תיאור מקרה

תיאור מקרה: רעילות פטאלית תחת טיפול עם מתוטרקסאט

רעילות של מתוטרקסאט היא נדירה כאשר מינון הטיפול נמוך, כשתזמון המינון הולם וכשההיצמדות לטיפול תואמת את הקווים המנחים | מה גרם לכשל רב איברי ולמוות של חולה שטופל במתוטרקסאט במינון נמוך?

מתוטרקסאט. צילום: שאטרסטוק

מתוטרקסאט היא תרופה כימותרפית המעכבת בעיקר את מעגל החומצה הפולית. מעבר לתפקידה בטיפול בממאירויות, קיים שימוש בתרופה במקרים של דלקות כרוניות, בהן גם פסוריאזיס. גם במינונים נמוכים (עד 25 מ״ג לשבוע) דווח בספרות על תופעות לוואי מגוונות וקיים סיכון לרעילות המתבטא כדיכוי מח עצם, רעילות כבדית או פיברוזיס ריאתי.

בכתב העת Dermatologic Therapy מביאים רופאים תיאור מקרה של גבר בן 67 עם רקע רפואי שכולל מחלת כליות סופנית המטופלת עם דיאליזה צפקית ופסוריאזיס בינונית עד חמורה עם דלקת מפרקים פסוריאטית.

המטופל התייצג עם כאב בטן, שלשולים, פריחה דלקת במוקוזה וכיבים וארוזיות בעור ובריריות. בבירור נמצא כי המטופל נוטל 10 מ״ג מתוטרקסט אחת לשבוע ללא תוסף של חומצה פולית והוא אובחן עם פאנציטופניה. על אף הטיפול, המטופל פיתח כשל רב איברי ונפטר לאחר 16 ימי אשפוז.

דיכוי מח עצם נחשב לתופעת הלוואי החמורה ביותר המעלה באופן משמעותי ביותר את הסיכון לתמותה. גורמי סיכון לפיתוח תופעות לוואי תחת טיפול עם מתוטרקסט כוללים אי ספיקת כליות, גיל מבוגר, היעדר נטילת תוסף של פולאט, אינטראקציה בין-תרופתית וטעויות במתן טיפול תרופתי.

חשוב להדגיש כי רמות של מתוטרקסאט בסרום אינן בקורלציה עם רעילות התרופה ולכן טיפול הצלה עם חומצה פולינית צריך להינתן בהקדם האפשרי כאשר עולה חשד לתופעות לוואי על רקע טיפול עם מתוטרקסאט.

מתיאור מקרה זה עולה כי רעילות של מתוטרקסאט היא נדירה כאשר מינון הטיפול נמוך, כשתזמון המינון הולם וכשההיצמדות לטיפול תואמת את הקווים המנחים. עם זאת, הכרחי שכאשר רופאים שוקלים מתן טיפול עם מתוטרקסאט במינון נמוך להתוויות דרמטולוגיות, יובאו בחשבון גורמי הסיכון של מטופלים לרעילות, ובהתאם להם יש לעקוב אחרי תופעות הלוואי של הטיפול.

נושאים קשורים:  פסוריאזיס,  תופעות לוואי,  רעילות,  דיכוי מח עצם,  חדשות,  תיאור מקרה,  מתוטרקסט
תגובות
31.10.2022, 19:13

מה יכול להחליף מתוטרקסט? 10 מ״ג לשבוע? אף אחד לא מסביר את תופעות הלוואי וההשלכות.

04.11.2022, 11:14

לא ברור כ״כ מדוע זה לא מצויין בתיאור המקרה וזאת כנראה הסיבה - מדוע לתת לאיש תחת דיאליזה MTX?