חדשות

משרד הבריאות מזהיר מפני "דבש רפואי לחולי סרטן"

בפרסומים באינטרנט מוצגים תוספי התזונה של חברת LIFEMEL כבעלי יכולת לטיפול בתופעות לוואי ובסיבוכים של כימותרפיה, אך אלה לא אושרו על ידי משרד הבריאות ומהווים הטעיית הציבור

צנצנות דבש. אילוסטרציה

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ד') כי תוספי התזונה של חברת לייפמל (LIFEMEL), שמוצגים כבעלי יכולת לטיפול בתופעות לוואי ובסיבוכים של טיפולי כימותרפיה, לא אושרו על ידו כנטען בפרסום.

מהוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום נמסר כי דבש ותוסף התזונה "LIFEMEL מהכוורת", שמשווקים ברשת האינטרנט ומיוצרים במפעל מזון צוף גלובוס בע"מ, נעדרים כל מידע מחקרי מבוסס. המשרד מזהיר שכל פרסום שממנו עולה במישרין או בעקיפין כי השימוש במוצר עשוי להוות טיפול ו/או הגנה ומניעה מטיפול רפואי, מהווה הטעיית הציבור.

בנוסף נמסר כי לא קיים כל מידע מחקרי מדעי בספרות המקצועית, המצביע על יעילות המוצרים, ובפרט לא נמצא מידע מחקרי בדבר יכולתם למנוע מחלות, כפי שפורסם באתר החברה. פרסומים אלה של החברה יוצרים אשליית טיפול שעלולה לגרום למשתמשים להימנע מקבלת טיפול רפואי שנדרש למצבם הרפואי, ובכך לסכן את בריאותם. שימוש במוצרים אלה עלול להביא לתופעות לוואי ו/או שינוי ביעילות התרופתית לגידול סרטני, עד כדי הופעת סיבוכים, רעילות או פגיעה ביעילות הטיפול האונקולוגי.

על פי החוק ניתן לייחס סגולות ריפוי ומניעת מחלות רק לתכשירים רפואיים ותרופות, נמסר בהודעת משרד הבריאות, וזאת בהתאם לתנאי הרישום שנקבעו ולאחר הוכחת יעילותם, בטיחותם ואיכותם. משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני השימוש בתוספי תזונה כמו כדורים, אבקות, חליטות, משחות ושיקויים להם מיוחסים סגולות ריפוי או מניעת מחלות, ופונה לכל מי שנתקל בפרסום מטעה, שגוי ו/או מסכן חיים, לפנות לוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור.

נושאים קשורים:  הודעת אזהרה,  תוספי תזונה,  חדשות,  משרד הבריאות,  הטעיית הציבור
תגובות

פרופ' ג'מאל זיאדן, מנהל האונקולוגית ב"זיו", הוא המחבר האחראי, של מאמר שטוען שדבש הזה משפר תופעה די קשה אצל חולי סרטן המטופלים בכימוטרפיה. במאמר בעיות מתודלוגיות קשות, תשומת ליבו של משרד הבריאות הופנתה לעובדה, וגם התקשורת עסקה בנושא, כבר לפני 10 שנים! מסתבר שלא רק טחנות הצדק טוחנות לאט...