חדשות

מחקר ישראלי גילה: ניתן לעכב סרטן בעזרת קבוצה של פפטידים

ניסויים שנערכו על עכברים ובתאים אנושיים באוניברסיטת בן גוריון הדגימו את פעולת הפפטיד כמעכב הישרדות של תאי סרטן, את התקדמות הגידול הממאיר ואף התפשטות של גרורות

פרופ' אטה ליבנה. "אפשרות לשימוש בפפטידים שנתגלו כמקור חדש לתרופות ביולוגיות". צילום: שי שמואל/, אוניברסיטת בן גוריון

בתום עשור של מחקר הוכיח צוות בראשות פרופ' אטה ליבנה מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע כי ניתן בעזרת פפטידים לעכב התפתחות של תאים סרטניים. קודם לכן לא נמצאה דרך להוכיח השערה זאת. דו"ח המחקר בנושא הזה פורסם באוקטובר ב"רשומות האקדמיה הלאומית האמריקנית למדעים", PNAS.

פרופ' ליבנה: "הפפטידים הם שרשראות קצרות של חומצת אמינו. בעבר הראו מחקרים כי לחלקם תפקיד בהאטה ובעצירה של המערכת המתרגמת חלבונים, אולם אלה לא הצליחו להוכיח שיש לפפטידים תפקיד ביולוגי משל עצמם. המחקר החדש הוכיח זאת תוך שהיה צורך להתגבר על קשיים כמו הצורך שמחקר כזה יהיה ארוך טווח וכן כדי לאתר כמות מתאימה של פפטידים קטנים. ממצאי המחקר מעלים את האפשרות לשימוש בפפטידים שנתגלו כמקור חדש לתרופות ביולוגיות".

במחקר זוהה תפקידו של פפטיד קצר כמעכב רשת חלבונים בעלי פעילות אנזימים שאחראים על הוספת זרחן לחלבונים ובכך הם משנים את פעילותם. הוספת זרחן למולקולות מעוררת תהליכים רבים בתאים, בין היתר העברת אותות ומסרים. מסלולי האותות הללו מבקרים תהליכים מרכזיים בתאים: התחלקות התאים, מוות תאי ובמיוחד סרטן.

החוקרים הצליחו להצביע על קיומה של מערכת בקרה חדשה בתאים על ידי הפפטידים הטבעיים שמקורם באזור שאיננו מקודד לחלבון העיקרי. ניסויים שנערכו על עכברים ובתאים אנושיים הדגימו את פעולת הפפטיד כמעכב הישרדות של תאי סרטן, את התקדמות הגידול הממאיר ואף התפשטות של גרורות.

פרופ' ליבנה: "יכולת זאת של הפפטיד לשמש כמעכב נובעת מהרצף שלו. התברר שהוא מכיל רצף חומצות אמיניות שמהוות כמעין 'טביעת אצבע' הנמצאת בכל האנזימים מסוג פרוטאין קינאז סי. באופן מפתיע, 'טביעת האצבע' הזאת נמצאה על הפפטיד הקצר, מה שהצביע על כך שהוא יכול לשמש כמעכב ספציפי של פעילות הזרחון ברשת החלבונים.

"חלבונים, ובמיוחד פרוטאין קינזות, מעבירים מידע בתוך התאים ומכתיבים את גורל התא. בתאי גוף האדם יותר מ-500 חלבוני קינזות. מכאן, שחומר המעכב את פעילות החלבונים הללו חוסם גם את שרשרת ההוראות המועברת בתא על ידם. אם חלבון מאותת לתא הסרטני להתחלק ולהתרבות, אזי עיכוב בחלבון יאפשר האטה בהתפשטות התאים הסרטניים".

המחקר הראה שהפפטיד הקצר יכול לעכב התפתחות סרטן שד בעכברים, כמו גם את ההתפתחות של גרורות סרטניות בריאות שלהם. בנוסף, הצביעו החוקרים על כך שטיפול בתאי סרטן שד על ידי הפפטיד יכול לגרום למוות שלהם. נראה שהפפטיד פועל בשילוב עם כימותרפיה כדי לזרז תמותה של תאים, מאחר שאיננו מאפשר למערכת תיקון הנזקים ב-DNA לפעול כשורה.

פרופ' ליבנה: "חלק מהתרופות הביולוגיות המקובלות כיום לשם טיפול בסרטן מבוסס על עיכוב הפעילות של מולקולות פרוטאין קינזות. הדגמה ברורה שהושגה במחקר של תפקיד הפפטיד שמצאנו היא רק קצה הקרחון. עכשיו, כשאנחנו יודעים כי לפחות לחלק מהפפטידים יש תפקיד ביולוגי, אנחנו יכולים להתחיל לגלות את תפקידם של רבים נוספים מהם".

פרופ' ליבנה חברה במחלקה לאימונולוגיה, מיקרוביולוגיה וגנטיקה באוניברסיטת בן גוריון ושותפו במחקר הזה גם פרופ' אסתי יגר-לוטם מהמחלקה לביוכימיה ופרמקולוגיה קלינית ופרופ' משה אלקבץ ועימם סטודנטים וחוקרים נוספים.

נושאים קשורים:  חקר הסרטן,  פרופ' אטה ליבנה,  אוניברסיטת בן גוריון,  חדשות,  מחקר,  פפטידים
תגובות
06.01.2022, 09:31

ראוי לציין את שמות הדוקטורנטים העיקריים שהשתתפו במחקר ושבוודאי השקיעו ימים ולילות במחקר החשוב הזה. בכל מקרה כל הכבוד על הגילוי של פפטיד בקרה חשוב.
נקווה שזה יביא לפרס נובל בעתיד.