חדשות

נתונים: אין עדות לעלייה בתחלואה בגידולי מח עם השימוש הגובר בסלולריים

משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן פירסמו היום (ב') נתונים לגבי תחלואת סרטן בישראל, והתייחסו לחוסר העלייה במקרי סרטן מוח למרות השימוש הגובר בעשורים האחרונים בטלפונים ניידים

שימוש במכשיר סלולרי (אילוסטרציה)
שימוש במכשיר סלולרי (אילוסטרציה)

לקראת יום הסרטן הבינלאומי שיצוין ב-4 בפברואר פירסמו היום (ב') משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן נתונים עדכניים בהקשר למחלה בישראל. הנתונים הוצגו בדו"ח שהכינה פרופ' ליטל קינן-בוקר, סמנכ"לית המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות.

ואלו הנתונים העיקריים כפי שהוצגו בתדרוך לתקשורת:

 • ישראל מובילה במספר חולי הסרטן החדשים המאובחנים מדי שנה, יחסית לממוצע במדינות ה-OECD. עם זאת, ישראל מדורגת נמוך מבין בשיעורי התמותה מהמחלה - ככל הנראה בשל העובדה שהחולים בארץ מאובחנים בשלב מוקדם במחלות הסרטן השכיחות בזכות תכניות סריקה לאומיות. כמו כן, הם זוכים לטיפול מיטבי ברמה גבוהה, כך ששיעורי ההישרדות והריפוי גבוהים.
 • בקרב גברים יהודים אובחנו שתי מגמות שונות: בין השנים 2007-1990 נצפתה עליה מובהקת בשיעורי היארעות הסרטן, בשיעור שנתי של 0.9%. אולם בשנים 2015-2007 נצפתה מגמה מובהקת של ירידה בהיארעות הסרטן, בקצב שנתי של 3.3%.
 • בקרב נשים יהודיות נרשמה בשנים 2015-1990 מגמת תחלואה יציבה.
 • בקרב גברים ערבים – בשנים 2005-1990 נרשמה עלייה מובהקת בהיארעות הסרטן, בקצב שנתי של 3.8%. אולם בשנים 2015-2005 המגמה היא ירידה בשיעור שנתי ממוצע של 2.2%. גם בקרב נשים ערביות הייתה בשנים 2005-1990 עלייה מובהקת בשיעורי היארעות הסרטן בקצב שנתי של 4.3% אבל בעשור שלאחר מכן היארעות הסרטן יציבה.
 • בישראל אובחנו בשנת 2015 קרוב ל-30,000 אנשים עם מחלה המחייבת דיווח לרישום הסרטן הלאומי, מהם כ-26,000 עם סרטן חודרני – שיעור דומה לזה בארה"ב לגבי סרטן הערמונית וסרטן השד. בקרב נשים נרשמו שיעורי היארעות גבוהים משל גברים. בקרב הערבים – שיעור דומה בין שני המינים.
 • בתום שנת 2015 חיו בישראל כ-90,000 תושבים שאובחנו בין 2015-2011 עם המחלה.
 • בשנת 2015 נפטרו כ-11,000 אנשים מסרטן. בגברים סיבת המוות השכיחה היא סרטן הריאה (יהודים וערבים) ובנשים - סרטן השד (יהודיות וערביות).
 • מגמות התמותה מסרטן נמצאת בירידה בקרב יהודים (גברים ונשים) מאז 1995. בקרב הערבים המגמה מעורבת - בגברים היא יציבה מאז 1994 ובנשים יש ירידה מובהקת מאז 1990.
 • אין עדות לעלייה בתחלואה בגידולי מח בשני העשורים האחרונים למרות העלייה המשמעותית של שיעור המשתמשים בטלפונים סלולריים. מאז החל השימוש הנפוץ בטלפון סלולרי בארץ, בהתאם לנתוני הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, לא נרשמה עלייה במספר המקרים של גידולי מח ממאירים בכל קבוצות האוכלוסייה בישראל.
