חדשות

בדיקה חדשנית מצליחה לנבא בשיעור גבוה הצלחת טיפול תרופתי בסרטן

רקמת גידול, שנלקחה בביופסיה מהגידול הסרטני, עוברת טיפול תרופתי במעבדה, ולפי תוצאותיו מותאם הטיפול לחולה

בחינת ביופסיה במעבדה (צילום: אילוסטרציה)

בדיקה חדשנית מצליחה לנבא מראש ואף בשיעור גבוה של עד כ־90% את מידת ההצלחה של טיפול תרופתי שיינתן לחולה סרטן. הבדיקה מבוססת על כך שרקמת גידול, שנלקחה בביופסיה מהגידול הסרטני של החולה עוברת טיפול תרופתי במעבדה, מחוץ לגוף החולה.

הבדיקה (CANscript) נכנסה באחרונה לשימוש גם בישראל. על פי תוצאות הטיפול התרופתי או הכימותרפי שהדגימה עוברת במעבדה, מציע הרופא המטפל בחולה, איזה טיפול הוא יקבל וזה כבר ימוקד על הגידול הסרטני שבגופו.

על פי דיווח של מיטל יסעור בית אור  ביומון "ישראל היום" הבוקר (ד'), בחודשים האחרונים נעשה שימוש בשיטה הזאת על כ־65 חולי סרטן ישראלים. בעקבות תוצאות הבדיקה שנעשתה על הדגימה במעבדה, קיבלו חלקם את הטיפול התרופתי כשהוא מותאם אישית לכל אחד מהם. בחלק מהמקרים, נמסר בדיווח, הבדיקה הביאה לשינוי משמעותי בהחלטה הקודמת של הרופא בדבר הטיפול שיקבל החולה.

נושאים קשורים:  טיפול בסרטן,  המרכז הרפואי "שיבא",  חדשות,  טיפול מותאם אישית
תגובות
אנונימי/ת
07.01.2018, 00:38

הבת שלי חלתה בלוקומיה מסוג.a.m.l בת 39 מאושפזת באיכלוב בבידוד.האם ניתן לרפא אותה? אם כמה זמן.בינתיים היא מסוגרת בתוך עצמה .לא עונה לטלפונים.לא למסרונים ואף לא רוצה שיבקרו אותה.בעלה נמצא כל העת לידה.והוא זה דנותן לנו אינפורמציה.האם התנהגות כזו היא מוכרת..אשמח לקבל מידע מרופא.או אחד אחת שהחלימה מהמחלה הזאת