קורונה בישראל

רופאים מזהירים: חולים רבים חוששים להגיע לטיפולים ומסכנים את עצמם

רופאים בבתי החולים מעידים על ירידה ניכרת בהגעה של חולים לאבחונים גורליים ועל דחיית טיפולים הכרחיים ומזהירים: מערכת הבריאות תשלם ביוקר על ההידרדרות במצבם של החולים

02.04.2020, 10:43
בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. לא מאריכה חיים (צילום: אילוסטרציה)

עוד ועוד רופאים בכירים  בבתי חולים ברחבי הארץ מתארים מגמה מדאיגה של הימנעות חולים מהגעה לקבלת טיפולים מחשש להידבקות ועל פרוצדורות לא דחופות שנקבעו ונדחות - "מצב שמביא חלק מהחולים כבר עתה לסכנה של ממש".

אתמול (ד') צייץ בטוויטר ד"ר גיא להט, מנהל שותף בחטיבה הכירורגית ב"איכילוב", את התיאור הבא: "רק אתמול הגיעו באיחור רב למיון מספר חולים קשים. האחד מת משוק ספטי כיוון שחיכה עם עצירת שתן בבית; השני השתהה בביתו עם דימום ממושך, שישה ימים, ממערכת העיכול, עד שאיבד את הכרתו".

בעקבות זאת מיהר בית החולים להודיע לציבור: "חדר המיון שלנו ערוך לקבל בצורה בטוחה ומוגנת את כלל החולים הנזקקים לטיפול ואנו הרופאים במחלקות השונות כאן כדי לטפל בכם בצורה בטוחה ומיטבית והכל תוך הקפדה על שמירת כללי ההיגיינה ומיגון".

עידו אפרתי ונעה שפיגל ציטטו הבוקר (ה') ב"הארץ" עוד רופאים בנושא הזה. ד"ר אבי עירוני, מנהל המיון ב"שיבא", ציין כי ניכרת ירידה משמעותית בפניות למיון. "אם ב-2019 עמדנו על 340 פניות למיון ביום בממוצע, היום אנחנו עומדים על כ-220 פניות. בסופי שבוע זה ירד לכ-150 פניות". לדבריו, כמחצית מהפונים עוברים דרך המיון הקדמי הייעודי לחשד לקורונה. זמן ההמתנה במיון עלה מחמש שעות בשגרה לתשע שעות בממוצע בשל ההמתנה לתוצאות הבדיקות".

פרופ' רונן רובינשטיין, מנהל מכון הלב ב"וולפסון", מסר כי יש ירידה משמעותית של יותר משליש בפנייה למיון עם אירועי לב. "החולים שמגיעים הם רק אלה שאין להם ברירה או במצב חמור במיוחד. בהתקפי לב - הזמן הוא קריטי. אנחנו מתקשרים למטופלים יום מראש לוודא שמגיעים לבדיקות ומציעים גם שירותי רפואה מרחוק. כשני שלישים מעדיפים שלא להגיע למכון פיזית ולדחות".

פרופ' רובינשטיין העריך ש"אם זה יימשך יותר מכמה שבועות נראה גל של תחלואה מוגברת שעלותה עשויה להיות גבוהה. אחרי אירועים המלווים במתח וחרדה, יש עלייה בהתקפי לב. בשל המצב חלק מהחולים לא מקפידים על טיפול תרופתי מונע, לא ניגשים לבתי המרקחת לקחת תרופות, מה שמגביר גם כן סיכון להתקפי לב".

ד"ר דיאב גאנם, ממלא מקום מנהל המערך הקרדיולוגי ב"פדה-פוריה" סיפר כי במחלקתו יש ירידה של כ-50% לפחות באשפוזים: "זימון החולים האלקטיביים, ביניהם לצנתורים – בוטל, אבל לא ניתן לחכות הרבה זמן במצב של תעוקת חזה".

ד"ר זלמן יצחקוב, מנהל מכון הדימות ב"וולפסון": "מוזמנים ל-MRI,יCT וממוגרפיה חוששים להגיע, כ-30%-50% לא מגיעים. זה מצב שמביא את חלקם לסכנה של ממש".

פרופ' תמר פרץ, מהמכון לאונקולוגיה ב"הדסה עין כרם", סיפרה כי "חולים חוששים מאוד להגיע לבדיקות ולמעקבים" וד"ר אילת שי, מנהלת המחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי לגליל שבנהריה הוסיפה: "מה שהכי מטריד הוא האבחון המאוחר. אנשים שהיו אמורים לבצע קולונוסקופיה, ממוגרפיה או בדיקות סקר לגילוי סרטן, דוחים את הבדיקות וחלק לא מגיעים. בהמשך נגלה חולים במצב מתקדם יותר שסיכויי ההחלמה שלהם קטנים יותר".

פרופ' חיים ביטרמן, המנהל המדעי של המכון לחקר מדיניות הבריאות: "אם דוחים ניתוחים אלקטיביים בכמה שבועות לא קורה אסון, אבל אם המצב יימשך חודשים רבים, נשלם מחיר כבד בהידרדרות כל מיני מצבים רפואיים. ניתוחי ערמונית שנדחים לאורך זמן עלולים לפגוע בתפקוד הכליות; דחיית ניתוח לסילוק אבנים בכיס המרה עלולה לגרום לזיהומים ולדלקות בדרכי המרה. ניתוח בקע שנדחה זמן רב מדי עשוי להידרדר. בסיום המשבר התורים לביצועם יהיו ארוכים יותר".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  בתי חולים,  אבחון,  גילוי סרטן,  חולי לב,  צנתורים,  חדשות,  הדבקה,  קורונה
תגובות