מחקרים

המעורבות של IL-21 בהתפתחות של סרטן מעי גס הקשור בקוליטיס

החוקרים מסכמים כי IL-21 יכול להיות בעל תפקיד בהגברת הסיכון לסרטן מעי גס הקשור בקוליטיס על ידי הגברת ביטוי activation induced cytidine deaminase בתאי אפיתל מעי גס

תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

מחלות מעי דלקתיות ידועות כבעלות פוטנציאל להיות המקור לסרטן מעי גס הקשור בקוליטיס (colitis associated colon cancer-CAC). החוקרים דיווחו בעבודות קודמות כי קוליטיס הנגרמת על ידי דקסטרן סולפט סודיום (DSS) מוחמרת בעכברים טרנסגניים ל-IL-21.

במחקר זה החוקרים בחנו את ההתפתחות של CAC הנגרמת על ידי אזוקסימטן ו-DSS בעכברים. החוקרים מצאו כי התפתחות הגידולים הוגברה באופן דרמטי בעכברים טרנסגניים לעומת עכברי זן הבר. IL-21 ידוע כמגביר ביטוי activation induced cytidine deaminaseי(AID) בתאי B ומעודדים החלפת תת סוג של נוגדנים. בניגוד לכך, ביטוי AID בתאים שאינם תאי B הוביל להתפתחות גידולים ברקמות רבות. לפיכך, החוקרים בחנו האם IL-21 מוביל לביטוי AID בתאי אפיתל במעי הגס במהלך התפתחות CAC. ביטוי גני וחלבוני AID גבר בתאי אפיתל במעי הגס בעכברים הטרנסגניים לעומת זן הבר. יתרה מכך, החוקרים אימתו כי IL-21 מוביל לביטוי גני AID בתאי אפיתל מעי גס ex vivo. בנוסף, המחקר הדגים כי ישנו ביטוי של גן קולטן ה-IL-21 בתאי אפיתל מעי גס בעכברים מזן הבר שלא גורו וכי ביטוי גן זה מוגבר על ידי גירוי TNF-α. הביטוי של קולטן ה-IL-21 והפעלת גן AID הנגרמת על ידי IL-21 אומתו בשורת תאי Colon-38.

החוקרים מסכמים כי IL-21 יכול להיות בעל תפקיד בהגברת הסיכון ל-CAC על ידי הגברת ביטוי AID בתאי אפיתל מעי גס.

מקור: 

Araki, A. et al. (2019) The Journal of Immunology. 202(11), 3326

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן המעי הגס,  קוליטיס,  IL-21
תגובות