חדשות

פיתוח ישראלי חדשני: אבחון מוטציה בסרטן והתאמת טיפול תוך דקות

הטכנולוגיה של Imagene, המשלבת פתולוגיה דיגיטלית ובינה מלאכותית, הוכנסה לראשונה לשימוש קליני במכון לפתולוגיה באיכילוב | מנהל המערך האונקולוגי: "זה מרגש. אתמול ביקשתי לבצע בדיקה והיום כבר נתתי תרופה"

פרופ׳ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי ב"איכילוב. "כל מודל התגמול הכלכלי לא מעודד יותר מדי לבחור באונקולוגיה". צילום: ליאור צור

טכנולוגיה חדשנית לאבחון מוטציה בסרטן והתאמת טיפול תוך דקות הוכנסה לראשונה בעולם לשימוש קליני במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב. הטכנולוגיה המשלבת פתולוגיה דיגיטלית עם בינה מלאכותית, היא פיתוח ישראלי של חברת הסטארט-אפ Imagene.

כדי לאתר מוטציות ולמצוא טיפול מותאם אישית לסרטן צריך לבצע על כל גידול בדיקה מולקולרית גנטית מורכבת. התהליך אורך כיום מספר שבועות, במהלכם החולה איננו מטופל והסרטן מתקדם. הטכנולוגיה החדשה, שהוכנסה לשימוש במכון לפתולוגיה של איכילוב, מאפשרת לעומת זאת לאתר מוטציות בתוך דקות וכך מאפשרת תחילת טיפול מציל חיים בתוך זמן קצר.

הבדיקה הגנטית של גידולים, בעזרת שיטות מולקולריות מורכבות, היא הכלי העיקרי להתאמת טיפול ביולוגי לחולי סרטן. כיום, הבדיקה מתבצעת על ידי ריצוף ה-DNA המופק מרקמת הגידול שהוצאה בניתוח או בביופסיה. התהליך כולו, החל מהבדיקה של הגידול בעזרת מיקרוסקופ, דרך בידוד ה-DNA וכלה בבדיקת הריצוף המורכבת, נעשה כולו במכון לפתולוגיה ויכול לארוך כמה שבועות. כאשר מדובר בסרטן גרורתי סוער, הזמן הזה עלול להיות ההבדל בין חיים למוות.

הפיתוח הטכנולוגי מבוסס על הרעיון שלכל מוטציה ייחודית תהיה השפעה משלה על התא הסרטני. לכן, תאים סרטניים הנושאים מוטציות שונות ייראו באופן שונה. הבעיה: העין האנושית לא מסוגלת למצוא את ההבדלים, הם קטנים מדי.

כדי להתגבר על הבעיה, החברה נעזרת ביכולת הפתולוגיה הדיגיטלית של המכון לפתולוגיה באיכילוב. בזכות יכולת זו ניתן להפוך את מראה הגידול תחת המיקרוסקופ לתמונות ברזולוציה גבוהה ביותר. החברה פיתחה אלגוריתם המסוגל לזהות את המראה הייחודי של תאים בהם יש מוטציות שונות. באופן הזה, ניתן לחזות הימצאות מוטציה בתוך דקות, מיד לאחר שמסתכלים על הגידול במיקרוסקופ, ללא צורך בבדיקה גנטית מורכבת.

מראה הגידול תחת מיקרוסקופ מתורגם לתמונות ברזולוציה גבוהה. צילום: Imagene

לאחרונה, שתי חולות סרטן המטופלות באיכילוב נמצאו כסובלות ממחלה גרורתית סוערת עם גרורות מוחיות והצורך בטיפול היה מיידי. משהובנה הדחיפות הרפואית, הופעל האלגוריתם ובתוך דקות זיהה מוטציות ברות טיפול. על בסיס ממצא זה בוצעה גם בדיקה גנטית ממוקדת ומהירה אשר אישרה את נוכחות המוטציה ואפשרה תחילת טיפול תוך יממה, במקום לאחר חודש.

פרופ׳ דב הרשקוביץ, מנהל המכון הפתולוגי. "אנחנו זוכים לראות איך החדשנות מתורגמת לתועלת ישירה ומשמעותית למטופלים". צילום: ליאור צור

פרופ׳ דב הרשקוביץ, מנהל המכון לפתולוגיה ב"איכילוב": ״המכון לוקח חלק בפעילות מחקרית ובפיתוחים טכנולוגיים חדשניים אבל רק מדי פעם אנחנו זוכים לראות איך החדשנות מתורגמת לתועלת ישירה ומשמעותית למטופלים".

פרופ׳ עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי, הוסיף: ״מדובר בהישג מדהים של המכון לפתולוגיה עם שילוב של מדע, טכנולוגיה וחדשנות שהגיע ישר אל מיטת החולה ומאפשר לנו ממש להציל חיים. בעבר חיכינו זמן רב וראינו איך חולים מידרדרים מול העיניים, ואילו כעת ניתן ממש להציל חיים. בתוך פחות מ-24 שעות סגרנו מעגל שלם. אתמול ביקשתי לבצע בדיקה והיום כבר נתתי תרופה. זה מרגש כל כך, לא האמנתי שנגיע לרגע כזה״.

דין ביתן, מייסד-שותף ומנכ"ל אימג'ין, ציין: "אבחון גנומי תוך דקות ותחילת טיפול מותאם מיידי הינו שינוי דרמתי מאוד בשביל החולה, משפחתו וצוות הרופאים המטפל. אנחנו גאים להיות שותפים פעילים של איכילוב בהובלת מהפכה זו״.

נושאים קשורים:  אבחון סרטן,  איכילוב,  בינה מלאכותית,  פרופ׳ עידו וולף,  פרופ׳ דב הרשקוביץ,  חברת Imagene,  פיתוח ישראלי,  חדשות
תגובות
07.11.2022, 21:10

בהחלט מגיע כל הכבוד על ההישג, קיצור זמן אבחנה ודיוקה מבורך תמיד!

אנונימי/ת
10.11.2022, 09:22

יחצנות. חוץ מזה אין בזה שום דבר. בטח לא "הישג"