חדשות

דו"ח ה-CDC בארה"ב: ירידה בתמותה מסרטן לצד עלייה בתמותה ממחלת הלב

המדענית והרופאה הראשית באיגוד רפואת הלב האמריקאי: "אנחנו מפסידים במלחמה נגד השמנת יתר ויתר לחץ דם"

התקף לב. אילוסטרציה

מגמת הירידה בתמותה מסרטן בקרב בגירים בארה"ב נמשכת, אלא שבמקביל ניכרת עלייה בתמותה ממחלות לב. כך על פי דו"ח חדש שפורסם בסוף השבוע בארה"ב על ידי ה-CDC.

צוות המחקר בחן תעודות פטירה של בגירים בני 64-45 מכל רחבי ארה"ב מהשנים 1999 ועד 2017 והבדיקה התמקדה בתמותה עקב סרטן ומחלות לב.

התוצאות: שיעור התמותה מסרטן בתקופה הזאת ירד ב-19% בעוד ששיעור התמותה ממחלות לב לשנים 2011-1999 אמנם ירד ב-22% אבל לאחר מכן נרשמה דווקא עלייה ב-4%. דפוס הירידה והעלייה בתמותה בשני נושאים אלה היה זהה בגברים ובנשים.

בקרב נשים לבנות, שיעור העלייה בתמותה ממחלות לב היה 12% לעומת ירידה בקרב נשים ממוצא היספני. שיעורי התמותה ממחלות לב בקרב נשים שחורות היה הגבוה ביותר מכלל הנשים וכך גם בקרב גברים שחורים.

סרטן ומחלות לב הם גורמי התמותה המובילים בקרב אמריקאים בגיל הביניים – לערך כ-50% מכל מקרי המוות בקבוצת גיל זאת.

בעקבות הנתונים, אמרה ד"ר מריאל ג'סופ (Jessup), המדענית והרופאה הראשית באיגוד רפואת הלב האמריקאי AHA, כי בעשורים קודמים נראתה מגמה ברורה של ירידה בתמותה ממחלות קרדיווסקולריות ושבץ אלא שעתה המגמה הזאת התהפכה. "יש לכך קשר עם השמנת יתר, אורח חיים לא בריא וכן לעלייה ביתר לחץ דם. אנחנו מפסידים את המלחמה בהשמנת יתר וביתר לחץ דם", אמרה ד"ר ג'סופ.

"אלא שהחדשות הטובות שיש בידי", הוסיפה הקרדיולוגית האמריקאית הבכירה, "הן ש-90% משיעור התחלואה הקרדיווסקולרית והשבץ ניתנים למניעה, הגם שהדבר איננו קל. צעדי המניעה הפשוטים ביותר הם: יותר פעילות ואימון גופני, הימנעות מוחלטת מעישון, שמירה על ערכי לחץ דם מאוזנים ושמירה על המשקל".

עם זאת, הוסיפה, כמה מהגורמים שידועים כתורמים לעלייה בסיכון למחלות הקרדיווסקולריות הם גם אלה שתורמים להופעת סרטן: מיעוט בפעילות גופנית והשמנת יתר. "בני אדם צריכים להבין מה הם גורמי הסיכון, לדעת שניתן למנוע אותם, ולא לאמץ גישה פטליסטית אלא להילחם כנגד שתי המחלות הללו".

נושאים קשורים:  מחלות לב,  תמותה מסרטן,  יתר לחץ דם,  חדשות,  תמותה ממחלות לב,  עישון,  אורח חיים בריא
תגובות
אנונימי/ת
28.05.2019, 01:10

חשוב לציין שבסה"כ התמותה השנתית ל-100,000 איש משתי הסיבות ביחד לאורך התקופה ירדה מ-389 ל-316. זה הסיפור הגדול כאן.