חדשות

"קפלן": ניתוח להסרת גידול סרטני שיחזר הוושט באמצעות המעי הדק

ד"ר גיא פינס מבית החולים: "מכיוון שלא הייתה אפשרות להשתמש בקיבה, השתמש הצוות הרפואי באופן נדיר ביותר במעי הדק לשחזור הוושט"

ד"ר גיא פינס (צילום: "קפלן")

המרכז הרפואי "קפלן" דיווח כי ביצע ניתוח נדיר בבית החולים, במחלקת ניתוחי חזה,שנועד להשיב למטופל את היכולת לאכול אוכל מוצק ללא צורך בצינורית הזנה - וזאת לאחר שנמצא גידול סרטני מתקדם בחלל בטנו.

צוות מנתחים, בהובלת ד"ר גיא פינס, מומחה לכירורגיה של מערכת העיכול העליונה והוושט, שהתמחה בסוג ניתוחים כזה בבית החולים המסונף לאוניברסיטת "הרווארד" בבוסטון, ביצע את הניתוח, שארך כ-8 שעות.

לפני הניתוח

בית החולים מסר אתמול (א'), כי בניתוח נכרתו מרבית הוושט והקיבה ובוצעה הארכה של המעי הדק עד לאמצע בית החזה. הדבר נועד לגשר על הפער שנוצר בעקבות הכריתה. המטופל שהה מספר ימים ביחידה לטיפול נמרץ והחל לאכול ללא קושי. לדברי בית החולים, הוא החלים מהמחלה הממארת ומרגיש טוב.

ד"ר פינס הסביר: "המטופל כבן 75 הגיע לבית החולים עם קשיי בליעה וירידה משמעותית במשקל. הוא הצליח לאכול אוכל נוזלי בלבד. בדיקות מקיפות גילו שמדובר בגידול סרטני מתקדם המערב את הקיבה והחלק התחתון של הוושט וחוסם חלקית את צינור הבליעה.

"נוכח גודלו של הגידול הוחלט להתחיל בטיפול כימותרפי טרום ניתוחי על מנת לאפשר כריתה מלאה שלו בהמשך. בניתוח נמצא גידול גדול המערב את רוב הקיבה וחלק מהוושט התחתון. כדי לשחזר את מערכת העיכול במצב הזה החלטנו להשתמש במעי הדק של החולה כדי שיגיע עד לאמצע בית החזה ויגשר על הפער במערכת העיכול שנוצר בעקבות הכריתה. מכיוון שלא הייתה אפשרות להשתמש בקיבה, השתמש הצוות הרפואי באופן נדיר ביותר במעי הדק לשחזור הוושט ולאחר שהניתוח הצליח, החולה התחיל לאכול באופן הדרגתי לפי טעמו. מדובר בניתוח מציל חיים שבו נעשתה כריתה שלמה של הגידול הסרטני והתאפשרה חזרה לחיים שגרתיים ומלאים".

אחרי הניתוח

בית החולים ציין, כי סרטן הוושט הוא מחלה נדירה בישראל. שכיחותה עולה עם הזמן ונעשית בשנים האחרונות נפוצה יותר בעולם המערבי. הגורמים לה ולסיכון לה עדיין אינם ידועים. על פי ההשערות אלו הם עלייה בחומציות מהקיבה (רפלוקס), עישון, השמנת יתר, צריכת אלכוהול וצריכה מוגברת של בשר אדום.

צוות מחלקת ניתוחי חזה ב"קפלן" מטפל בכלל ההפרעות הקשורות בוושט, ביניהן בבעיות שפירות, ניתוחים לטיפול בצרבות קשות, תיקון בקעים סרעפתיים מורכבים, טיפול בהפרעות בתנועתיות הושט וניתוחי סרטן הושט. ד"ר אילן בר, מנהל המחלקה הדגיש כי רוב הניתוחים מבוצעים בגישה זעיר פולשנית המקלה על ההתאוששות מהניתוח.

הטיפול בחולים הוא רב-תחומי ובו משתתפים צוות המנתחים, מומחי המכון האונקולוגי, מכון הגסטרו, מכון הדימות, צוות טיפול נמרץ, הצוות הסיעודי ושירותי התזונה, מסר בית החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  לראשונה,  המרכז הרפואי "קפלן",  ד"ר גיא פינס
תגובות
 
אנונימי/ת
28.09.2017, 16:12

כל הכבוד ליחצ"ני קפלן. החולה גם החלים מהמחלה הממארת במהירות שיא.