חדשות

יתכן שיש קשר גנטי בין אנדומטריוזיס לבין תת סוג של סרטן שחלות

ממצאי המחקר עשויים להרחיב את ההבנה לגבי שתי המחלות, כך לפי מחקר חדש שפורסם ב-Cell Reports Medicine

הכרה באפשרות שיש קשר גנטי בין אנדומטריוזיס לכמה תתי סוג של סרטן שחלות עשוי להרחיב את ההבנה לגבי שתי המחלות, כך לפי מחקר חדש שפורסם ב-Cell Reports Medicine. המחקר בוצע באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה בשיתוף רופאים מארה"ב ובריטניה.

בדיווח נמסר כי הצוות הראה את קיומו של הקשר הגנטי בין אנדומטריוזיס לבין כמה תת-סוג של סרטן שחלות – מה שיאפשר לזהות יעדי מטרה פוטנציאליים לתרופות מתאימות לשם טיפול בחולות לצד הרחבת ההבנה על שתי המחלות.

מחקרים קודמים הצביעו על כך שנשים הסובלות מאנדומטריוזיס נמצאות בסיכון גבוה יחסית לפתח סרטן באפיתל השחלות. במחקר הנוכחי שנעשה על ידי ד"ר סאלי מורטלוק ופרופ' גרנט מונטגומרי מהמכון לביולוגיה מולקולרית באונברסיטת קווינסלנד, יחד עם פרופ' קיית לורנסון מהמרכז הרפואי "סידרס סיני" בארה"ב וד"ר סידהרתה קאר מאוניברסיטת בריסטול ניתן דגש על זיהוי הבסיס הגנטי לסיכון הנ"ל והחפיפה הביולוגית בין שתי הפרעות פוריות אלו.

עם זאת, יידרש במחקרי המשך לברר כיצד מתפתחות שתי המחלות וגורמי הסיכון הקשורים בהן ובמנגנון שבו הן חולקות את הקשר הגנטי גם סוגים שונים נוספים של סרטן שחלות.

ההערכה המקובלת כיום שבריאותן של 1 מכל 9 נשים בגיל הפריון מושפעת מאנדומטריוזיס כרוני, כאשר המחלה מתבטאת בכך שרקמות דומות לאלו שבדפנות הרחם גדלות בחלקי גוף אחרים וגורמות לחולות כאב וקושי להיכנס להריון עד כדי היעדר פוריות.

מהמחקר עלה כי יש נשים הנושאות את הסמנים הגנטיים שמשפיעות מלכתחילה על היותן בסיכון מוגבר לתת סוגים שונים של סרטן שחלות אפיתליאלי – המוכרים בשמות clear cell ו-endometrioid ovarian cancer. עם זאת יש להדגיש, הוסיפה ד"ר מורטלוק, אף על פי שקיים קשר גנטי בין שתי המחלות – הסיכון לסרטן שחלות בקרב נשים עם אנדומטריוזיס איננו עולה באופן ניכר. ההערכה מכל המחקרים שנעשו עד כה ש-1 מכל 76 נשים נמצאת בסיכון לסרטן שחלות במהלך החיים ובקרב נשים עם אנדומטריוזיס הסיכון עולה במידה מסוימת לכדי 1 מ-55.

צוות המחקר התמקד באזורי דנ"א ספציפיים שמגבירים את הסיכון לשתי המחלות וזיהה גנים ברקמות השחלות והרחם שיכולים להוות יעדי מטרה לטיפולים רפואיים ממוקדים. מסד הנתונים שעליו התבסס המחקר ושבו נעשתה השוואת גנומים בין 15 אלף נשים עם אנדומטריוזיס ל-25 אלף עם סרום שחלות וכאמור החפיפה בין גורמי הסיכון לשתי המחלות.

נושאים קשורים:  אנדומטריוזיס,  סרטן השחלות,  אוניברסיטת קווינסלנד
תגובות