מחקרים

תפקידו של האנזים Monoamine oxidase A בלימפומה

החוקרים הדגימו כי בלימפומת הודג'קין קלאסית ישנן רמות גבוהות של האנזים Monoamine oxidase A וייתכן כי האנזים יכול לשמש כיעד טיפולי במחלה זו

לימפומה על שם הודג'קין (מקור: ויקיפדיה)

Monoamine oxidase Aי(MAOA) הינו אנזים מיטוכונדריאלי המבצע דה-אמיניזציה של נוירוטרנסמיטורים וחומצות אמינו ומייצר H2O2. האנזים מתווך את ההתקדמות של גליומות וסרטן ערמונית אך ביטויו ותפקידו טרם נחקרו בלימפומה. במחקר זה האנזים MAOA נבדק ב-427 מקרים של לימפומה מסוג הודג'קין ונון-הודג'קין במגוון רחב של רקמות לימפואידיות ראקטיביות על ידי אימונוהיסטוכימיה.

החוקרים מצאו כי MAOA בוטא בתאי ריד-סטרנברג (HRS) ברוב מקרי לימפומת הודג'קין קלאסית (cHL) (181 מתוך 241 מקרים; 75%), כאשר ב-34.8% נמצא ביטוי משמעותי. ביטוי MAOA חלש נצפה במיעוט מקרי לימפומת תאי B גדולים מדיאסטינלית ראשונית (8/47; 18%) ובלימפומת אזור אפור מדיאסטינלית. בניגוד לכך, לא נצפה ביטוי MAOA ברקמות לימפואידיות לא נאופלסטיות, בלימפומת הודג'קין נודולרית עשירה בלימפוציטים (NLPHL; 0/8) או בלימפומות אחרות מסוג נון-הודג'קין (0/123). MAOA היה נפוץ יותר ב-cHL שלילית ל-EBV לעומת חיובית (p<0.0001) והיה שכיח במיוחד בלימפומה נודלורית סקלרוטית שלילית ל-EBV. בדומה לדגימות הלימפומה האנושיות, רוב שורות התאים הנגועים ב-cHL הדגימו פעילות MAOA בעוד ששורות תאים עם לימפומת נון-הודג'קין לא הדגימו ביטוי של אנזים זה.

בנוסף, החוקרים מצאו כי מעכב ה-MAOA, קלורגילין, מפחית את הגדילה של תאי L1236 ו-U-HO1 וש"נוקאאוט" של shRNA המקודד ל-MAOA מפחית את הגדילה של תאי L1236. ביטוי יתר אקטופי של MAOA מגביר את הצמיחה של תאי HDLM2 שליליים ל-MAOA. טיפול משולב עם קלורגילין ו-ABVD (דוקסורוביצין, בלאומיצין, וינבלסטין, דקרבזין) היה יעיל יותר בהפחתת הצמיחה התאית מאשר כל פרוטוקול לחוד.

MAOA מבוטא בצורה משמעותית בלימפומת הודג'קין קלאסית ומשקף את הביולוגיה הייחודית של מחלה זו. יש צורך במחקרים נוספים על מנת לבחון את השימוש ב-MAOA כסמן אבחוני ויעד טיפולי במחלה זו.

מקור: 

Li, P.C. et al. (2017) The Journal of Pathology. 243(2), 220.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפומה,  הודג'קין,  MAOA,  ABVD,  קלורגילין
תגובות