 • גידול המוח השכיח ביותר הוא גליובלסטומה, כאשר רק בקרב גברים ערבים נצפתה עלייה מובהקת בשיעורי ההיארעות בין בשנים 2001-1990, אולם לאחר מכן נרשמה התייצבות.
 • בעוד שבספרות המדעית נרמז על קשר אפשרי בין שימוש כבד ותכוף בטלפון נייד או בטלפון אלחוטי לבין גידולים מסוג גליומות - בישראל אין עדות לעלייה בתחלואה בסוג זה של גידולי מח בשני העשורים האחרונים.
 • בגידולים שפירים/בעלי התנהגות לא ברורה, נצפתה מגמת עלייה בהיארעות בקרב יהודיות וערביות וכן בקרב גברים ערבים עד אמצע שנות ה-2000, בעוד שבגברים יהודים המגמה יציבה. לאחר אמצע שנות ה-2000 התייצבה המגמה בגברים ובנשים ערבים בעוד שבקרב יהודים, גברים ונשים, נצפתה מגמת ירידה מובהקת.
 • אין הסבר ברור לעלייה בהיארעות בגידולי מח ממאירים בגברים ערבים ושל מנינגיומות שפירות בכל קבוצות האוכלוסייה, עד אמצע שנות ה-2000. בין ההשערות שעלו: עלייה באבחנה מקרית של גידולים איטיים ללא הסתמנות קלינית, תודות לשימוש מוגבר באמצעי הדמיה משוכללים; או קשר אפשרי בין השמנה והיארעות של מנינגיומה, בעיקר בנשים. "אילו נבעה העלייה בעיקרה מחשיפה לטלפונים ניידים, היינו מצפים לראות עלייה מונוטונית בתחלואה, בהינתן שהשימוש בטכנולוגיה בקרב כל קבוצות האוכלוסייה הולך ומתפשט, ובפרט בקרב קבוצות הגיל הצעירות. בנוסף, מחקרים קודמים שהתמקדו בשימוש בטלפון נייד כגורם אפשרי להיארעות מנינגיומה, לא מצאו קשר", ציין הדו"ח.
 • בכל העולם מתרחשים כ-8.8 מיליון מקרי מוות מסרטן בכל שנה, על פי נתוני ארגון הסרטן בינלאומי (UICC). כ-70% ממקרי התמותה הם בארצות שבהן האוכלוסייה בעלת הכנסות נמוכות עד בינוניות, כלומר מתפתחות - שהן הכי פחות מוכנות ומצוידות להתמודד עם נטל הסרטן. שיעורי ההישרדות של מחלות הסרטן בילדים - למעלה מ-80% במדינות המפותחות, לעומת שיעורים נמוכים של 20% במדינות המתפתחות.

מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, אמרה כי "מטרת יום הסרטן הבינלאומי היא להעלות את המודעות למחלות הסרטן, להניע אנשים לפעולה כחלק מחברה או כיחידים, כדי להפחית בנטל מחלת הסרטן בעולם והתמותה הגלובלית ממחלות אלו ב-25%".

כמו כן, הדגישה זיו כי "במדינת ישראל, בזכות ההשקעה הכספית של האגודה למלחמה בסרטן, עומד היום שיעור ההחלמה מלוקמיה בקרב ילדים, על כ-85%, בעוד שלפני ההשקעה עמד שיעור ההחלמה על כ-60%. שיטת הטיפול המיושמת במרכזים הרפואיים המטפלים בילדים חולי סרטן מבוצעת על-פי פרוטוקול ארצי ייעודי. ילדים חולי לוקמיה יהודים וערבים זוכים לטיפול המתקדם והעדכני ביותר".

הדו"ח המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  נתונים,  מחקר,  סרטן,  תחלואה,  סלולרי,  טלפון נייד
תגובות