חדשות

מונתה ועדה לבדיקת נסיבות מותה של ילדה חולת סרטן בניסוי ב"איכילוב"

הילדה השתתפה בניסוי קליני לבדיקת תכשיר ALA5, הצובע את גבולות הגידול כדי שהמנתחים יוכלו להסירו במדויק, ונפטרה לאחר השימוש בתכשיר

הזרקה בבית חולים (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות מינה ועדה מקצועית לבדיקת נסיבות מותה ב-2014 של חולת סרטן בת 12, שהשתתפה בניסוי קליני בבית החולים איכילוב. כך דיווח הבוקר (ה') עידו אפרתי באתר "הארץ".

הוועדה מונתה בהמשך לדו"ח מבקרת הפנים של משרד הבריאות, ציפי הלמן, שמצא כשלים באופן שבו נבדק מותה של הנערה. בדו"ח הלמן צוין כי התחקירים התעלמו מטענות רבות על ליקויים בניסוי שהושמעו מצד רופאה בכירה שהשתתפה במחקר, ד"ר ליאנה עדני בני. ועדת הבדיקה היא חיצונית למשרד הבריאות, בראשה יעמוד פרופ' שמעון גליק, מומחה לרפואה פנימית וממייסדי הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון. כן יהיו בוועדה פרופ' מרים בן הרוש מהאגף לרפואת ילדים ומנהלת המערך להמטולוגיה ואונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים ברמב"ם ונציבת קבילות הציבור בנושאי בריאות, עו"ד נילי חיון דיקמן.

נושאים קשורים:  ועדת בדיקה,  ד"ר ליאנה עדני בני,  ניסוי קליני,  חדשות,  ציפי הלמן,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות
אנונימי/ת
01.02.2019, 14:43

כנראה תגובה אלרגית DRESS או SJS/TEN

אנונימי/ת
01.02.2019, 20:32

א) לא יודע מה הולך באיכולוב, אבל יש שם ריכוז של "תאונות" למיניהן שמסתיימות בצורה טראגית.
ב) אם היתה בדיקה רצינית יותר של פטירת של מבוגרים-קשישים שחשודים ככשלים בטיפול, כלומר בדיקה יסודית של כל מקרה ומקרה, היה צמצום כנראה של מקרים כאלו, בכל המערכת.

אנונימי/ת
01.02.2019, 23:52

אני מזמן טוען שיש למנות מתחקר בכל בית חולים שיכתוב דו"ח מקיף ומעמיק על כל מקרה פטירה שינסה לנתח את כל נקודות החולשה במהלך הטיפול והיכן ניתן להשתפר.

כמובן שתנאי הכרחי לתחקיר בעל משמעות הוא רישום רפואי מלא ומדויק, וכידוע אנחנו רחוקים מזה כרחוק מזרח ממערב.

אנונימי/ת
03.02.2019, 02:53

אם גליק ראש הועדה סביר שאם היא תסתיים אי פעם זה יהיה בלי כלום.