מחקרים

מה הסיכון לאירועי פקקת בקרב מטופלים עם לימפומה מסוג הודג'קין?

החוקרים בדקו באופן מקיף את ההיארעות של אירועי פקקת בקרב 5,773 מטופלים עם לימפומה מסוג הודג'קין בשלבים שונים של המחלה ואת גורמי הסיכון הקשורים למטופל, לשלב המחלה ולטיפול

15.08.2019, 11:48
פקקת ורידים, venous thromboembolism (צילום: אילוסטרציה)

הפרוגנוזה של לימפומה מסוג הודג'קין (HL – Hodgkin lymphoma) היא מצוינת ולכן חשוב מאוד שהמחקר יתמקד בסיבוכים הנובעים מהטיפול. אחד הסיבוכים החשובים הנובעים מתוצאה ממחלות הסרטן ומהטיפולים הוא פקקת (Thrombosis). אירועי פקקת מתרחשים באופן שגרתי אצל מטופלים עם HL, אך אין מידע מספיק מדויק בנוגע להיארעות, לגורמי הסיכון ולערך של טיפול נוגד קרישה מניעתי.

החוקרים בדקו באופן מקיף מקרים של אירועי פקקת בקרב 5,773 מטופלים ממחקרי ה- German Hodgkin Study Group (GHSG) HD13–15. המטופלים שנכללו במחקר היו בשלבים שונים של המחלה, שלב מוקדם-מועדף, שלב מוקדם-לא מועדף, בינוני או מתקדם. החוקרים בדקו את ההיארעות ואת גורמי הסיכון של אירועי פקקת. בנוסף, הם סיפקו מידע מפורט בנוגע למשך המהלך ולמאפיינים של אירועי הפקקת.

במסגרת המחקר התרחשו 193 אירועי פקקת, בהיארעות של 3.3%. מתוך אלה, 175 (90.7%) היו אירועי פקקת ורידיים, 3 (1.5%) אירועים של תסמונת בתר-פקקתית (post-thrombotic syndromes) ו-15 (7.8%) אירועים של פקקת עורקית. בקבוצת המטופלים בשלב מוקדם-מועדף התרחשו 11 (0.7%) אירועים, בקבוצת המוקדם-לא מועדף התרחשו 27 (1.3%) אירועים ובקרב מטופלים בשלב מתקדם התרחשו 155 (7.3%) אירועים, כאשר מדובר בהיארעות גבוהה יותר באופן מובהק בקבוצה האחרונה (P< 0.001).

החוקרים מצאו כי המיקומים הנפוצים ביותר להתרחשות של פקקת היה וורידי היד העמוקים (46.3%) וורידי הרגליים העמוקים (24.6%). כמו כן, מרבית אירועי הפקקת הוורידיים התרחשו במהלך טיפולי הכימותרפיה (78.9%). החוקרים זיהו 59 אירועים (30.6%) שהתרחשו בעקבות צנתר  ועליה מסוימת בסיכון לפקקת אצל נשים שנטלו גלולות למניעת היריון במהלך הטיפול (6.8% בהשוואה ל-3.9%).

במקרים של HL מתקדמת, ההיארעות של אירועי פקקת ורידיים עלתה תחת טיפול עם BEACOPP-14י(9.4% , P= 0.0079), בהשוואה לטיפול עם 6xBEACOPPescי(5.1%) ולטיפול עם 8xBEACOPPescי(5.7%). בבדיקה של גורמי סיכון נפוצים, כמו ציון Khorana, החוקרים מצאו כי רק גיל ועישון היו בעלי משמעות פרוגנוסטית.

החוקרים הסיקו כי ההיארעות של אירועי פקקת בקרב מטופלים עם HL מתקדמת דומה לזו שנצפית בקרב מטופלים עם ממאירויות אחרות בסיכון גבוה, בייחוד כאשר הם תחת טיפולים במשטר של מרווחים קצרים (dose-dense). גורמי סיכון נוספים שנמצאו במחקר היו גיל מבוגר ועישון. כמו כן, החוקרים סברו כי מטופלים נבחרים עם HL יכולים להרוויח מטיפול מניעתי עם נוגדי קרישה, עם זאת, צריך לבצע מחקרים התערבותיים נוספים לפני שיהיה ניתן לשנות את ההמלצות.

מקור: 

Borchmann, S. et al. (2019) Annals of Oncology 30,8.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפומה מסוג הודג'קין,  פקקת,  פקקת ורידים,  פקקת עורקים,  גורמי סיכון,  נוגדי קרישה מניעתיים
תגובות