חדשות

מחקר ב"איכילוב": קנאביס מפחית נוירופתיה בעת טיפול כימותרפי

מתן קנאביס לפני תחילת הטיפול באוקסליפלטין, תרופה כימותרפית לחולי סרטן, אפשר מתן מנות גבוהות יותר של התרופה ללא התפתחות נוירופתיה

קנאביס רפואי. אילוסטרציה

בעבודת מחקר שנעשתה במרכז הרפואי איכילוב תל אביב נמצא כי קנאביס הפחית את חומרת הנוירופתיה בחולים שטופלו בתרופה כימותרפית.

בעבודה המקורית נאסף מידע מיותר מ-500 תיקי חולים שטופלו באוקסליפטלין – תרופה נפוצה בטיפול בסרטני מערכת העיכול. אחת מתופעות הלוואי הקשות של כמה מהתרופות הכימותרפיות, ביניהן אוקסליפטלין, היא נוירופתיה פריפרית - תחושת נמלול ואיבוד תחושה בכפות הידיים והרגליים. תופעת לוואי זאת גורמת לירידה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי של המטופלים ולעתים אף נותרת חודשים ושנים לאחר שהטיפול מופסק.

כשליש מ-500 המטופלים שהשתתפו במחקר קיבלו טיפול בקנאביס עם תחילת הטיפול, שליש טופלו בקנאביס רק לאחר תחילת הטיפולים וכשליש לא טופלו בקנאביס כלל.

״ממצאי העבודה מעידים על כך שלחולים שטופלו בקנאביס חומרת הנוירופתיה היתה נמוכה משמעותית מאלה שלא טופלו כלל ובחלק מאלה שהחלו בנטילת קנאביס עוד לפני תחילת הטיפול, אף נמנעה לחלוטין״, הסבירה ד״ר רוית גבע, מנהלת המרכז לגידולי מערכת העיכול ומנהלת יחידת המחקר והחדשנות במערך האונקולוגי ב"איכילוב".

ד"ר גבע הדגישה: ״מתן קנאביס לפני תחילת הטיפול באוקסליפלטין אפשר מתן מנות גבוהות יותר של התרופה ללא התפתחות נוירופתיה״.

נושאים קשורים:  ד״ר רוית גבע,  קנאביס,  מחקר,  איכילוב,  חדשות,  כימותרפיה
תגובות