חדשות

מחקר בריטי נרחב: החיסון נגד HPV מנע 90% ממקרי סרטן צוואר הרחם

במחקר שתוצאותיו הוגדרו כהיסטוריות עקבו במשך 12 שנה אחרי נתונים של יותר מ-13 מיליון נערות שחוסנו נגד נגיף הפפילומה | שיעורי ההתחסנות בארץ נגד HPV נמוכים יחסית למדינות מפותחות בעולם

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי, HPV (צילום: אילוסטרציה)

כתב העת The Lancet פרסם אמש (ד') ממצאי מחקר ענק שנעשה בבריטניה ולפיו החיסון נגד HPV, נגיף הפפילומה האנושי, הצליח למנוע כמעט 90% ממקרי סרטן צוואר הרחם אצל נערות. עורכי המחקר הגדירו את התוצאות "היסטוריות". החיסון נגד HPV ניתן בישראל לבנות וגם לבנים כחלק משגרת החיסונים בבתי הספר.

על פי ההערכות, 99% ממקרים סרטן צוואר הרחם נגרמים עקב הידבקות ב-HPV. על כן התקווה היא שבאמצעות החיסון, האנושות תוכל להכריז שכמעט השיגה את יעד חיסול המחלה.

המחקר עקב אחרי נתונים של יותר מ-13 מיליון נערות באנגליה במשך 12 שנים. הן קיבלו את החיסון ב-2008 כשהיו בנות 13-11. נעשתה השוואה לקבוצת ייחוס שלא התחסנה. עורכי המחקר מעריכים שבזכות החיסון נגד HPV נמנעו כ-450 מקרי סרטן בבריטניה ו-17,200 מקרים טרום-סרטניים נוספים.

החיסון נגד HPV נכנס לשימוש בישראל לפני שמונה שנים. ועדת סל התרופות אישרה לפני שנתיים להכניסו למימון ציבור את תרכיב החיסון המעודכן "גרדסיל 9" הניתן לנערים ונערות בכיתה ח'. החיסון מומלץ לכל הנשים עד גיל 45 שלא התחסנו בגיל בית הספר.

אלא ששיעורי ההתחסנות בארץ נגד HPV נמוכים יחסית למדינות מפותחות בעולם. על פי דו"ח שירותי בריאות התלמיד במשרד הבריאות, בשנה שעברה רק 50% מבני הנוער בישראל קיבלו את שתי מנות החיסון נגד HPV. בישראל מאובחנות מדי שנה כ-1,200-2000 נשים עם שינויים טרום-סרטניים בצוואר הרחם, רובן המוחלט כתוצאה מהידבקות בנגיף HPV. גברים נמצאים בסיכון לחלות בסרטן פי הטבעת או איבר המין כתוצאה מהידבקות בנגיף ועלולים להדביק את בנות זוגם בעת יחסי מין.

נושאים קשורים:  חיסון פפילומה,  נגיף הפפילומה,  חדשות,  מחקר,  חיסון HPV
תגובות
אנונימי/ת
05.11.2021, 13:33

התוצאים שנבחנו היו בעיקרם קלינים ומדדי דלקת בסיסיים. יש לזכור שהמחקר לא בחן נזק מבני למערכת העיכול שעשוי להתפתח כאשר לא מקבלים טיפול אפקטיבי בשלב מוקדם ככל האפשר.