עדכונים בהרחבה מכנס EHA

ונטוקלקס בטיפול מונוטרפי לחולי CLL נשנית או עמידה לטיפולים קודמים

מטרת עבודה זו היתה לבחון את השפעת הטיפול עם ונטוקלקס על איכות חיים של מטופלים עם CLL נשנית או עמידה לטיפולים קודמים

לוקמיה (צילום: אילוסטרציה)

מטופלים עם CLLי(chronic lymphocytic leukemia) חווים ירידה באיכות חיים הקשורה בבריאות (health related quality of life-HRQoL). ונטוקלקס הינה תרופה פומית כנגד BCL-2 אשר הוכיחה שיעורים גבוהים של תגובה משמעותית וממושכת במטופלים עם CLL  ובכלל זה במטופלים עם חסר של 17p ואנשים עם מחלה חוזרת או עמידה לטיפולים קודמים.

המחקר בוצע בתבנית תווית-פתוחה, רב-מרכזית והעריך איכות חיים הקשורה בבריאות המדווחות על ידי המטופלים בתחילת המחקר, כל ארבעה שבועות עד לשבוע 12 ולאחר מכן כל 12 שבועות.

בוצע שימוש בשאלוני EORTC QLQ-C30י(The European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Core Questionnaire) ו-EORTC QLQ-CLL16י(European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire Chronic Lymphocytic Leukemia Module) על מנת להעריך את השיפור באיכות החיים.

התוצא העיקרי שנבדק היה השינוי ב-HRQoL של ה-EORTC-QLQ-C30 מתחילת המחקר ועד שבוע 48. התוצא המשני שנבדק היה השינוי ב-HRQoL של ה-EORTC-QLQ-CLL16 מתחילת המחקר ועד שבוע 48.

במחקר הוכללו אנשים בני 18 שנים ומעלה עם  מחלה חוזרת או עמידה לקו טיפולי אחד לפחות. המחלה הייתה צריכה לענות להגדרות ה-IWCLL NCI-WG. המשתפים היו עם או ללא חסר של 17p ומוטציות TP53, עם או ללא טיפול עם מעכבי BCR קודמים ו-ECOG 0 עד 2. במחקר לא הוכללו מטופלים עם טרנספורמציית ריכטר או לויקמיה פרו-לימפוציטית, אנשים עם השתלת מוח עצם אלגונאית או ציטופניה אוטואימונית פעילה או בלתי נשלטת.

החוקרים מצאו שינוי משמעותי בסטטוס בריאות כללי, תפקוד משימתי (role functioning) ועייפות כבר בשבוע 12 לאחר הטיפול. בממוצע, עייפות פחתה ב-37% בשבוע 12 והשפעה זו נשמרה גם בשבוע 24 לטיפול (23%). שיפורים נוספים נצפו בכל מדדי איכות חיים של ה- EORTC-QLQ-C30 וה-EORTC-QLQ-CLL16 ובכלל זה תפקוד רגשי, קוגניטיבי וחברתי בשבוע 24 לאחר מונותרפיה עם ונטוקלקס.

החוקרים מסכמים כי מטופלים עם CLL חוזרת או עמידה לטיפול אשר מקבלים ונטוקלקס חווים שיפור בהיבטי מפתח של תפקוד ואיכות חיים כבר בשבוע 4 לאחר הטיפול. שינויים רלוונטיים קלינית באיכות חיים אשר נמדדו לפי ה-EORTC-QLQ-CLL16 וה-EORTC-QLQ-C30 נצפו כבר בשבוע 12 לטיפול ונמשכו ל-24 שבועות לטיפול.

ממצאים אלה מחזקים את התוצאות ממחקרים קודמים ומדגישים כי ונטוקלקס יכולה לשפר באופן מובהק את איכות החיים של מטופלים עם CLL חוזרת או עמידה לטיפול אשר חווים תסמינים רבים ומתמודדים עם מחלה קשה לטיפול.

מקור: 

Cochrane, T. et al. Venetoclax Improves Quality of Life for Patients with Relapsed/Refractory Chronic Lymphocytic Leukemia

נושאים קשורים:  ונטוקלקס,  איכות חיים,  EORTC-QLQ-CLL16,  EORTC-QLQ-C30,  מחקרים
תגובות