוראה שרופאים לא יכולים להחליף מקום עבודה בקופות-הרי גם זה המשך של השיטה הכוחנית.הבעיה היא גם העם שלנו- הרופאים בישראל שמבחינתו כנראה הכי חשוב לציית למערכת וזה מעל הכל גם מעל המחויבות האישית לחולה.לכן אנו במדרון החלקלק ומקווה מאד שיקום בקרוב דור חדש שהוא פחות צייתן ויותר חושב בנושאים אלו.את זה צריך להטמיע כבר בסטודנטים לרפואה ורק אז אולי יבוא התיקון המיוחל.
יעקב שכטר-מנהל מחלקת הילדים לניאדו