חדשות

מדוע כל כך הרבה אנשים מתחת לגיל 50 חולים בסרטן?

מאז שנות ה-90 שכיחותם של סוגי סרטן מסוימים עלתה בקרב צעירים באזורים רבים בעולם | מה הם גורמי הסיכון העומדים מאחורי מקרי סרטן מוקדם אלה? תוצאות מתוך סקירת מחקרים בינלאומית

חולת סרטן צעירה. אילוסטרציה

בעשורים האחרונים, שיעור מקרי הסרטן בקרב בוגרים מתחת לגיל 50 גדל במדינות רבות. סקירה שפורסמה בכתב העת Nature Reviews Clinical Oncology בדקה את גורמי הסיכון העומדים מאחורי מקרי סרטן מוקדם אלה. הסקירה, שבוצעה על ידי חוקרים מארה"ב, מצאה שגורמי אורח חיים כמו תזונה וחשיפה למזהמים, החל מהחיים המוקדמים ובגיל ההתבגרות, יכולים להשפיע על הסיכון לסרטן מוקדם.

סרטן מתרחש כאשר מוטציות גנטיות גורמות לתאים לצמוח ללא שליטה, וזה יכול לקרות בכל איבר או רקמה בגוף. על פי ארגון הבריאות העולמי, מחלת הסרטן היא הגורם השני למוות בעולם. סרטן פוגע בדרך כלל בבני 50 ומעלה, אך מחקרים מצביעים על כך שמאז שנות ה-90 השכיחות של סוגי סרטן מסוימים עלתה בקרב אנשים מתחת לגיל 50 באזורים רבים בעולם.

חלוי בסרטן בגיל מוקדם מהווה סיכון גבוה יותר לבעיות בריאות ארוכות טווח, כולל אי ​​פוריות, מצבים קרדיווסקולריים וסרטן משני וכן תופעות לוואי מטיפול בסרטן. הבנת גורמי הסיכון לסרטן מוקדם עשויה לסייע במניעה ובגילוי מוקדם.

בסקירה נותחו נתונים גלובליים מהשנים 2000 עד 2012 של 14 סוגי סרטן שעלו בשכיחות גבוהה בקרב מבוגרים מתחת לגיל 50. אלה כללו סרטן שד, מעי גס, רירית הרחם, ושט, ראש וצוואר, כליות, מיאלומה נפוצה, לבלב, ערמונית, קיבה ובלוטת התריס. המדינות מהן נאספו הנתונים היו ארה"ב, אוגנדה, שוודיה, קוריאה, סלובקיה, אנגליה, אקוודור, ניו זילנד ואוסטרליה.

לאחר מכן נבחנו מחקרים שחקרו גורמי סיכון אפשריים לסרטן, לצד ספרות המתארת ​​את מאפייני הגידול הקליניים והביולוגיים של סרטן מוקדם ומאוחר יותר. החוקרים ציינו שהשכיחות המוגברת של סרטן מוקדם עשויה להיות קשורה חלקית לעלייה בכמות בדיקות הסקר כמו ממוגרפיות וקולונוסקופיות.

ניתוח הספרות הראה שיש עדויות רבות לכך שעשויים להיות מרווחים של מספר עשורים בין נזק תאי ראשוני לגילוי סרטן קליני. בנוסף, עלייה בתחלואה מוקדמת בסרטן תואמת מגמות של שינויים באורח החיים וסביבות מערביות יותר. החוקרים ציינו ששינויים באורח החיים, שהחלו באמצע המאה ה-20, עשויים היו להשפיע על שכיחות סרטן מוקדם משנות ה-90, שכן השפעותיהם הן ארוכות טווח.

גורמי אורח חיים שעלולים להגביר את הסיכון לסרטן כוללים:

 1. תזונה מערבית עתירה בשומנים רוויים, בשר אדום, בשר מעובד, סוכר ומזונות אולטרה-מעובדים אך דלה בפירות, ירקות, דגנים מלאים וסיבים.
 2. שיעורי הנקה נמוכים וצריכת חלב פורמולה מוגברת.
 3. צריכה מוגברת של אלכוהול; הרגלי עישון כולל עישון פסיבי או חשיפה בתוך הרחם.
 4. שעות שינה מופחתות אצל ילדים בשל תאורה לילה.
 5. עבודה במשמרות לילה אשר מגדילה את השכיחות של גורמי סיכון לסרטן כמו השמנת יתר וסוכרת.
 6. שינויים ברבייה כמו ירידה בגיל התחלת הווסת, ירידה במספר לידות, עלייה בגיל בלידה הראשונה והאחרונה ושימוש מוגבר באמצעי מניעה אוראליים.
 7. חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני.
 8. שיעור מוגבר של סוכרת סוג 2.

לפי הסקירה, שמונה מתוך 14 סוגי הסרטן שנחקרו קשורים למערכת העיכול, מה שמצביע על חשיבות המיקרוביום של הפה והמעי בסיכון לסרטן. הסקירה הדגישה שתזונה, גורמי אורח חיים ושימוש מוגבר באנטיביוטיקה הם גורמים המשפיעים על המיקרוביום ומגבירים את הסיכון לסרטן.

