חדשות

לראשונה בישראל: מבוטחות "מכבי" יוכלו לבצע בדיקת פאפ בבית

השיטה החדשה שיזמו בקופת החולים צפויה להעלות משמעותית את מספר הנשים הנבדקות | במסגרת הפיילוט הראשוני כבר התגלו שבע נשים כחיוביות לנגיף הפפילומה הגורם לסרטן צוואר הרחם

ד"ר טלי פיינברג, סגנית מנהלת תחום פתולוגיה במעבדה המרכזית של מכבי עם הערכה הביתית לבדיקת פאפ. צילום: דוברות מכבי

במהלך חדש שמבצעת קופת החולים מכבי יוכלו מעתה נשים לבצע בדיקת פאפ ביתית באמצעות ערכה לביצוע עצמאי במרפאה או בבית. הערכה, שפותחה בהולנד, נמצאת כבר מספר שנים בשימוש בעשרות מדינות אירופאיות ומחקרים הוכיחו התאמה גבוהה מאוד (98%) בינה לבין תוצאות הבדיקה שמתבצעת על ידי רופאים.

בדיקת הפאפ כלולה בסל הבריאות הממלכתי לנשים בגילאי 30-54 ויש לבצעה אחת לשלוש שנים. למרות שהבדיקה אינה כרוכה בתשלום, שיעור ביצוע הבדיקה הארצי עומד על כ-50% בלבד. עד היום הבדיקה בקופות החולים התבצעה אך ורק במסגרת ביקור אצל רופאי הנשים.

בשלב זה המהלך יצא לדרך בפיילוט ראשוני בהובלת מערך המעבדות של "מכבי" ובמסגרתו חולקו ערכות למספר מעבדות בארץ שאליהן משויכות אחוז גבוה של מטופלות שלא ביצעו בדיקת פאפ בשלוש השנים האחרונות, בין היתר ביישובים בית שמש, נצרת, אלעד ומצפה רמון.

עם הגעת מטופלת מאוכלוסיית היעד למעבדה לצורך ביצוע בדיקות שגרה כמו דם או שתן, מופיעה לעובדי המעבדה הודעה על מסך המחשב לפיה יש להציע למטופלת את הערכה לביצוע עצמאי. הצוות יעודד את המטופלת להיבדק וידריך אותה על תהליך הביצוע הפשוט והקצר. המטופלת תוכל לבצע את הבדיקה בביתה או לבצעה בעודה במרפאה, ולמסור את הערכה למעבדה בסיום.

עם תחילת הפיילוט ובתוך ימים אחדים, כ-100 נשים כבר ביצעו את הבדיקה העצמאית ומתוכן נמצאו שבע מטופלות חיוביות לנגיף הפפילומה שכעת יחלו במעקב רפואי צמוד.

מדי שנה מאובחנות בישראל כ-250 נשים בישראל כחולות בסרטן צוואר הרחם וכ-80 נשים נפטרות בכל שנה מהמחלה. כ-5,000 נשים נוספות מאותרות עם ממצאים טרום סרטניים כאשר מדובר בסרטן הרביעי בשכיחותו בקרב נשים בעולם, שנחשב לקטלני. לרוב, הנגיף תוקף את גוף האישה בשנות ה-20 לחייה וב-10% מהמקרים נשאר בגוף ונוטה להתפתח בגילאי 30-50 לנגעים טרום סרטניים או סרטניים.

ראש תחום רפואת נשים ב"מכבי", ד"ר יעקב סגל, מסר ל"דוקטורס אונלי": "נושא הגילוי המוקדם של סרטן צוואר הרחם נמצא אצלנו בעדיפות עליונה וב'מכבי' אנו עומדים על שיעור ביצוע גבוה של בדיקות פאפ של כ-70%, אבל מבחינתנו - זה לא מספיק. אנחנו שואפים שכל אישה בישראל תקפיד על ביצוע הבדיקה בזמן על מנת שבעתיד הלא רחוק נצליח למגר לחלוטין את הסרטן הקטלני. הערכה החדשה למעשה תאפשר גם לנשים שחוששות או נמנעות מביקורי שגרה אצל רופאי נשים להיות במעקב אחרי בריאותן".

ד"ר אדוארדו שכטר, מוביל תחום מחלות צוואר הרחם ב"מכבי", הוסיף: "באוכלוסיה הכללית, שיעור הנשים החיוביות לנגיף עומד על 7%-10% ותוצאות הפיילוט עד כה תואמות שיעור זה. אנחנו מעריכים שאותן נשים שנבדקו לא היו מבצעות בדיקת פאפ לולא הוצעה להן האפשרות הזו וייתכן מאוד שבזכות הערכה כבר ניצלו חיים של מספר נשים. אנחנו מקווים שיתר קופות החולים יכניסו את הבדיקה לשימוש וכך נוכל למנוע מאלפי נשים נוספות בישראל את ההתמודדות עם המחלה הקשה".

נושאים קשורים:  בדיקת פאפ,  מכבי שירותי בריאות,  בדיקת פאפ ביתית,  חדשות,  ד"ר יעקב סגל,  ד"ר אדוארדו שכטר,  וירוס הפפילומה האנושי – HPV,  סרטן צוואר הרחם
תגובות
אנונימי/ת
27.05.2021, 23:24

מדהים!