חדשות

שירות חדש ברמב"ם מאפשר קיצור תורים לקבלת ברכיתרפיה בסרטן הערמונית

הביקוש לברכיתרפיה בחולי סרטן הערמונית יצר תורים ארוכים, אך השירות ניתן עתה ביחידת המאיצים החדשה ללא תלות בחדרי הניתוח האמבולטוריים

ברכיתרפיה בסרטן הערמונית. צילום: James Heilman, ויקיפדיה

המרכז הרפואי רמב"ם הודיע על הפעלת שירות חדש לטיפול ברכיתרפיה בסרטן הערמונית שיאפשר קיצור תורים. השירות מיועד במיוחד עבור תושבי צפון הארץ שמעתה יוכלו לעבור את הפרוצדורה בתוך ימים אחדים מהזמנת התור.

ברכיתרפיה, מהטיפולים הידועים בחולי סרטן ערמונית, מבוצע ברמב"ם כ-20 שנה אולם הביקוש לו יצר תורים ארוכים. השירות החדש ניתן ביחידת הקרינה באחד מחדרי המאיצים שנבנה כחדר ניתוח, כך שאין עוד תלות בחדרי הניתוח האמבולטוריים של בית החולים.

ד"ר תומר חרס, מנהל אונקו-אורולוגיה ברמב"ם, ציין כי "עתה הפרוצדורה החיונית הזאת עבור המטופלים מבוצעת בחדר הניתוחים שבמאיץ. יחידת המאיצים נחנכה ברמב"ם באוקטובר האחרון ומשתרעת על כ-1,500 מ"ר. בעתיד הקרוב מיועד להיפתח במרכז האונקולוגי חדר ניתוחים ייעודי לטיפולים קרינתיים ואז תעבור לשם הפעילות המתקיימת כעת בחדר המאיצים. בין הטיפולים שיתאפשרו: טיפולי הברכיתרפיה, טיפולי קרינה תוך ניתוחיים לשד, טיפולי קרינה משולבים בניתוחים בגידולים בטניים מורכבים ועוד".

ברכיתרפיה היא פעולה זעיר פולשנית המבוצעת בהרדמה כללית. במהלך הפעולה, תחת הכוונת אולטרסאונד, מוחדרים לערמונית גרגירי יוד רדיואקטיבי באופן מדויק. בחודשים שלאחר ביצוע הפרוצדורה, הגרגירים ממשיכים לפלוט קרינה במטרה להכחיד את הגידול. יש צורך באשפוז של יום אחד בלבד. המטופלים משוחררים לביתם ללא כאבים או צורך בצנתר שתן. "ברוב המכריע של המקרים", ציין ד"ר חרס, "נשמרים תפקודי שתן ומין תקינים".

הברכיתרפיה מוצעת כיום לחולי סרטן ערמונית ממוקם ולא גרורתי כטיפול יחיד או כטיפול משולב עם קרינה חיצונית במקרים שבהם הסרטן מוגדר בסיכון גבוה. הטיפול נחשב לבטיחותי, עם תופעות לוואי קלות וסיכויי הצלחה גבוהים להכחיד את הסרטן.

נושאים קשורים:  ד"ר תומר חרס,  ברכיתרפיה,  בית החולים רמב"ם,  סרטן ערמונית,  חדשות
תגובות