גורמי אורח חיים כמו השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית עלולים לגרום לדלקת מוגברת ולהשפיע או לשבש תהליכי ויסות תאי ובכך להגביר באופן ישיר את הסיכון לחלות בסרטן, והם יכולים לגרום למחלות כרוניות אחרות, אשר בתורן, מגדילות את הסיכון לסרטן.

בנוסף, גורמי אורח חיים אלה משפיעים בשלבים מוקדמים יותר במהלך החיים. לדוגמה, יש שיעורים גבוהים יותר של עודף משקל והשמנה בקרב ילדים היום בהשוואה לפני 30 שנה, וילדים צורכים היום כמויות גבוהות יותר של משקאות ממותקים מאשר לפני שלושה וארבעה עשורים. שינוי זה בתזמון גורמי הסיכון במהלך החיים אחראי כנראה לחלק מהעלייה בתחלואה מוקדמת של סרטן. החוקרים הגיעו למסקנה כי גורמי הסיכון המוקדמים לסרטן קשורים ככל הנראה לחשיפה סביבתית בגיל הרך ובבגרות צעירה, מאמצע המאה ה-20 ואילך.

אחד ממובילי המחקר, ד"ר טומטאקה אוגאי מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, התראיין לאתר medicalnewstoday והמליץ על השינויים הבאים באורח החיים למניעת סרטן:

 1. הימנעות מדיאטות בסגנון מערבי עשירות במזון מעובד מאוד, שומן מן החי, קינוחים ובשר אדום מוגזם.
 2. הימנעות מסוכר.
 3. פעילות גופנית קבועה.
 4. הימנעות מעישון.
 5. הימנעות מאלכוהול.
 6. צריכת מזונות ומשקאות מזינים מאוזנים היטב.
 7. שינה טובה בלוח זמנים קבוע והימנעות מתאורה חזקה בלילה.
 8. צמצום עבודה במשמרות לילה ככל האפשר.
 9. חיסון נגד מיקרואורגניזמים גורמי סרטן כגון HPV ו-HBV.

לסיכום יש לציין כי למחקר היו כמה מגבלות, כולל העובדה שהנתונים נאספו בעיקר ממדינות בעלות הכנסה גבוהה ונשענו על מספר נמוך של מחקרי עוקבה ארוכי טווח.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות סרטן,  גורמי סיכון לסרטן,  חדשות,  סרטן בגיל צעיר
תגובות
אנונימי/ת
30.09.2022, 10:08

סוף-סוף אנחנו מגלים את הגורמים האמיתיים להתפתחות הסרטן, את הזמן הארוך עד לגילויו ומה מאוד כדאי לעשות כדי למנוע לפחות חלק מהסרטנים.
האם משרד הבריאות יפרסם תובנות אלה גם לקהל הרחב ומתי ??

אנונימי/ת
30.09.2022, 14:32

אשרי המאמין

אנונימי/ת
01.10.2022, 08:43

בסוף הכל מתאזן, האנושות תכחיד את עצמה בעצמה, אין צורך בגורמים חיצניים או חוצנים. כדור הארץ יפרח וישתקם. עוד כמה מיליוני שנים הכל יתחיל מחדש. לא צריך וספק שאפשר להתערב. והבחירות החמישיות או עשיריות?.. למי אכפת?

01.10.2022, 13:59

וחשוב לציין בהקשר למניעת המקרים של מחלת הסרטן (לסוגיה השונים) שאורח החיים הבריא חשוב שיהיה מותאם אישית (במיוחד במקרים גם של הלוקים במחלהשיפור מצבם אלה שכבר לוקים במחלה. לדוגמא, תוכנית האימון (סוג התרגילים המתאים באימון הכוח בהתאם למצב הבריאותי והגופני בכלל, היקפים ועצימות האימון האירובי ועוד. דיאטה המותאמת לחולה האונקולוגי ו/או שמדובר במניעה, התייחסות למצבי סטרס (או דיכאון וכדומה) הקשורים כמובן למצב הבריאותי ועוד. מצרף כאן כתבה שלי שפורסמה בעבר בהתייחס לאימון קצר לחולי סרטן (15 דקות סה״כ) שנמצא במחקרים כמובן אפקטיבי. בברכה איתי https://xnet.ynet.co.il/health/articles/0,14713,L-3090309,00.html

07.10.2022, 08:33

מעניין. הגורם השני ברשימה הוא "שיעורי הנקה נמוכים וצריכת חלב פורמולה מוגברת", אבל בהמלצות לא מוזכרת כלל המלצה להנקה ומניעת מתן פורמולה.

08.10.2022, 09:20

למי שלא יודע, כל ההמלצות הנ''ל קיימות ונאמרות בקול רם כבר הרבה שנים. כולל קמפיינים להנקה, פעילות גופנית, המנעות ממזון מעובד, עתיר סוכרים וכל שאר הדברים... ידועים כמומלצים למניעת מחלות רבות. המאמר כאן בסך הכל עושה סיכום של המלצות בנות לפחות עשרים שנה