חדשות

ללא נרקוטיקה: ניהול כאב בחולי סרטן ללא שימוש באופיואידים ממכרים

פרוטוקול ייחודי לניהול כאב שלח הביתה 92% מחולי סרטן שעברו ניתוח רובוטי מבלי להזדקק למשככי כאב נרקוטיים ממכרים

משככי כאבים אופיואידיים. (צילום: אילוסטרציה)

מחקר ראשון מסוגו שבוצע בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה הראה כי תכנית ייחודית לניהול הדוק של כאב אצל חולים בסוגי סרטן אורולוגיים שעברו ניתוח באמצעות רובוט מאפשרת לשחרר לביתם 92% מהמנותחים הללו מבלי שהם יזדקקו למשככי כאב נרקוטיים, אופיואידים, בתקופת ההחלמה וכך למנוע מהם התמכרות לסוגי תרופות אלו. זאת בהשוואה ל-100% מהמטופלים שהיו מקבלים תרופות נרקוטיות אם לא נכללו באותה תכנית לניהול כאב שפותחה במיוחד עבורם.

ממצאי המחקר יוצגו בסוף השבוע (31 במאי) בכנס השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית שיתקיים בשיקגו.

עוד נמצא במחקר כי קבוצה מסוימת מקרב אותם מטופלים שקיבלו משככי כאב נרקוטיים אך השתתפו באותה תכנית לניהול כאב, השתחררו לביתם עם מעט מאוד כדורים מסוג זה לעומת אלה המשתחררים בהתאם להנחיות הרגילות, המקובלות עד כה.

במרכז התכנית עמד הרעיון שיש להתחיל לתת לאותם מטופלים תרופות ללא מרשם ורק במידת הצורך להגדיל את המינון שלהן. "פירוש הדבר שחולים שניתן לנהל את הכאב שלהם ללא משככי כאב נרקוטיים, אופיואידים, בסופו של דבר כנראה לא יתקרבו לאחרונים, ומטופלים בתחילת תקופת ההחלמה שלאחר הניתוח יקבלו את משככי הכאב הנרקוטיים, על פי מרשם רופא, רק אם יזדקקו לכך וסוגיית הכאב תיבחן בקפידה", כך הסבירו עורכי המחקר את ממצאיהם.

חולי סרטן רגישים ופגיעים במיוחד להתמכרות לאופיואידים ומחקרים שנעשו באחרונה בנושא הזה הראו שהם נוטים כדי פי עשרה מאחרים למות ממינון יתר של אופיואידים בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. כמו כן נמצא כי 6% מחולי הסרטן המשתמשים במשככי כאב נרקוטיים לראשונה, על מנת לנהל את כאביהם לאחר ניתוח, מתמכרים לתרופות הללו.

המחקר התמקד במנותחים שעברו פרוצדורות כירורגיות אורולוגיות באמצעות רובוט, בכלל זה כריתה מלאה ורדיקלית של בלוטת הערמונית (radical prostatectomy), כאשר יחד עם הערמונית סולקו בהליך גם חלק מהכליות. בכל המקרים הללו, ההנחיות הן שיש לשחרר את המנותחים לבתיהם עם מגוון כמויות רחב של אוקסיקודון, עם 15 עד 45 כדורים.

בבית הספר לרפואה בפנסילבניה נבנתה ב-2018 תכנית חדשה לניהול כאב. הוחל בה עם מטופלים שלא קיבלו משככי כאב נרקוטיים ובהדרגה, המינון והכמות שלהם עלה רק כשנזקקו. הם קיבלו gabapentin ו-acetaminophen לפני הניתוח ובהמשך קיבלו את התרופות מדי שמונה שעות לאחר הניתוח יחד עם עירוי לווריד של מנת קטורולק. אם עדיין התלוננו על כאב, הם קיבלו טרמדול. רק לאחר כל אלה, החלה העלאת המינון של האוקסיקודון במסגרת הטיפול התרופתי בכאב. אם בכל זאת הכאב נמשך, הם קיבלו רק עשרה כדורי אוקסיקודון (במרשם).

מבין 170 מטופלים שנטלו חלק במחקר בין ספטמבר 2018 לינואר 2019, 115 מהם (68%) שוחררו לבתיהם מבלי שניתנו להם מרשמים לאופיואידים. 41 נוספים (24%) שוחררו עם עשרה כדורים של התרופה הלא נרקוטית טרמדול. רק 14 (8%) קיבלו בעת שחרורם עשרה כדורי אוקסיקודון.

במחקר נעשתה השוואה בדרגות הכאב בקרב אותם מטופלים ולא נמצא הבדל בשלוש הקבוצות למרות שהמטופלים קיבלו תרופות שונות. "כך הראנו כי שיטת ניהול הכאב שפיתחנו היתה יעילה יחד עם זיהוי הצורך של כל מטופל ומטופל באופן פרטני", ציינו החוקרים.

"לא זו בלבד שהם היו 'נקיים מאופיואידים', חלק גדול ביניהם כלל לא נזקק למשככי כאב ממכרים אלה והנתונים שנאספו במהלך המחקר הבהירו שהושגה שליטה בכאב של כל אחד מהמטופלים לאחר שעברו את הניתוח".

עוד ציינו החוקרים כי פרוטוקול ניהול כאב במתכונת זאת לא רק שסייע רבות למטופלים – גם פחות כדורים של משככי כאב הגיעו לבתיהם ופחות נמצאו בקהילה. המודל שנבנה התמקד במטופלים שעברו מתכונת זאת בבית החולים בפנסילבניה והעיקרון שנקבע בו הוא בהחלט כללי. השלב הבא במחקר יהיה לנסות את השימוש בפרוטוקול זה במחקר רב מרכזי.

נושאים קשורים:  אופיואיטים,  חולי סרטן,  אופיואידים,  ניהול כאב,  התמכרות למשככי כאב,  חדשות,  משככי כאבים
תגובות