חדשות

מכשיר PET CT דיגיטלי המסוגל לאבחן גידולים בשלב מוקדם נכנס לשימוש ב"הדסה"

בית החולים מסר, כי המכשיר מדגם DISCOVERY MI של חברת GE HEALTHCARE, הוא הראשון המותקן בישראל, וכי הוא פועל בטכנולוגיה בעלת רגישות גבוהה הרבה יותר מהמכשירים הקיימים כיום

המרכז הרפואי "הדסה" בעין כרם (צילום: אילוסטרציה)

מכשיר PET CT דיגיטלי ומתקדם הותקן השבוע במחלקה לרפואה גרעינית ב"הדסה" עין כרם, כחלק מהמערך הטכנולוגי של המכון לאונקולוגיה. בית החולים מסר כי המכשיר החדיש הוא הראשון מסוגו המותקן בישראל.

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל "הדסה", אמר: "עם הגעתי לניהול בית החולים התחייבתי שכל מערכות הדיגיטל, הטכנולוגיה והדימות ישודרגו בטווח זמן קצר למערכות המובילות בעולם לטובת המטופלים, להם מגיע שיקבלו שירות רפואי מיטבי בידי הרופאים המצוינים בהדסה, הנעזרים במיטב המכשור הקיים בעולם. בכך נשיג אבחון מהיר, מדויק וממוקד יותר ובזכותו טיפול מהיר ואיכותי יותר עבור מי שכל דקה קובעת עבורם".

המכשיר הדיגיטלי, מדגם DISCOVERY MI, הוא של חברת GE HEALTHCARE.

מכשיר PET CT חדש במרכז הרפואי "הדסה" (צילום: יח"צ)

יתרונותיו הבולטים הם בראש ובראשונה רמת דיוק גבוהה ביותר, ורגישות מרבית בזכות רזולוציה גבוהה באופן משמעותי מזו הקיימת במכשור האנלוגי שבו נעשה שימוש כיום, מסר בית החולים. בזכות הפיתוח הייחודי הכלול בו ניתן לגלות גידולים של 2 או 3 מ"מ שקלטו חומר רדיו-אקטיבי. מדובר ב-70% שיפור ברזולוציה ו-90% שיפור ברגישות.

"בשל רמת הדיוק הגבוהה של הטכנולוגיה הדיגיטלית - המתקדמת בהרבה מן הקיימת כיום - אנו מאפשרים מצב שבו ניתן יהיה לאתר מחלה ממארת בשלב מוקדם יותר מהקיים עד כה", הדגישה ד"ר מרינה עורבי, מ"מ מנהלת המחלקה לרפואה גרעינית בהדסה. "הגילוי המוקדם הוא בבחינת הצלת חיים".

יתרונות נוספים: קיצור זמן הבדיקה באופן משמעותי. "השהייה בתוך המכשיר איננה נוחה עבור כל נבדק", אמרה ד"ר עורבי, ואילו המכשיר החדש, מלבד היותו נוח יותר לנבדק בשל עיצוב המיטה המתחשב במטופל ובתנוחה שבה הוא שוכב, מה שיסייע בין היתר בתכנון הטיפול הקרינתי, הרי שהשימוש בו הוא קצר בהרבה מן המוכר כיום. בדיקה יכולה להימשך דקות ספורות. מדובר בשינוי משמעותי לכל אדם שאי פעם נאלץ לשכב בתוך מכשיר כזה זמן ארוך וללא תזוזה".

באשר לצמצום רמת הקרינה נמסר עוד כי בעוד שהמטופל נחשף עד כה במכשירים דומים לרמת קרינה של כ-mSv 20, הרי שכעת ייחשף רק לרמת קרינה של mSv 6-7, הקטנה של כ-70% מן החשיפה הממוצעת כיום.

ד"ר עורבי הסבירה: "בשלב הראשון מיועד המכשיר לאבחנה, כשמטופל מופנה עם חשד לסרטן. כבר בשלב זה ברור כי לבדיקה משמעות רבה וגורלית באבחון הגידול ומיקומו. ככל שהטכנולוגיה מדויקת יותר, כך גם האבחנה שעל פיה פעמים רבות נקבעת אסטרטגיית הטיפול כולו. בשלב השני, נעשה שימוש בבדיקה למעקב תוך כדי הטיפול שאותו עובר החולה, על מנת להעריך את יעילות הטיפול ובהתאם לכך לקבוע האם להמשיך בטיפול הקיים, להחליפו או להפסיקו".

ד"ר עורבי הדגישה עוד כי פעמים רבות, מתבצעת הבדיקה לאחר סיום הטיפולים: "המטופל עובר בדיקת צ'ק אאוט על מנת לוודא שהחלים – וזוהי הבשורה הברורה והמשמעותית עבור החולים, המאפשרת לחזור לשגרת החיים".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  חידוש,  PET-CT,  אבחון,  פרופ' זאב רוטשטיין
תגובות