מלנומה

מאפיינים קליניים ודרמוסקופיים של מלנומות הקשורות לנקודות חן

החוקרים הגיעו למסקנה כי NAM מולדים נמצאים לרוב מרכזית לנקודת החן המולדת, עם תבנית חומה נקודתית/גלובולרית או חסרת מבנה מסודר ואופיינית לחולים צעירים

16.12.2020, 16:00
בדיקה רפואית של נקודות חן בעור (אילוסטרציה)
בדיקה רפואית של נקודות חן בעור (אילוסטרציה)

נכון להיום, אין הגדרה ברורה של המאפיינים הספציפיים של NAMי(nevus-associated melanoma). לכן, מטרת החוקרים הייתה לזהות מאפיינים קליניים או דרמוסקופיים של NAM.

החוקרים ביצעו הערכה רטרוספקטיבית של NAM המאובחנת באמצעות היסטו-פתולוגיה. הם מצאו כי ב-80 מתוך 165 מקרים של NAM, היה מרכיב של נקודת חן שניתן לזהותו קלינית, שלעתים קרובות היה מורם או נודולרי ומאופיין לרוב בשיבוטים מורפולוגיים ו/או צבעים שונים. בנוסף, נמצא כי ב-111 מקרים, דרמוסקופיה הראתה מרכיב של נקודת חן, המאופיין לרוב בנקודות או גושים סדירים ואזורים חומים ללא מבנה מסודר. זאת ועוד, מבחינה קלינית, נמצא כי מרכיב המלנומה היה אקסצנטרי או היקפי ב-45 מתוך 80 מקרים ומרכזי ב-35 מתוך 80 מקרים. החוקרים דיווחו כי בבדיקה מיקרוסקופית, הנתונים היו כפי שתואר ב-59 מתוך 111 ו-52 מתוך 111 מקרים, בהתאמה. לבסוף, נמצא כי מלנומות הקשורות לנקודות חן מולדות נוטות להופיע בגיל צעיר יותר ויש להן עומק Breslow משמעותי יותר, בהשוואה למלנומות הקשורות לנקודות חן שאינן מולדות. על פי בדיקה דרמוסקופית, נקודות או בליטות סדירות מאפיינות יותר מלנומות הקשורות לנקודות חן מולדות, בעוד שאזורים היפו-פיגמנטריים לא סדירים מאפיינים מלנומות הקשורות לנקודות חן שאינן מולדות. חשוב לציין כי מגבלת המחקר הייתה בכך שהיה ניתוח רטרוספקטיבי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי NAM מולדים נמצאים לרוב מרכזית לנקודת החן המולדת, עם תבנית חומה נקודתית/גלובולרית או חסרת מבנה מסודר ואופיינית לחולים צעירים. לעומת זאת, NAM שאינן מולדות הן לעתים קרובות נודולים/פלאקים היפו-פיגמנטריים ללא מבנה מסודר ומופיעות לרוב בחולים מבוגרים יותר.

מקור: 

Zalaudek, I. et al. JAAD 2020; 83(4); 1080-1087. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2020.04.120

נושאים קשורים:  מלנומה,  ספירת נקודות חן,  היסטופתולוגיה,  מחקרים
תגובות