חדשות

טיפול בתאי קאר-טי לחולי מיאלומה נפוצה ניתן ב"שיבא" במסגרת מחקר קליני

באימונותרפיה מתקדמת "מחנכים מחדש" את המערכת החיסונית לפעול כנגד תאי הסרטן | פרופ' ארנון נגלר: "ב-70%-60% מהמטופלים שהשיגו תגובה מלאה, לא נשנתה המיאלומה למשך שנה וחצי"

הטיפול כולל איסוף תאים מהחולה, הנדסתם כנגד מרכיב על פני תאי המיאלומה והחזרתם לחולה לאחר טיפול מכין. צילום: "שיבא"

המרכז הרפואי שיבא בתל השומר הודיע אתמול (ג') כי לראשונה החל לטפל באמצעות תאי קאר-טי בחולי מילאומה נפוצה. הטיפול החדשני הוא במסגרת מחקר קליני.

הטיפול בחולה הראשון נעשה על ידי ד"ר הילה מגן, מנהלת יחידת מיאלומה נפוצה בבית החולים. המטופל אובחן עם מיאלומה נפוצה, טופל במספר קווי טיפול כולל השתלת מח עצם עצמית, אך המחלה חזרה. החולה התאים, על פי הקריטריונים, לטיפול המחקרי בתאי קאר-טי.

ד"ר מגן: "מיאלומה נפוצה היא המחלה השנייה בממאירויות ההמטולוגיות. חלק מהחולים ממצה את קווי הטיפולים האפשריים ונותר עם מחלה מתקדמת ועמידה. עם הרחבת הטיפול בתאי קאר-טי גם למיאלומה, מקבלים החולים אפשרות נוספת ושונה מטיפולים אחרים לשם מלחמה במחלתם".

Venclexta
AbbVie
RX
Partially covered by the Health basket
Venclexta

F.C. TABS.: Dosage should be ajust. individ. See lit. Tmt. of pts. with Chron. Lymphoc. Leukem./Small Lymphoc. Lymphoma with or without 17p deletion, who have received at least one prior ther. Acute Myeloid Leukem.: in comb. with a hypomethylating agent/comb. with low dose cytarabine is indicated for newly diagnosed pts. with AML who are ineligible for intensive chemother. C/I: Concom. use with strong CYP3A inhib. at init. and during ramp-up phase is contraind. in pts. with CLL/SLL due to the potent. for incr. risk of tumor lysis syndr. Concom. use with St. John’s wort.

הטיפול כולל איסוף תאים מהחולה, הנדסתם כנגד מרכיב על פני תאי המיאלומה והחזרתם לחולה לאחר טיפול מכין, המעניק יתרון לשגשוג תאי קאר-טי בגופו של המטופל.

ד"ר מגן: "זו שיטה אימונותרפית מתקדמת בה מחנכים מחדש את המערכת החיסונית של המטופל לפעול כנגד תאי המיאלומה הממאירים. נעשה כך שימוש בשיטות מתחום ההנדסה הגנטית המשנות את המערכת החיסונית של המטופל, כך שתזהה מחדש ותילחם בתאי הסרטן. זו בהחלט פריצת דרך המהווה גישה חדשנית שאיננה קיימת בטיפולים הקודמים במיאלומה נפוצה".

עד כה ניתן טיפול תאי קאר-טי לחולי לימפומה ולוקמיה לימפטית חריפה. הטיפול בשני סוגי סרטן אלה אושר על ידי רשויות הבריאות בארה"ב, האיחוד האירופאי וגם בישראל. הוא כלול בסל הבריאות.

"שיבא" הוא המרכז הרפואי היחיד בארץ כיום עם יכולת ייצור עצמי של תאי קאר-טי לטיפול בלימפומה ובלוקמיה לימפטית חריפה. כאמור בשלב זה, טיפול תאי קאר-טי במיאלומה נפוצה ניתן אך ורק במסגרת מחקרים קליניים כמו זה המתקיים עתה ב"שיבא".

פרופ' ארנון נגלר, נשיא המרכז להמטואונקולוגיה ב"שיבא" והחוקר הראשי במחקר קאר-טי במיאלומה: "בארבע השנים האחרונות נעשו מאמצים רבים להנדס תאי קאר-טי אפקטיביים נגד תאי המיאלומה. התאים מבויתים כנגד החלבון BCMA, הנמצא ברמה גבוהה על תאי המיאלומה. הטיפול הוכח כיעיל בחולי מיאלומה, כולל בחולים שעברו טיפולים מרובים והקאר-טי היה קו הטיפול האחרון עבורם. בקרב 60%-70% מהמטופלים שהשיגו תגובה מלאה, לא נשנתה המיאלומה למשך שנה וחצי".

לדברי פרופ' נגלר, הטיפול החדשני הוא נדבך נוסף בשורה של חידושים ש"שיבא" מציע כיום לחולים המטואונקולוגיים ובעיקר פיתוחים חדשים בתחום האימונותרפיה והטיפולים התאיים, המהווים את חוד החנית והעתיד הטיפולי בסרטן.

נושאים קשורים:  ד"ר הילה מגן,  חדשות,  מיאלומה,  תאי קאר-טי,  פרופ' ארנון נגלר,  שיבא,  המטואונקולוגיה
תגובות
אנונימי/ת
30.08.2020, 12:47

אבחנות אותי בטעות בibs-c.
למרות שהסברתי לרופא שיש ממצאים אורגניים, הוא עסוק ולא מקשיב. Flc ratio גבוה.. והיו מספר זיהומים קשים בעבר, כולל דלקת התוספתן, דלקת בקיבה הליקובקטר, ודלקת בשתן שגרמה נזק לכיליה. הרופא גאסטרו לא קשוב אליי, ולצערי לא עשו לי בדיקות כדי לשלול מחלות אחרות. למעט בדיקות דם, בהם יש אנמיה עיקשת.
יש לי כאבים בכליות.גב תחתון מאחור