מחקרים

האם אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית יעיל באבחנת סרטן הערמונית?

חוקרים בחנו את הביצועים של אלגוריתם למידת-מכונה שאומן לזהות ולאבחן סרטן ערמונית מתוך תמונת ביופסיה, ומצאו כי הוא בעל רגישות, סגוליות, PPV ו-NPV גבוהים ביותר לאבחון סרטן ערמונית

02.08.2021, 14:35
מעבדה פתולוגית. אילוסטרציה

סרטן הערמונית הינו גורם מוביל לתחלואה ולתמותה בקרב גברים בוגרים בארה"ב. האבחנה של קרצינומה של הערמונית מתבצעת על פי רוב באמצעות ביופסיית מחט של הערמונית בגישה טרנס-רקטאלית. ביופסיות אלה הינן חלק גדול מנפח העבודה של הפתולוגים, ואף על פי כן השונות בניסיון ובמומחיות, יחד עם עייפות של הפתולוג, עשויות להשפיע לרעה על המהימנות של זיהוי גידולים ממאירים.

עם הזמן, מפותחים עוד ועוד אלגוריתמים של למידת-מכונה מכונה שעשויים לשמש ככלי לסיוע באבחנה ולשיפור הדיוק שלה בפתולוגיה אנטומית. אחד הכלים הללו הינו ה-Paige Prostate, כלי אבחון דיגיטלי המבוסס על בינה מלאכותית שאומנה בעזרת ארכיון הדגימות (סליידים) הדיגיטאלי של מרכז הסרטן New York’s Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC).

כלי זה בוחן תמונות של דגימות מביופסיית ערמונית, ומסווג אותן כ"חשודות או "לא חשודות" לאדנוקרצינומה של הערמונית.

החוקרים ביקשו להעריך את הביצועים של התוכנה ביחס לביופסיות ערמונית שעברו עיבוד ושניתנה עבורן אבחנה באופן בלתי-תלוי במוסדות נפרדים. לצורך כך הם עשו שימוש ב-Paige Prostate על מנת לסקור 1,876 תמונות של דגימות שלמות (whole-slide images [WSI]) של ביופסיית ערמונית שנלקחו מ-Yale Medicine.

הסיווג שבוצע על ידי התוכנה הושווה לאבחנה הפתולוגית המקורית של כל דגימת ביופסיה. ההבדלים בין האבחנה שניתנה לבין הסיווג על ידי התוכנה נבדקו באופן ידני על ידי פתולוגים בעלי מומחיות לפתולוגיה של מערכת המין ודרכי השתן.

תוכנת ה-Paige Prostate הציגה רגישות גבוהה של 97.7% וערך ניבוי חיובי (PPV) של 97.9%, עם ספציפיות של 99.3% וערך ניבוי שלילי (NPV) של 99.2% בזיהוי ביופסיות עם סרטן שנלקחו ממאגר נתונים של מוסד בלתי-תלוי. בכל הנוגע לסריקות באיכות נמוכה, לתוכנה יש עוד לאן להשתפר.

לסיכום, תוצאות מחקר זה מדגימות את ההיתכנות של העברת אלגוריתם של למידת-מכונה למוסד נפרד מזה שבו בוצע האימון שלו, ומדגישות את הפוטנציאל הגבוה של השימוש באלגוריתמים מסוג זה ככלי עבודה רב-עוצמה להערכת ביופסיות ערמונית ביום-יום של העבודה בפתולוגיה כירורגית.

מקור: 

Perincheri, S et al. Modern Pathology. 2021 Aug;34(8):1588-1595. doi: 10.1038/s41379-021-00794-x.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הערמונית,  אדנוקרצינומה,  למידת מכונה,  בינה מלאכותית
תגובות