מידע מחברות

מטופלי אקסיבן אינם לבד – שירות אחיות ייחודי התומך ומלווה את המטופלים

שירות האחיות הייחודי של אקסיבן יוצר מעטפת שלמה למעקב הרפואי אחר מטופלים הנוטלים אקסיבן, קנאביס רפואי מבית רפא, ובכך תומך גם ברופאים הרושמים קנאביס רפואי למטופליהם

06.03.2022, 12:25

ישראל היא המדינה עם השיעור הגבוה ביותר של מטופלים הנוטלים קנאביס רפואי ביחס לאוכלוסייה.1 מטופלים אלה על פי רוב סובלים ממצבים רפואיים כרוניים, והם מקבלים את הרישיון לרכוש קנאביס רפואי בבתי המרקחת על פי ההתוויות המוגדרות בנוהל 106 של משרד הבריאות.2

מטופלים רבים החיים עם מחלה כרונית עשויים לאורך השנים להיתקל בבעיות שונות, כגון סיבוכי מחלה, תופעות לוואי של תרופות ותחלואה נלווית. אחת הדרכים להפחית סיבוכים אלה היא באמצעות תמיכה וליווי של אחות מוסמכת, היכולה לייעץ למטופלים לגבי נושאים שונים, לדוגמה מדוע חשוב וכיצד ניתן לשפר היענות לטיפול או כיצד ניתן להתמודד עם תופעות שונות של המחלה.3

ב-2018 השיקה חברת רפא את אקסיבן – אחד ממוצרי הקנאביס הרפואי היחידים בעולם המשווק על ידי חברת תרופות מוכרת. על מנת לספק את הליווי הנחוץ לאנשים הנוטלים קנאביס רפואי ולהגביר היענות לטיפול הקימה רפא, בשיתוף עם חברת מדטריקס, מרכז תמיכה והדרכה על מנת להבטיח טיפול נכון עם אקסיבן ולסייע למטופלים להשיג טיפול יעיל ובטוח ככל שניתן.

תחומי האחריות של אחיות אקסיבן כוללים בין השאר:

  • הנחיית מטופלים לגבי טיפול נכון עם המוצר בדרך שממזערת את הסיכון לתופעות לוואי
  • סיוע בטיטרציה של התרופה בתחילת הטיפול וכאשר נדרש שינוי במינון
  • מענה על שאלות הנוגעות לטיפול

השירות הייחודי ניתן על ידי אחיות מוסמכות שעברו הכשרה בתחום הקנאביס הרפואי. האחיות מלוות את מטופלי אקסיבן בדומה לליווי האחיות הניתן למטופלים המקבלים תרופות כרוניות לטיפול במחלות כגון טרשת נפוצה, דלקות מפרקים, סרטן ועוד.

הרציונל מאחורי שירות אחיות אקסיבן הוא העובדה שברגע שמטופלים עוזבים את המרפאה או בית החולים הם אחראים לבריאותם בבית. פעמים רבות, מטופלים אינם עוקבים אחר הנחיות הטיפול שקיבלו, וזאת בין השאר בשל חוסר תקשורת, חוסר הבנה של תוכנית הטיפול, תוכנית טיפול מורכבת שמצריכה הדרכה נוספת ועוד. בעיות אלה יכולות לפגוע בתוצאות הטיפול ולהוביל לבעיות בטיחות.4 באמצעות הדרכה וליווי לאורך זמן יכולים המטופלים ללמוד כיצד להשתמש נכון עם המוצר, לשאול שאלות העולות לאורך הטיפול ולקבל הדרכה כאשר הם נדרשים לשנות מינונים.

יתרונות מעשיים של מרכז ההדרכה של אקסיבן

פרמקוויגילנס: שירות האחיות של אקסיבן מאפשר לחברת רפא לעקוב אחר תופעות לוואי. האחות מדווחת לחברה על כל אירוע חריג או תופעת לוואי חמורה הנובעים מהטיפול עם אקסיבן. איסוף נתוני פרמקוויג׳ילנס הוא תהליך ייחודי בתחום מוצרי הקנאביס הרפואי בישראל.

ליווי על ידי צוות רפואי: אחד מהמרכיבים החשובים למטופלי קנאביס רפואי הוא היכולת לקבל מידע מהצוות הרפואי. בסקר שנערך ב-2017 בארה״ב במרכז סרטן גדול בארה״ב מצא כי מרבית המטופלים שעבורם נרשם קנאביס רפואי החולים העדיפו לקבל מהרופא.ה שלהם את המידע על קנאביס רפואי. על פי הסקר, רק 15% מתוכם קיבלו את המידע מהצוות הרפואי, ושאר המטופלים נאלצו למצוא את המידע במקורות העשויים להיות פחות אמינים, כגון מחברים או משפחה, כתבות בעיתונות, אתרים ובלוגים, או משיחות עם מטופלים אחרים. 5

ליווי מטופלי אקסיבן מאפשר מתן מידע הנחוץ למטופלים והוא מהווה תמיכה של צוות רפואי לכל דבר, שכן לאחיות יש את המומחיות הדרושה לתמיכה בטיפול בקנאביס רפואי. הן מכירות את ההיבטים הרפואיים והמשפטיים של קנאביס רפואי, ויש להן ידע נרחב על הטיפול בקנאביס רפואי, קנבינואידים, מערכת אנדוקנבינואידית ופרמקולוגיה של המוצרים.

רפואה מרחוק: מטופלי אקסיבן המעוניינים בכך יכולים לקבוע הדרכה בביתם, אך שירות האחיות של אקסיבן ניתן ברובו באמצעות שירותי רפואה מרחוק – שיחות טלפוניות המתבצעות על פי צרכי המטופלים. השירות הטלפוני מאפשר לאחיות להמשיך לתמוך במטופלים באופן רציף גם בתקופת הקורונה. מטופלים המעוניינים ליצור קשר עם האחיות, להתייעץ בנוגע לטיפול עם אקסיבן או לשאול שאלות הנוגעות לתופעות לוואי אפשריות או קיימות, יכולים ליצור קשר עם מוקד שירות ההדרכה בטלפון 2720*.

שירות האחיות הייחודי של אקסיבן יוצר מעטפת שלמה למעקב הרפואי אחר מטופלים הנוטל את אקסיבן, קנאביס רפואי מבית רפא ובכך תומך גם ברופאים הרושמים קנאביס רפואי למטופליהם.

ספרות:

1. Cannabis for Medical Use and for Research

2. MoH, Israel. Directory 106, January 2021.

3. Yousefi H, Ziaee ES, Golshiri P. Nurses' consultative role to health promotion in patients with chronic diseases. J Educ Health Promot. 2019;8:178. Published 2019 Sep 30. doi:10.4103/jehp.jehp_146_19

4. Schlachta-Fairchild, L. Patient Safety and Quality: An Evidence-Based Handbook for Nurses: Vol. 3 Chapter 48.

5. Pergam SA, Woodfield MC, Lee CM, Cheng GS, Baker KK, Marquis SR, Fann JR. Cannabis use among patients at a comprehensive cancer center in a state with legalized medicinal and recreational use. Cancer. 2017 Nov 15;123(22):4488-4497. doi: 10.1002/cncr.30879. Epub 2017 Sep 25. PMID: 28944449; PMCID: PMC5698756.

נושאים קשורים:  סקירה,  קנאביס רפואי,  אקסיבן