השילוש השלילי

האם הוספת Capecitabine משפרת תוצאים בסרטן שד נתיח מסוג השילוש השלילי?

החוקרים לא הצליחו להוכיח כי Capecitabine לאחר כימותרפיה משפרת תוצאים בכל המטופלות עם סרטן שד נתיח מסוג השילוש השלילי, אך סברו כי יש לה תועלת במטופלות עם פנוטיפ לא בזאלי

טיפול כימותרפי (צילום: אילוסטרציה)

סרטן שד נתיח מסוג השילוש השלילי (TNBCs – triple-negative breast cancer) ידוע כבעל סיכון גבוה יותר לחזרת מחלה בהשוואה לסרטן שאינו TNBCs לאחר טיפול סטנדרטי. מחקר ה-GEICAM/2003-11_CIBOMA/2004-01 בחן טיפול מוארך עם Capecitabine אדג'ובנטי לאחר השלמת טיפול כימותרפיה סטנדרטי בקרב מטופלות עם TNBC מוקדם.

במחקר נכללו מטופלות עם TNBC נתיח, בלוטות חיוביות או בלוטות שליליות עם גוש בגודל של 1 ס"מ ומעלה, שקיבלו טיפול קודם עם כימותרפיה שכללה Anthracycline ו/או Taxane. לאחר אישור של סטטוס TNBC באמצעות אימונוהיסטוכימיה, המטופלות חולקו באופן אקראי לקבל Capecitabine או למעקב. הגורמים שנלקחו בחשבון בריבוד המטופלות כללו מוסד מטפל, טיפול קודם המבוסס על Taxane, מעורבות של בלוטות לימפה בבית השחי, והפנוטיפ המרכזי שנקבע (בזאלי בהשוואה ללא בזאלי, לפי ציטוקרטין 5/6 ו/או חיוביות של EGFR י[epidermal growth factor receptor] לפי אימונוהיסטוכימיה). המטרה המרכזית במחקר הייתה להשוות את ההישרדות ללא מחלה (DFS – disease-free survival) בין שתי זרועות המחקר.

במחקר השתתפו 876 מטופלות שחולקו באופן אקראי לקבוצה שקיבלה Capecitabineי(n=448) ולקבוצת מעקב (n=428). חציון הגיל של המשתתפות היה 49 שנים, 55.9% היו עם בלוטות לימפה שליליות, 73.9% הציגו פנוטיפ בזאלי, ו-67.5% קיבלו טיפול קודם עם Anthracyclines ו-Taxane.

החציון של משך המעקב אחר המטופלות היה 7.3 שנים. החוקרים מצאו כי ה-DFS לא הוארך באופן מובהק תחת טיפול עם Capecitabine בהשוואה למעקב [יחס הסיכונים: 0.82; רווח בר סמך 95%: 0.63-1.06; P=0.136]. בנוסף, התוצאות של אנליזה מתוכננת מראש של תתי קבוצות הראתה כי מטופלות עם פנוטיפ לא בזאלי יכולות להרוויח מהוספה של Capecitabine עם יחס סיכונים של DFS 0.53 בהשוואה ל-0.94 אצל מטופלות עם פנוטיפ בזאלי (P במבחן אינטראקציה=0.0694) ויחס סיכונים של הישרדות כוללת 0.42 בהשוואה ל-1.23 אצל מטופלות עם פנוטיפ בזאלי (P במבחן אינטראקציה=0.0052). בנוסף, הסבילות של Capecitabine הייתה כפי שהחוקרים ציפו, כאשר 75.2% מהמטופלות השלימו את התוכנית המתוכננת שכללה 8 מחזורים.

החוקרים לא הצליחו להראות עליה מובהקת סטטיסטית ב-DFS ע"י הוספה של Capecitabine ממושך לטיפול הכימותרפיה הסטנדרטי בקרב מטופלות עם TNBC מוקדם. בנוסף, באנליזה מתוכננת מראש של תתי קבוצות, החוקרים הצליחו להראות כי מטופלות עם פנוטיפ לא בזאלי ככל הנראה יכולות להרוויח מהוספת טיפול עם Capecitabine, על אף שיש צורך בתיקוף נוסף של הממצאים.

מקור: 

Lluch, A. et al. (2020) Journal of Clinical Oncology 38.

נושאים קשורים:  השילוש השלילי,  כימותרפיה,  קפציטבין,  פנוטיפ בזאלי,  פנוטיפ לא בזאלי,  מחקרים,  סרטן שד