חדשות

חוקר הסרטן רב המוניטין ד"ר חוזה באסלגה הודח מתפקידיו הניהוליים

הרופא והחוקר הנודע, נשיא ההתאגדות האמריקאית למחקר הסרטן לשעבר, קיבל מיליוני דולרים מחברות תרופות אך השמיט את הגילוי הנאות על קשריו אלה מעשרות מאמרים בכתבי עת רפואיים נחשבים ונאלץ להתפטר

ד"ר חוזה באסלגה, הרופא הראשי ב-Memorial Sloan Kettering Cancer Center בניו יורק. צילום: ויקימדיה

ד"ר חוזה באסלגה (Jose Baselga), המנהל הרפואי והרופא הראשי ב-Memorial Sloan Kettering Cancer Center בניו יורק, אחד מחוקרי סרטן השד המוערכים בעולם, התפטר מהוועד המנהל של חברת התרופות Bristol Myers Squibb וגם הודח מתפקידו הבכיר שהחזיק במרכז הסרטן.

ההתפטרות באה יום אחד בלבד לאחר שפורסם התחקיר המשותף של ה"ניו יורק טיימס" ואתר התחקירים העיתונאיים ProPublica שעליו דווח ב"דוקטורס אונלי" ובו נחשפה העובדה שד"ר באסלגה נמנע במאמריו המדעיים הרבים שפורסמו בשנים האחרונות מהגילוי הנאות הנדרש בדבר קשריו עם תעשיית התרופות וכן תוגמל על ידי החברות השונות, בסכום מצטבר של כמה מיליוני דולרים, על המאמרים שפרסם בכתבי עת מקצועיים מובילים.

חשיפת קשריו של ד"ר באסלגה, שאותם טרח להסוות, זעזעה את מרכז הסרטן רב המוניטין ואחד ממרכזי המחקר והטיפול בחולי סרטן החשובים בעולם. מנהלי המרכז קיימו ישיבות דחופות שבהן השתתפו הרופאים הבכירים ביותר וכן ההנהלה הראשית והוועד המנהל כדי להתמודד עם החשיפה המביכה.

בסוף השבוע פרסם ד"ר באסלגה מכתב התפטרות שבו הדגיש כי העניין שהתעורר עלול היה להפריע לתפקידיו הקליניים ולעבודתו ב"ממוריאל סלואן קטרינג" ש"אני מאוד גאה בהם".

כיום, נדרשים כותבי מאמרים בעיתונות הרפואית הבינלאומית לחשוף בפרסומיהם קשרים עסקיים עם חברות תרופות וציוד רפואי. אלא שהפרשה המסעירה הזאת, במיוחד נוכח מעמדו של ד"ר באסלגה והמרכז הרפואי שבו עבד, חושפת את חולשת האכיפה של החוקים הנוגעים לניגוד עניינים על ידי כתבי העת.

"אני מקווה", כתב עוד ד"ר באסלגה במכתב ההתפטרות, "כי המצב ישמש השראה להכפלת השקיפות בתחום שבו אנחנו פועלים. אני מקווה שהקהילה הרפואית תעבוד יחד כדי לפתח וליישם מערכת סטנדרטים חזקה יותר בדבר חובת הדיווח בגלוי על קשרים שיש לנו, הרופאים והחוקרים, עם התעשיה".

באי-מייל שהופץ לאחר מכן לצוות הרפואי ב"ממוריאל סלואן קטרינג" כתב המנכ"ל ד"ר קרייג תומפסון כי לד"ר באסלגה "תרומות עצומות וחשובות מאוד לבית החולים, לטובת המטופלים, לשיטות הטיפול ולמחקר". ד"ר ליסה דה-אנג'ליס, ראש המחלקה לנוירולוגיה, תמלא את תפקידו כרופא הראשי בפועל מתוך כוונה שתהיה יורשתו בהמשך השנה.

דוברת בית החולים הוסיפה כי ההתפטרות של ד"ר באסלגה נכנסה לתוקף באופן מיידי ולא יהיה לו מעתה תפקיד במרכז הרפואי אם כי ימשיך להיות בו בשבועיים הבאים כדי שהעברת התפקיד לממלאת המקום תהיה חלקה.

עוד נמסר לבכירי בית החולים כי להנהלתו "תכניות מוצקות" כדי לשלוט ולפקח על היחסים של העובדים עם גורמים וחברות שמחוץ למרכז הרפואי וכי תבוצע עבודה שקדנית שבמהלכה יתקיימו בשבועות הקרובים דיונים מתמשכים עם העובדים הבכירים ובחינה של כל הנושאים הללו.

בתחקיר שפורסם בשבוע שעבר נחשפה העובדה שד"ר באסלגה לא גילה את קשריו הכספיים עם חברות כמו "רוש" השווייצרית וכמה חברות סטארט-אפ בתחום הביו-טק כאשר כתב מאמרים בכמה מכתבי העת הרפואיים היוקרתיים כמו New England Journal of Medicine ו-The Lancet וכן שנמנע מחשיפת קשרים דומים עם כל חברה שעימה היה במערכת יחסים עסקיים כאשר פרסם מאמרים בכתב העת Cancer Research שבו היה אחד משני העורכים הראשיים.

על פי התחקיר העיתונאי שזעזע את הקהילה הרפואית, ד"ר באסלגה נמנע מדיווח על קשר שיש לו עם גורם תעשייתי ב-60% מתוך כמעט 180 המאמרים שפרסם מאז 2013. שיעור זה תפח מדי שנה ובשנה שעברה הוא לא חשף את הקשרים ב-87% מהמאמרים שפרסם.

בראיון לשם תגובה שנערך עימו לצורך פרסום התחקיר, הוא הודיע כי הוא מתכנן לתקן את עניין חשיפת ניגוד העניינים שיש לו ב-17 מאמרים, בכלל זה ב-NEJM  וב"לנסט" אבל טען כי בכל שאר המקרים אין צורך בגילוי נאות כיוון שלנושאי המאמרים "יש השלכות פיננסיות קטנות מאוד". כמו כן אמר כי לא היתה לו כוונה מדעת להסתיר את הקשרים שיש לו ושלאלה אין כל השפעה על ערך המחקרים שהוא מנהל.

בעקבות התחקיר הודיעו ה-NEJM ו-Lancet וכן החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית וההתאגדות האמריקאית למחקר הסרטן (AACR) כי הן פתחו בבחינה לעומק של המהלכים הפרקטיים שבהן נקט ד"ר באסלגה. הוא היה נשיא ה-AACR בשנים 2015 ו-2016 ועתה מתברר שבעצמו הפר חוקים בתקופה שבה שימש בתפקידו הציבורי.

נושאים קשורים:  ד"ר חוזה באסלגה,  Jose Baselga,  Memorial Sloan Kettering Cancer Center,  תעשיית התרופות,  ניגוד אינטרסים,  מחקרים קליניים,  חובת דיווח,  New England Journal of Medicine,  חקר הסרטן,  חדשות,  AACR
תגובות