חדשות

הפסקת עישון לפני האבחון בסרטן ריאות מקטינה סיכון לתמותה

מחקר נוסף מאשר כי סיכויי הישרדותם של מעשנים שנגמלו מעישון חמש שנים לפני שאובחנו כחולי סרטן ריאות גדלים ב-20% לעומת מי שהמשיכו לעשן

כנס ASCO20 – הכנס השנתי של ארגון האונקולוגים האמריקאי – שיתקיים ב-31-29 במאי יתנהל לראשונה ב"מתכונת וירטואלית" כאשר המשתתפים יירשמו מראש כדי לצפות בהרצאות וליטול חלק בדיונים שייערכו במקוון.

בכנס יוצג מחקר חדש שמאשש את הקביעה כי מי שנגמל מעישון עד שנתיים לפני שאובחן בסרטן ריאה מקטין את סיכוייו למות מהמחלה – כלומר הגדיל את סיכויי הישרדותו – ב-12%, לעומת מי שלא נגמל וממשיך לעשן.

במחקר נטלו חלק 35,481 מעשנים בצפון אמריקה, אירופה ואסיה, כולם אובחנו עם סרטן ריאה. אלה שהפסיקו לעשן שנתיים עד חמש שנים לפני גילוי המחלה הקטינו את הסיכון שלהם ב-16% ואלה שהפסיקו חמש שנים לפני שחלו, הקטינו ב-20% את הסיכון למות.

Champix
Pfizer
RX
Partially covered by the Health basket
Champix

Health basket inclusion: Champix will be given to the treatment of smoking cessation parallel to supportive means. TABS: 55 x 0.5 mg, 56 x 1 mg; starter pack: 11 x 0.5 mg + 14, 28 x 1 mg. Days 1 – 3: 0.5 mg ×1/d. Days 4– 7: 0.5 mg ×2/d. Day 8 – end of tmt.: 1 mg ×2/d. Pts. should be treated with Varenicline for 12 wks. For pts. who have successf. stopped smok. at the end of 12 wks., an addit. course of 12 wks. tmt. with Varenicline is recomm. to further incr. the likelihood of long-term abstinence. Pts. with ren. impair. No dosage adjust. is necessary for pts. with mild- moder. renal impair. For pts. with sev. renal impair. (estimated CrCl <30 mL/min), the recomm. start. dose of Varenicline is 0.5 mg ×1/d. The dose may then be titrated as needed to a max. dose of 0.5 mg×2/d. For  pts. with end-stage renal dis. underg. hemodialysis, a max. dose of 0.5 mg mg×/d may be admin. if toler. Aid to smoking cessat. for adults over 18 yrs. C/I: Not to pts. under 18 yrs., hypersens.

עוד מצאו עורכי המחקר כי גמילה מעישון הראתה יתרון הישרדותי מובהק בקרב מי שנגמלו חמש שנים ויותר לפני שאובחנו. כן נמצאה תועלת גבוהה יותר בגמילה מעישון עבור מעשנים כבדים במיוחד – אלה שצברו יותר מ־-30 שנות עישון של קופסה אחת ביום, או 15 שנות עישון של שתי קופסאות ביום.

פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי סורוקה, יו"ר העמותה הישראלית לסרטן הריאה וחבר הוועד המנהל של ארגון סרטן הריאה העולמי, אמר בהקשר למחקר ל"ישראל היום": "העישון הורג מיליוני בני אדם בעולם בכל שנה. שיעור התמותה מנזקי העישון עולה בהרבה על זה שנגרם מנגיף הקורונה. יש חשיבות רבה להפסקת העישון גם לאחר אבחון של סרטן הריאה. המחקר הנוכחי מראה שיש גם ערך משמעותי להפסקת העישון, גם אם היא מתרחשת לאחר שנים רבות".

ד"ר יעל בר-זאב מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, הוסיפה: "מחקר זה מצטרך לשורה ארוכה של מחקרים הממחישים את חשיבות הגמילה מעישון בכל זמן. דווקא עכשיו, בתקופת הקורונה, חשוב מתמיד לנסות ולהיגמל מעישון. כל ניסיון גמילה מעלה את סיכויי ההצלחה ובמיוחד אם נעזרים לשם כך בתמיכה התנהגותית או תרופתית. אלו הוכחו כיעילות".

נושאים קשורים:  ד"ר יעל בר־זאב,  פרופ' ניר פלד,  סרטן ריאות,  עישון,  גמילה מעישון,  חדשות,  מחקר
תגובות
אנונימי/ת
19.05.2020, 07:43

ודווקא בישראל הוכנסו הסגריות האלקטרוניות בכדי 'לעודד' לעשן מגיל צעיר יותר בתמיכת שר הבריאות!