פודקאסט

"התרופות החדשות נותנות מענה תוך דקות ספורות לכאב מתפרץ"

מהו הטיפול המקובל לכאב מתפרץ ובמה הוא שונה מהתרופות המקובלות לכאב ממושך? פרק חדש של Doctalk והפעם - שיחה עם ד"ר אורה רוזנגרטן וד"ר שרגית גרינברג

29.04.2019, 10:00

ד״ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה האונקולוגית במרכז רפואי שערי צדק ומייסדת החוג לטיפול תומך של האיגוד האונקולוגי, וד״ר שרגית גרינברג, מומחית ברפואת משפחה ורפואה פליאטבית, שוחחו עם מיה רונן ועמרי רחמימוב בפרק חדש של Doctalk, הפודקסט של הקהילה הרפואית בישראל, על האספקטים השונים של הטיפול בכאב מתפרץ ועל ההבדלים בין הטיפולים בסוגי הכאב השונים. בנוסף, העלו השתיים לדיון סיפורי מקרה על השלכות הטיפול בכאב מתפרץ על איכות חיי המטופלים האונקולוגים.

על אף שקיימים פתרונות יעילים לטיפול בכאב ממושך, חולים רבים עדיין סובלים מהתקפי כאב עוצמתיים, המופיעים בפתאומיות ונמשכים זמן קצר יחסית. כאבים אלה, שאינם מגיעים בעקבות ״סוף מנה״, מוגדרים ככאב מתפרץ.

בקבוצת התרופות לכאבים בעוצמות גבוהות יש שלוש קבוצות טיפול עיקריות: שתי הקבוצות המוכרות ביותר הן תרופות בשחרור מושהה, הניתנות לכאב ממושך, ותרופות בשחרור מיידי הפועלות תוך 30-45 דקות. תרופות אלו אינן מיועדות לכאב המתחיל בפתאומיות ונמשך זמן קצר. הקבוצה השלישית, והחדשה יותר, היא תרופות פנטניל בשחרור מיידי למתן תוך רירי. תרופות אלו מיועדות במיוחד לכאב מתפרץ. הן נספגות במהירות, מתחילות לפעול תוך דקות ספורות ופעולתן נמשכת זמן קצר.

על אף שקיימים פתרונות יעילים לטיפול בכאב ממושך, חולים רבים עדיין סובלים מהתקפי כאב עוצמתיים המופיעים בפתאומיות ונמשכים זמן קצר יחסית. כאבים אלה, שאינם מגיעים בעקבות ״סוף מנה״, מוגדרים ככאב מתפרץ.

בישראל קיימות חמש תרופות המאושרות לטיפול בכאב מתפרץ:

"הפנטנילים היא האופציה שיש לנו [לכאב מתפרץ] ובוודאי שצריך להשתמש בה, בלי קשר לאיזה טיפול ממושך מקבל המטופל״, אמרה ד"ר רוזנגרטן. "הפנטנילים המהירים שיפרו את איכות החיים של המטופלים בצורה משמעותית. אותם מטופלים ש'טיפסו על הקירות' בעקבות כאב [מתפרץ] צפוי או לא, פתאום מקבלים טיפול שעובד. אתה רואה את השינוי באופן מיידי", סיכמה ד"ר גרינברג.

לו"ז האזנה:
(6:45)  תסמינים ומקור הכאב
(13:25) איכות החיים של המטופלים
(17:45) הנחיות בטיפול בכאב מתפרץ
(21:00) הטיפול התרופתי
(33:32) תפקיד רופא המשפחה

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk


התכנית הוקלטה באולפני SPS

הפרק בחסות חברת רפא

נושאים קשורים:  פודקאסט,  ד"ר אורה רוזנגרטן,  שרגית גרינברג,  כאב מתפרץ