חדשות

טיפול בנגעי עור סרטניים ובחלל הפה באמצעות שתלי קרינת אלפא ברמב"ם

הטיפול החדשני נעשה בהשתלה חד פעמית של גרגרים הפולטים באופן ממוקד קרינת אלפא הגורמת להרג מוגבר של תאי הסרטן. כיצד זה עובד? צפו:

הגרגרים הרדיואקטיביים פולטים קרינה אל הגידול. צילום: דוברות רמב"ם

טכנולוגיה חדשה, Alpha DaRT, לטיפול בנגעי עור סרטניים ובחלל הפה, הוכנסה לשימוש במרכז הרפואי רמב"ם. הטיפול החדשני מלווה במחקר שמתנהל ביחידת הקרינה בבית החולים החיפאי.

ד"ר תומר חרס, מנהל תחום האונקו-אורולוגיה במערך האונקולוגי ברמב"ם שמוביל את המחקר, מסר: "זו טכנולוגיה שפיתחה החברה הישראלית אלפא תאו (Alpha Tau) והיא מבוססת על קרינת אלפא הבטיחותית והיעילה שמאפשרת שימוש בקרינה עוצמתית מאוד באופן ממוקד, עם יכולות גבוהות של הרס הגידול הממאיר מבלי לחדור לרקמות שליד הגידול. על פי הניסיון שנצבר עד כה בשימוש בטכנולוגיה זאת, התוצאות מצוינות עם מעט מאוד תופעות לוואי".

הטיפול החדשני נעשה באמצעות השתלת מספר קטן של מקורות המכילים כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי אל הגידול או בסמוך לו. הטיפול נמשך כשעה תחת הרדמה מקומית והוא נעשה באופן חד פעמי.

"מרבית החולים האונקולוגיים נזקקים במהלך הטיפול בסרטן לטיפול קרינתי חוזר", הוסיף ד"ר סאלם בלאן, מנהל יחידת הקרינה ברמב"ם. "השימוש בקרינת אלפא אמור לאפשר הרג מוגבר של תאי הסרטן, בהשתלה חד פעמית שתחסוך לחולים טיפולים ממושכים וביקורים חוזרים".

במהלך פרק הזמן שבו נמצאים השתלים בגוף המטופל, הם פולטים קרינת אלפא עוצמתית וממוקדת בתוך הגידול, שכאמור פוגעת והורגת את תאי הגידול הסרטני בפרק זמן קצר, מבלי לפגוע ברקמות הבריאות המקיפות את הגידול.

השתלים מוחדרים באופן המאפשר הסרתם בתום תקופת הטיפול, לאחר כשבועיים בלבד. בתום ההליך נותרת צלקת מינורית באזור דרכו הוחדרו השתלים. זו צפויה להחלים בהמשך.

רמב"ם צפוי להיות מרכז ארצי לשימוש בטיפולים אלה, שיהיו בעתיד זמינים גם לחולי סרטן הערמונית.

ד"ר חרס: "בכל צעד טיפולי אנחנו רוצים לוודא שהטיפול יעיל תוך בחינת כל ההשלכות על המטופל. הטיפול החדש מצמצם משמעותית בתופעות הלוואי עד למינימום ואת זמן הטיפול הקרינתי הסטנדרטי של כחודשיים למפגש קצר וחד פעמי. התוצאות מרשימות הן מבחינת הטיפול בגידול עצמו והן מבחינת הנראות והתפקוד של הרקמה המטופלת גם באזורים רגישים יותר - לחי, לשון, קרקפת, שפה, עור הפנים וכו'".

נושאים קשורים:  רמב"ם,  סרטן העור,  ד"ר תומר חרס,  Alpha DaRT,  ד"ר סאלם בלאן,  חדשות
תגובות