סרטן ריאות

אטזוליזומאב בחולי סרטן מסוג NSCLC שאינו נתיח - תכנון מחקר מסוג פאזה II

מחקר פאזה II זה יעריך את הבטיחות והיעילות של אטזוליזומאב, לפני ואחרי כימורדיאציה דפיניטיבית, בחולים עם NSCLC בשלב III שאינו נתיח

סרטן ריאות (אילוסטרציה)
סרטן ריאות (אילוסטרציה)

בכל שנה, יותר מ-40,000 חולים בארה"ב מתייצגים עם NSCLC בשלב III. חולים אלו מהווים קבוצה מעניינת במיוחד מכיוון שרוב הגידולים הללו אינם נתיחים אך הם יכולים להיות מטופלים עם תגובה ראשונית טובה באמצעות כימורדיאציה. עם זאת, רק כ-25% מהחולים שיקבלו כימורדיאציה קונבנציונלית יגיעו לריפוי מלא. עובדה זו בשילוב עם הבריאות הכללית הטובה יותר בחולים אלו מאשר בחולים עם NSCLC גרורתי הופכת אותם למועמדים טובים למחקרי אימונותרפיה אשר מטרתם להגביר שיעורי ריפוי.

השילוב של מעכבי נקודות בקרה חיסונית על מנת לנגוד את הפעילות מדכאת חיסון של הגידול יחד עם כימורדיאציה אשר מרוקנת תאי T רגולטורים יכולה ליצור "סביבה" אימונולוגית משופרת. סביבה זו מעודדת הרחבה קלונלית של תאי T אפקטורים. נדמה כי התגובה לאימונותרפיה גבוהה יותר בחולים בהם ניתן להשיג ציטו-רדוקציה משמעותית כמו בגידולים אשר יכולים לעבור הקרנה בשלמותם. יתרה מכך, כימותרפיה ורדיותרפיה יכולים לחשוף אנטיגנים חבויים אשר יהוו "מטרות" למערכת החיסון.

מחקר פאזה II, בעל זרוע בודדת זה יעריך את הבטיחות והיעילות של אטזוליזומאב לפני ואחרי כימורדיאציה דפיניטיבית. במחקר ישתתפו 63 חולים עם NSCLC בשלב 3, סטטוס תפקוד 0-1, ללא מחלות אוטואימוניות, בעלי תפקוד לבבי-ריאתי מספק וללא כשל איברים. המחקר יבוצע ב-15 אתרים בארה"ב. הטיפול יכלול ארבעה סבבים של אטזוליזומאב נאו-אדג'ובנטי במינון 1,200 מ"ג תוך ורידי כל שלושה שבועות לפני כימורדיאציה וקביעת שלב מחודשת לאחר סבבים 2 ו-4.

חולים בעלי מחלה שאינה מתקדמת קיבלו טיפול שבועי עם קרבופלטין ופקליטקסל יחד עם רדיותרפיה חזית בעוצמה של 60 גריי ולאחר מכן שני סבבים של קונסולידציה עם קרבופלטין ופקליטקסל ובהמשך שנה של טיפול עם אטזוליזומאב.

התוצא העיקרי של המחקר הוא שליטה במחלה לאחר טיפול נאו-אדג'ובנטי עם אטזוליזומאב. תוצאים משניים כוללים שיעור תגובה כוללת, שרידות ללא התקדמות מחלה, שרידות כללית, בטיחות ואיכות חיים. בנוסף, החוקרים ינסו לקבוע את התפקיד של PD-L1 כסמן ביולוגי היכול לעזור בבחירת האוכלוסייה שתגיב לאימונותרפיה. החוקרים יעריכו רקמות גידול בתחילת המחקר וכאשר ניתן, במהלך המחקר. פלזמה ותאי חיסון יוערכו בתחילת המחקר, לאחר טיפול נאו-אדג'ובנטי עם אטזוליזומאב, לאחר כימורדיאציה, במהלך טיפול עם אטזוליזומאב אדג'ובנטי ובסוף המחקר או בהתקדמות מחלה. בנוסף, ייתכן ואנליזת המחקר תכלול פאנל אימונוהיסטוכימי, פרופיל ביטוי גנטי, ריצוף אקסום מלא וריצוף הקולטן של תאי T, אנליזת ציטוקינים וכימוקינים, סיווג אימוני באמצעות ציטומטריית זרימה (flow cytometry immunophenotyping) ותפקוד תאי T.

מקור: 

Ross, H. et al. (2017) Journal of Thoracic Oncology. 12(11S2), S2286

נושאים קשורים:  סרטן ריאות,  NSLCL,  אטזוליזומאב,  שלב III,  מחקר פאזה II,  יעילות ובטיחות,  כימורדיאציה,  מחקרים
תגובות